Artykuł Dodaj artykuł

Obróbka skrawaniem 2/3

Teraz parę terminów:-  opory skrawania, to znaczy siła po przyłożeniu której wiertło może się zagłębić w materiał obrabiany.

...Część 2 -obróbka skrawaniem

Teraz parę terminów:-  opory skrawania, to znaczy siła po przyłożeniu której wiertło może się zagłębić w materiał obrabiany.

Największej siły potrzebują materiały z grupy 5 i 6. Dalej 1 i 2, i tu mała uwaga, bo chociaż stal nierdzewna jest w miarę miękka to ma tendencję do hartowania się w strefie zgniotu a powstały wiór nadal ma tendencję do sczepiania się z powierzchnią przyłożenia. Rada: wiertło kobaltowe do nierdzewki jak zaczyna wydawać pisk to oznacza, że już nie skrawa i trzeba je przeostrzyć.

I ostatnia grupa o najniższym oporze skrawania to 3 i 4.

Dalej napiszę o temperaturach powstających podczas skrawania na styku narzędzie - przedmiot.  W największym stopniu narażonym miejscem w narzędziu na nagrzanie i zużywanie jest bez wątpienia krawędź skrawająca, stąd chłodzenie + smarowanie powinno być stale brane pod uwagę. Nawet jak wiercimy jeden otwór i mamy wiertło do stali zamocowane w uchwycie to można je zanurzyć w oleju. Tak wygląda rejestr temperatur w trakcie skrawania przy zachowaniu zbliżonych parametrów.

Rozklad temperatur skrawania, Dom Techniczny


Z grafiki widać, dlaczego np. mosiądz czy żeliwo jest łatwe do skrawania a stal nierdzewna czy hartowana nie.

I na zakończenie nieco o skrawalności materiałów. Na skrawalność ma wpływ wiele czynników, część z nich zaprezentowałem powyżej. Zalicza się jeszcze do nich min.:

  • Geometria ostrza i materiał, z jakiego jest wykonane narzędzie( wiertła do stali, wiertła HSS NWKa, noże tokarskie czy frezy palcowe).
  • Parametry skrawania, innymi słowy siła nacisku - posuwu, prędkość skrawania.
  • Sposób i intensywność chłodzenia (ciągłe czy jednorazowe).
  • Sposób mocowania materiału i narzędzia (uchwyt wiertarski, imadło maszynowe).

A teraz ciekawe spostrzeżenie, taki paradoks: dla jednostki, która wykonuje pracę(wiercenie czy toczenie) korzystne są stale o małej wytrzymałości, małej ciągliwości i małej ścierności. Jednak dla użytkownika produktu najlepszym materiałem jest taki, który wykazuje dużą wytrzymałość, wysoką ciągliwość i niewielką ścieralność.

Artykuł został dodany przez firmę

Dom Techniczny Grudnikowie Sp. Jawna

Nasz sklep zajmuje się sprzedażą stacjonarną i wysyłkową narzędzi do obróbki skrawaniem, elektronarzędzi, artykułów BHP i dodatkowo w szerokim zakresie pojętych akcesorii do podtrzymania ruchu w małych i dużych firmach. Oprócz towarów mamy do zaoferowania

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.