Eagle Group Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek

Artykuł Dodaj artykuł

Prima Power wprowadza nową generację technologii wykrawania

Stawiając na ciągły rozwój swoich produktów, Prima Power wprowadziła na rynek nową generację serwoelektrycznej technologii wykrawania w postaci kombinacji wykrawarki i wycinarki laserowej Combi Genius oraz wykrawarki rewolwerowej Punch Genius. 

Stawiając na ciągły rozwój swoich produktów, Prima Power wprowadziła na rynek nową generację serwoelektrycznej technologii wykrawania w postaci kombinacji wykrawarki i wycinarki laserowej Combi Genius oraz wykrawarki rewolwerowej Punch Genius. Zwiększona produktywność maszyn została uzupełniona o całkowicie nowy design, liczne usprawnienia jednostki wykrawającej i lepszą ergonomię.

Combi Genius Prima Power Combi Genius Prima Power

Coraz więcej firm wprowadza innowacyjne zmiany w sposobie działania technologii obróbki arkuszy blach – jedną z nich jest wykrawanie serwoelektryczne. Jego fenomen można porównać do wprowadzenia cięcia wiązką laserową. Nieodłącznymi zaletami wykrawania serwoelektrycznego są bardzo niskie zużycie energii i małe wymagania konserwacyjne, a także zwiększona precyzja formowania. – Byliśmy na tyle odważni, aby nowe technologie Prima Power nazwać ‘Genius’, ponieważ w pełni opierają się one na doświadczeniach i potrzebach naszych klientów” - mówi Antti Kuusisaari, menedżer produktu, odpowiedzialny za wykrawarki i wycinarki Prima Power.

Integracja Genius - Combi i Punch

W związku z dążeniem do  integrowania urządzeń produkcyjnych, Prima Power chce sprostać wyzwaniu i zaproponować alternatywę dla wykrawania i wycinania wiązką laserową w sekwencji automatycznej. – We współczesnej produkcji trzeba szybko reagować. Urządzenie musi być elastyczne i zdolne do sprawnej realizacji zleceń produkcyjnych, często obejmujących bardzo małe ilości wyrobów – mówi Hannu Riihimaki, menager produktu odpowiedzialny za wycinarki laserowe z serii Combi Prima Power. – W zakładzie produkcyjnym mogą nagle pojawić się pilne zamówienia lub serie testowe, mające na celu wykazanie zdolności produkcyjnych. W takim przypadku świetnie sprawdzi się laser, który zwiększa szybkość produkcji i optymalizuje jej koszty – dodaje.

Combi Genius łączy w sobie zalety zwiększonej wydajności wykrawania z najnowszą metodą cięcia laserowego, zwiększając produktywność niezwykle uniwersalnej zintegrowanej koncepcji wytwarzania. Jako źródło promieniowania laserowego można wybrać rezonator 3 kW lub 4 kW. Zoptymalizowana głowica tnąca, kolimator, transfer wiązki i parametry cięcia zapewniają bardzo wysoką jakość i dużą szybkość cięcia.

Maksymalne dozwolone rozmiary arkusza dla wykrawarki rewolwerowej Punch Genius to 2500mm x 1250mm, oraz 3000x1500, natomiast dla Combi Genius 3000mm x 1500mm. Nowe maszyny z serii Genius posiadają opcjonalnie siły wykrawania wynoszące 230kN i 300kN. Nową funkcją jest również obrotowy bijak, który skraca czas zmiany narzędzia i zwiększa liczbę narzędzi w głowicy, zwłaszcza obrotowych. Wartość dodaną dla gotowego wyrobu można zwiększyć, wykorzystując specjalne narzędzia do gwintowania, gięcia, znakowania itp. Prędkość pozycjonowania arkusza wynosi 127m/min, znamionowa ilość uderzeń to 1000/min, prędkość obrotu narzędzia sięga 250 obrotów/min, a czas zmiany narzędzia to minimum 0,3s.

Combi Genius posiada w standardzie dwa zsypy robocze. Jeden (300 mm x 400 mm) do szybkiego sortowania lub do mniejszych detali i drugi (800 mm x 800 mm) do większych komponentów. Części ze zsypów są odprowadzane obok maszyny w celu ich ręcznego odbioru lub na system przenośników. Możliwe jest zastosowanie zsypu roboczego 500 mm x 500 mm do zrzucania wykrawanych detali spod rewolwera z opcją zintegrowania za pomocą przenośników z urządzeniem sortującym. Nowa koncepcja łatwego dostępu i ruchomy stół maszyny sprawiają, że ręczny załadunek wszystkich rozmiarów arkuszy na Punch Genius jest niezwykle wygodny. Załadunek i rozładunek mogą być zautomatyzowane przy użyciu Compact Express, natomiast załadunek, rozładunek i sortowanie komponentów można obsłużyć za pomocą systemu LST.

Nowe, łatwiejsze oprogramowanie

Combi Genius Prima PowerSystemy programowania i sterowania urządzeniem Prima Power stanowią idealne połączenie i mogą być powiązane z systemem ERP w zakładzie. Technologia tłoczenia była czasami uznawana przez operatorów posiadających wyłącznie doświadczenie w cięciu laserowym za trudną, zwłaszcza w kwestii zmiany narzędzi i konfiguracji. Dzięki nowemu oprogramowaniu Tulus® MUPS, które można pobrać na urządzenia mobilne, ten problem został wyeliminowany. To osobisty asystent każdego operatora, pokazujący w prosty, graficzny sposób, co i gdzie należy zrobić, aby zmienić oprzyrządowanie. Możliwość popełnienia błędu została znacznie zredukowana, czas ustawiania uległ skróceniu, a obsługa i monitorowanie urządzenia stały się znacznie łatwiejsze. Innymi słowy – to narzędzie uszczęśliwia operatorów.

Automatyka i bezpieczeństwo

Dobrze znane rozwiązanie Prima Power - Compact Express - może być wykorzystane do automatyzacji załadunku i rozładunku. Najnowszy model ma krótsze czasy cyklu i bardzo praktyczny system KOS, który pozwala operatorowi wózka widłowego otworzyć drzwi pilotem zdalnego sterowania. Compact Express w żaden sposób nie wpływa na możliwość ręcznego załadunku, gdy jest on wygodniejszy. Nowym rozwiązaniem zapewniającym bezpieczeństwo jest EasyCover. Stanowi on osłonę całego systemu i chroni środowisko przed promieniowaniem. Jego konstrukcja pozwala na łatwe wykonanie operacji ręcznego załadunku, rozładunku i konserwacji.

Podobne artykuły