Artykuł Dodaj artykuł

Centra portalowe TBI SDV jako narzędzie obróbki wielkogabarytowych detali

Cecha wyróżniająca centra linii SDV jest ich wysoka sztywność uzyskana miedzy innym i poprzez opatentowane rozwiązanie przesuwu w osi Z na aż 4 prowadnicach tocznych. Innymi elementami zapewniającymi stabilność obróbki są łoże maszyny wykonane jest z żebrowanego żeliwa „Meehanite”, wysokiej jakości prowadnice THK o rozmiarze SWR85 oraz precyzyjne śruby pociągowe wykonane w klasie C3.

Cecha wyróżniająca centra linii SDV jest ich wysoka sztywność uzyskana miedzy innym i poprzez opatentowane rozwiązanie przesuwu w osi Z na aż 4 prowadnicach tocznych. Innymi elementami zapewniającymi stabilność obróbki są łoże maszyny wykonane jest z żebrowanego żeliwa „Meehanite”, wysokiej jakości prowadnice THK o rozmiarze SWR85 oraz precyzyjne śruby pociągowe wykonane w klasie C3.

Opatentowane rozwiązanie przejazdu w osi Z, TBI Technology Opatentowane rozwiązanie przejazdu w osi Z, TBI Technology
Rys. 1. Opatentowane rozwiązanie przejazdu w osi Z.

Przy konstrukcji maszyny dużą uwage zrócono również na prędkości posuwów . Posuwy szybkie we wszystkich osiach dochodzą do 15m/min . Maszyny oferują dwa rodzaje obudów – wersję standardową  otwartą do góry oraz w pełni zamkniętą umozliwiającą pracę z  wysokociśnieniowym układem chłodzenia. Obydwa rodzaje obudów gwarantują bardzo dobry dostęp do przestrzeni obróbczej dla załadunku detali z góry lub z boku.

TBI Technology, Obudowa maszyny
Rys. 2. Obudowa maszyny.

Maszyny linii SDV zoptymalizowane zostałe zarówny dla obróbki pionowej jak i poziomej, dzięki temu maszyny dają możliwość nie tylko bezpośredniej pracy z  wrzeciona o stożku ISO 50 lub dla wysokoobrotowych wrzecion HSK-A63 ale również poprzez zastosowanie głowic katowych zarówno manualnych jak i automatycznych.

Głowice kątowe, TBI Technology
Rys. 3. Głowice kątowe.

W standardowym wyposażeniu maszyny wyposażone są w wrzeciona z przekładnią marki ZF osiągające prędkośc do 4000 obr/min i mocy 22kW. Opcjonalnie maszyny mogą zostac wyposażone w wrzeciona z przekladnią do 8000 obr/min, wrzeciona typu direct-drive do 10.000 obr/min lub elektrowrzeciona osiągające prędkości do 24.000 obr/min.

Maszyna może zostac wyposażona w sterowanie marki Heidenhain, Siemens oraz Fanuc. Standardowo maszyna wyposażona jest w 20 pozycyjny bębnowy magazyn narzedzi, istnieje możliwość rozszerzenia tego magazynu do 32, 40 lub 60 narzedzi.

Efektywna obróbka zarówno zarówno w 3 ale w szczeólności 5 osiach wymaga zastosowania oprogramowania wspomagającego wytwarzanie CAM, jak system CATIA V5 firmy Dassault Systemem. Cecha odznaczajacą moduły CAM w CATIAV5 na tle konkurencyjnych produktów jest bardzo szybkie generowanie ścieżek narzędzia , także dla dużych detali o złożonej budowie. Kolejną własnością wartą uwagi jest brak konieczności przeliczania całeś ściezki od początku po wprowadzeniu zmian, które nie maja wpływu na tor narzędzia. Wszystkie te cechy eliminują wielokrotnego przeliczania scieżki zanim otrzymamy zaplanowany efekt. Strategie obróbki są proste w obsłudze i konfiguracji dzięki bardzo intuicyjnemu interfejsowi całego systemu. Po dobraniu odpowiedniej strategii już w większości skonfigurowanej, wybieramy narzedzie z naszej bibliotek, pozostaje tylko wybór geometrii która powinna być obrobiona . Sposobów wyboru elementu, który chcemy obrabiac jest wiele, mamy m,ozliwośc wyboru pojedynczych powierzchnii, ograniczenie okna obróbki krzywą, określenie krzywej prowadzącej narzedzie czy wskazanie konkretnych punktów.

TBI Technology

Dodatkowo wbudowana funcjonalnośc rozpoznawania cech geometrycznych modelupozwala na utomatryczne dobranie odpowiednich strategii obróbki oraz narzedzi potrzebnych do obróbki. Wszytki te cech prowadzą do maksymalnej automatyzacji pracy technologa i uniknięcia niepotrzebnych błedów, których naprawienie pochłania kolejne godziny pracy i zasoby.CATIA dzięki swoim funcjom daje również wiele możliwości na skrócenie czasu samej obróbki. Obok tak oczywistych funcji jak możliwość generowania materiału resztkowego po kolejnych przejściach mamy możliwość automatycznej translacji ściezki z 3 na 5 osi. Dzięki czemu m ożemy te same powierzchnie obrobić przy pomocy krótszego narzędzia., którym moxzemy pracoweac na wyższych parametrach dzięki czemu skracamy czas obróbki. Korzyści finansowe dzięki oszczędnościom związanym z onarzedziowaniem maszyny oraz oszczędnością czasusą łatwe do przeliczenia a dodatkowo dochodzą do tego korzyści związane z mniejszym zuzyciem maszyny.

Artykuł został dodany przez firmę

TBI Technology Sp. z o.o.

Polska marka maszyn CNC. Oferujemy rozwiązania technologiczne począwszy od dostarczania obrabiarek CNC, doboru narzędzi do obróbki, po komputerowe systemy CAD/CAM wspomagające wytwarzanie.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły