Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek

Artykuł Dodaj artykuł

Firmy Kennametal i Haimer podpisały porozumienie w sprawie dostaw złącza wrzeciona KM4X

Producenci przemysłowi będą mogli korzystać z najlepszych rozwiązań w zakresie systemów narzędziowych i połączeń wrzecion. John Tucker (po lewej) oraz Andreas Haimer (po prawej) podpisali porozumienie w zakresie dostarczania przełomowego złącza wrzeciona KM4X poprzez globalną sieć sprzedaży firmy Haimer.

Producenci przemysłowi będą mogli korzystać z najlepszych rozwiązań w zakresie systemów narzędziowych i połączeń wrzecion. John Tucker (po lewej) oraz Andreas Haimer (po prawej) podpisali porozumienie w zakresie dostarczania przełomowego złącza wrzeciona KM4X poprzez globalną sieć sprzedaży firmy Haimer.

John Tucker (po lewej) oraz Andreas Haimer (po prawej) podpisali porozumienie w zakresie dostarczania przełomowego złącza wrzeciona KM4X poprzez globalną sieć sprzedaży firmy Haimer.

Firmy Kennametal i Haimer podpisały  23 lipca 2013 r porozumienie, w ramach którego firma Haimer GmbH (Igenhausen, Niemcy)  -  globalny lider w zakresie systemów narzędziowych - otrzymała licencję na dostarczanie nowego, zaawansowanego złącza wrzeciona KM4X  poprzez swoją globalną sieć sprzedaży. Kennametal i Haimer, globalny lider technologii oprawek narzędziowych oraz dostawca innowacyjnej technologii  SAFE-LOCK™ zapobiegającej wysuwaniu się narzędzi z oprawek,  wspólnie dostrzegają korzyści dla klientów produkcyjnych płynące ze współpracy obu firm.

«Złącze wrzeciona KM4X to obecnie najbardziej sztywny system tego typu na świecie. Konstrukcja ta umożliwia spółkom produkcyjnym maksymalizację  ich inwestycji kapitałowych. KM4X zwiększa wydajność skrawania, co ułatwia lepsze wykorzystanie obrabiarki  i redukuje  koszty przypadające na obrabianą część, jednocześnie zwiększając możliwości produkcyjne firm»,  mówi John R. Tucker, prezes Industrial Business Segment  Kennametal Inc. "Dzięki współpracy z tak innowacyjnym partnerem technologicznym jak Haimer, dostarczanie złączy KM4X wraz z systemem oprawek narzędziowych SAFE-LOCK™ zapewni znaczącą  przewagę konkurencyjną spółkom produkcyjnym”.

«To porozumienie jest doskonale dopasowane, ponieważ potwierdza, że zarówno  Haimer, jak i Kennametal  są liderami w zakresie innowacyjnych i zaawansowanych technologii wykorzystywanych przez producentów w skali globalnej» , mówi Andreas Haimer , dyrektor i członek zarządu Haimer GmBH.  "Jesteśmy zaszczyceni współpracą  i planujemy aktywnie wspierać i edukować naszych klientów, tak, by mogli w pełni korzystać z zalet naszych wspólnie opracowanych technologii»

John Tucker (po lewej) oraz Andreas Haimer (po prawej).

Połączenie wrzeciona - styk pomiędzy wrzecionem obrabiarki a oprawką narzędziową - musi zapewnić odpowiednią wytrzymałość na obciążenie zginające i moment obrotowy,  kompatybilną ze specyfikacją obrabiarki.  Siły skrawające, szczególnie w procesach obróbki zgrubnej bądź wysoko wytrzymałych stopów,  generują moment zginający, przekraczający limit dla połączenia wrzeciona zanim zostanie osiągnięta wartość maksymalna dla momentu obrotowego. Łącząc dużą siłę mocowania i optymalny poziom dokładności pozycjonowania, system KM4X zapewnia solidne połączenie o wyjątkowej sztywności i odporności na obciążenie zginające. Przekłada się to na znacznie większą wydajność obróbki wysoko wytrzymałych stopów i innych materiałów oraz bardzo skuteczne usuwanie metalu, a co za tym idzie - więcej skompletowanych części dziennie. 

