Eagle Group Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek
eba sp. z o.o.eba sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Miniaturowe prowadnice liniowe NSK zwiększają dynamikę pracy maszyn typu pick-and-place

Ze względu na fakt, że maszyny wykorzystywane w przemyśle półprzewodnikowym pracują w cyklach pracy o długości jednej sekundy lub krótszych, jednostki typu pick-and-place muszą charakteryzować się bardzo dużą dynamiką.

Ze względu na fakt, że maszyny wykorzystywane w przemyśle półprzewodnikowym pracują w cyklach pracy o długości jednej sekundy lub krótszych, jednostki typu pick-and-place muszą charakteryzować się bardzo dużą dynamiką. Przykładem jest jeden z producentów systemów do montażu układów scalonych, w przypadku którego firma NSK zaleciła zastosowanie kombinacji technologii śrub kulowych z miniaturowymi prowadnicami liniowymi w celu zastąpienia istniejącego napędu liniowego i znacznego zwiększenia dynamiki pracy.

Miniaturowe prowadnice liniowe NSK zwiększają dynamikę pracy maszyn typu pick-and-place
Maszyny montażowe w przemyśle produkcji półprzewodników stawiają wysokie wymagania jednostkom typu pick-and-place.
(Fot.: Arijit Modal / Shutterstock)

Jeśli chodzi o sam proces, to jednostka typu pick-and-place zespołu montażowego chwyta chip półprzewodnikowy i wkłada go do opakowania. Podczas tej operacji 40-milimetrowy skok jest wykonywany z prędkością 2,5 m/s.

Miniaturowe prowadnice liniowe NSK zwiększają dynamikę pracy maszyn typu pick-and-place
Seria miniaturowych prowadników liniowych PU firmy NSK została opracowana dla wymagających zastosowań, takich jak urządzenia do produkcji półprzewodników

Stosowany do tej pory napęd liniowy wykonywał to zadanie na granicy swoich możliwości, co skłoniło producenta OEM do zwrócenia się do firmy NSK w celu znalezienia alternatywnego rozwiązania. Po kompleksowej ocenie sytuacji inżynierowie NSK zaproponowali zastosowanie śruby kulowej serii BSS w połączeniu z miniaturowymi prowadnicami liniowymi serii PU.

Miniaturowe prowadnice liniowe serii PU firmy NSK są przeznaczone do wymagających zastosowań, spotykanych w urządzeniach do produkcji półprzewodników czy w urządzeniach medycznych. Płynna recyrkulacja kulek umożliwia swobodny ruch, podczas gdy ulepszone uszczelnienie zapobiega przedostawaniu się pyłu z otoczenia. To sprawia, że miniaturowe prowadnice liniowe serii PU są odpowiednie do zastosowania w pomieszczeniach czystych (systemach clean room) przy użyciu właściwego smaru.

Miniaturowe prowadnice liniowe NSK zwiększają dynamikę pracy maszyn typu pick-and-place
Śruby kulowe serii BSS firmy NSK zapewniają dokładne pozycjonowanie również przy krótkich cyklach pracy

Kolejną zaletą serii PU jest ich niska waga: wózek jest o ok. 20% lżejszy w porównaniu do innych tego typu systemów dostępnych na rynku, co powoduje znaczną różnicę w bardzo dynamicznych aplikacjach. Jednostka napędowa systemu typu pick-and-place waży zaledwie 1 kg, podczas gdy jego prędkość robocza wynosi 2,5 m / s (przy przyspieszeniu 40 g). Ponadto oferuje 40-milimetrowy skok i maksymalną prędkość obrotową śruby kulowej na poziomie 5000 obr/min.

Dzięki tak wysokiej wydajności rozwiązanie firmy NSK zapewnia znacznie większą dynamikę niż zastąpiony napęd liniowy. Co istotne, producent systemów do montażu układów scalonych podkreśla, że jest w pełni zadowolony z niezawodności i trwałości miniaturowych prowadnic liniowych serii PU i śruby kulowej serii BSS.

Podobne artykuły