Artykuł Dodaj artykuł

Sprężarki tłokowe - przygotowanie powietrza

Przygotowanie powietrza to inaczej operacja, której celem jest wytworzenie sprężonego powietrza o formie spełniającej zapotrzebowania zasilanego układu.

Przygotowanie powietrza to inaczej operacja, której celem jest wytworzenie sprężonego powietrza o formie spełniającej zapotrzebowania zasilanego układu. Inaczej mówiąc aby było oczyszczone z cząstek stałych, kondensatu i zostało uzupełnione ( mgłą olejową w wypadku stosowania narzędzi i urządzeń pneumatycznych obrotowych i ciernych), obniżone do wyznaczonego ciśnienia.

Zależnie od stosowanego źródła sprężonego powietrza przygotowanie można podzielić na bloki dla sprężarek tłokowych (o tym będzie ten artykuł) i dla sprężarek śrubowych. Różnica polega na jakości i ilości powietrza. Powietrze wychodzące z sprężarki śrubowej wymaga o wiele więcej urządzeń i nakładów finansowych na zakup bloków do przygotowania powietrza, również w czasie eksploatacji należy liczyć się z znacznie większymi nakładami finansowymi na obsługę. Korzyścią sprężarek śrubowych jest olbrzymia wydajność i wysokie ciśnienie ale o tym nie będę pisał.

Wracając do tematu...

Filtrowanie powietrza odbywa się w dwu etapach, w pierwszym powietrze wlatuje do zbiornika filtra i jest wprowadzane w ruch wirowy. Siła odśrodkowa powoduje, że krople kondensatu i większych cząstek osadzają się na ściankach filtra i spływają na dół . W odstojniku znajduje się zawór spustowy, automatyczny lub ręczny, do spuszczenia kondensatu. Odstojniki są najczęściej przeszklone, żeby można kontrolować poziom kondensatu. Kolejny etap,powietrze przechodzi przez filtr ceramiczny lub polimerowy o poziomie filtracji w granicy 5µm. Zanieczyszczenia pozostają oczywiście na filtrze. Oczyszczone powietrze wydostaje się z filtra w układ. Powinno się wiedzieć, że filtry mają swoją przepustowość i spada ona w zależności od stopnia zabrudzenia filtra. Z tego powodu warto montować filtry o 2-3 krotne większej przepustowości niż zamierzona.

Uzupełnienie mgłą olejową, służy do nasycenia przefiltrowanego powietrza specjalnym olejem do urządzeń pneumatycznych, w celu zmniejszenia tarcia, zmniejszenia korozji narzędzi i urządzeń pneumatycznych ( klucze pneumatyczne, wiertarki, szlifierki, siłowniki)

Reduktory ciśnienia to membranowe nastawniki obniżające ciśnienie wlotowe do wymaganego, występują wraz z nanometrem do odczytu i pokrętłem do regulacji. Po nastawieniu ciśnienia zależnie od prędkości przepływu są możliwe niewielkie wahania ciśnienia. Z tego powodu warto ciśnienie ustawiać na zamkniętym zaworze i wyregulować w czasie przepływu.

Biorąc pod uwagę to co napisałem powyżej w produkowane są:

  • Zespoły przygotowania sprężonego powietrza: czyli reduktora, filtra i naolejacza
  • Reduktory o różnym stopniu przepustowości i różnych możliwych ciśnieniach pracy.
  • Filtry oczyszczające, bazowe o stopniu filtracji 5µm lub, odwadniacze, i filtry do suchego powietrza o stopniu filtracji od 5 do 0,5 mikrona.
  • Filtry z reduktorem, rodzaje przyłącza 1/4, 1/2 3/4 cala.
  • Naolejacze rodzaje przyłącza 1/4, 1/2 3/4 cala.

I na koniec wspomnę o dławikach lub elementach niwelujących gwałtowne uderzenia ciśnienia w instalacjach dynamicznych.

W przypadku stosowania powietrza do maszyn lub układów nietypowych w procesach produkcji przemysłowej, farmakologicznej czy spożywczej potrzebne jest bardzo precyzyjne określenie wszystkich parametrów powietrz,a zarówno na wejściu jak i na wyjściu.

 

Pozdrawiam, Rafał

 

Odwdniacze, filtry reduktory do powietrza znajdziecie Państwo na:

https://domtechniczny24.pl/reduktory-filtry-naolejacze.html

Artykuł został dodany przez firmę

Dom Techniczny Grudnikowie Sp. Jawna

Nasz sklep zajmuje się sprzedażą stacjonarną i wysyłkową narzędzi do obróbki skrawaniem, elektronarzędzi, artykułów BHP i dodatkowo w szerokim zakresie pojętych akcesorii do podtrzymania ruchu w małych i dużych firmach. Oprócz towarów mamy do zaoferowania

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.