"Organizujemy wiele seminariów dotyczących systemów oprawek narzędziowych, w szczególności poruszających zagadnienia zwiększenia sztywności połączenia, dokładności, zrównoważenia i bezpieczeństwa w procesach obróbki metalu", mówi Brendt Holden, prezes Haimer USA ( Villa Park, IL). «Jedno z najczęściej otrzymywanych przez nas pytań brzmi: jaki jest najlepszy rodzaj styku wrzeciona? Dzięki  KM4X, unikatowemu złączu wrzeciona o dużej mocy, które ponadto może bezpiecznie przyspieszać do wysokich obrotów, jesteśmy przekonani, że znamy już na nie  odpowiedź»

Opracowany  przez Kennametal system KM4X™.

Zaawansowane materiały wymagają zaawansowanej obróbki

Ciągły rozwój wysoko wytrzymałych, lekkich materiałów, takich jak stopy tytanowe, Inconel oraz nowe stopy  aluminiowe, jest z niecierpliwością pożądany przez producentów w wielu branżach, włączając w to lotnictwo, sektor obronny, energetykę  i transport. Te nowe materiały stanowią same w sobie znaczące wyzwanie w zakresie obróbki. Dodając do tego presję konkurencyjności na globalnym rynku przemysłowym, znalezienie zaawansowanych rozwiązań produkcyjnych staje się w tej chwili największym wyzwaniem.

W odpowiedzi na te wyzwania konstruktorzy obrabiarek opracowali specjalne centra frezarskie i wytaczarskie cechujące się poprawioną sztywnością i tłumieniem drgań wrzeciona oraz dużych elementów maszyn i napędów. Ma to na celu ograniczenie do minimum niepożądanych wibracji pogarszających jakość obrabianych części i ograniczających żywotność narzędzi oraz wyraźne zwiększenie mocy, momentu obrotowego i siły odporu.

System SAFE-LOCK™ firmy Haimer.

«W większości przypadków połączenie wrzeciono-narzędzie determinuje, ile materiału może być usunięte w danej operacji" mówi Doug Ewald, dyrektor ds. zarządzania systemami narzędziowymi w Kennametal.

«Jest to spowodowane tym, że złącze musi oprzeć się wysokim obciążeniom, a jednocześnie utrzymać swoją sztywność. Już na wczesnym etapie planowania produkcji, oprócz wyboru optymalnych centrów i narzędzi skrawających, warto wziąć pod uwagę takie połączenie wrzeciona, które w pełni pozwoli wykorzystać całą dostępną moc».

Równie kluczowe znaczenie ma sztywność oprawek narzędziowych. "Z perspektywy technicznej, połączenie wrzeciona KM4X umożliwia nam wykorzystanie pełni potencjału naszych oprawek narzędziowych" mówi Oliver Sax, dyrektor ds. zarządzania produktem w firmie Haimer. «Przestarzałe systemy chwytów stożkowych o dwóch powierzchniach kontaktu ograniczały potencjał  nowoczesnych obrabiarek. Informacje zwrotne od klientów Kennametal zachęciły nas do większego zwrócenia uwagi  na nowe złącze wrzeciona KM4X. Po przeanalizowaniu danych stwierdziliśmy, że KM4X  to najlepszy system dla doskonale zbalansowanych, szybkoobrotowych, przenoszących duży moment obrotowy oprawek narzędziowych, jakich dostarcza firma Haimer».

"To pełnowymiarowe partnerstwo pomiędzy spółkami wyznającymi identyczną filozofię" mówi John Jacko, wiceprezes i szef marketingu w Kennametal . "Dzięki złączu wrzeciona KM4X i technologii oprawek narzędziowych Haimer, nie ma powodu, dla którego firmy  nie mogłyby testować  możliwości obróbki w zakresie dużych obrotów i dużego momentu obrotowego - zarówno w przypadku nowego, jak i istniejącego już wyposażenia. Pozwoli to na maksymalne wykorzystanie potencjału posiadanych narzędzi obróbczych".

Podobne artykuły