Eagle Group Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek

Artykuł Dodaj artykuł

Do czego wykorzystywane są pręty aluminiowe?

Nie byłoby błędem powiedzenie, że świat stoi aluminium.

Nie byłoby błędem powiedzenie, że świat stoi aluminium. Metal ten jest szeroko wykorzystywany w różnych sektorach przemysłu ze względu na doskonałe właściwości techniczne. Jeżeli szukasz lekkiego, a przy tym wytrzymałego rozwiązania to nie istnieje nic lepszego od prętów aluminiowych. Zapoznaj się ze specyfiką i wszechstronnością zastosowania produktów z aluminium.

Do czego wykorzystywane są pręty aluminiowe?

Kilka słów o aluminium

Aluminium należy do grupy metali lekkich, który odznacza się niską gęstością materiałową, co przekłada się na niską wagę np. prętów aluminiowych. Dodatkowo wykazuje ono doskonałe właściwości antykorozyjne, dzięki wykorzystaniu w procesie produkcji tlenku glinu. Z reguły produkty aluminiowe zawierają dodatki innych pierwiastków, takich jak miedź, krzem, żelazo, mangan czy magnez.

Proces produkcji aluminium odbywa się w sposób dwuetapowy, pierwszym z nich jest proces Bayera (tzw. proces chemiczny), polegający na granulowaniu/rozdrobnieniu rudy boksytu, z którego następnie pozyskiwany jest tlenek glinu. Drugą metodą jest proces elektrolityczny, w trakcie którego stapia się tlenek glinu, aby uzyskać czyste aluminium.

Specyfika i rodzaje prętów aluminiowych

Jako że nie każdy materiał jest podatny na obróbkę, klienci i producenci wciąż poszukują rozwiązań, które spełniają standardy wytrzymałościowe przy zachowaniu elastyczności/plastyczności. Pręty aluminiowe wykazują właściwości w zależności od wybranego stopu metali. Ma to również wpływ na możliwości zastosowania produktu.

Wśród najczęściej wymienianych cech charakterystycznych pojawiają się m.in.: podatność na obróbkę mechaniczną, odporność na czynniki zewnętrzne i rozciąganie, nietoksyczność, przewodnictwo elektryczne i cieplne, udarność, a także ponadprzeciętną elastyczność. W Polsce pręty aluminiowe dostępne są w następujących gatunkach: PN A1, PN PA6, PN PA13, PN PA38, PN PA4 oraz PN PA9.

Przykłady zastosowań produktów aluminiowych

Pręty aluminiowe zazwyczaj dostępne są w trzech rodzajach - okrągłych, kwadratowych i prostokątnych. Wszechstronność ich zastosowania pozwala na użycie ich m.in. w:

  • branży konstrukcyjnej,
  • branży maszynowej/motoryzacyjnej,
  • branży lotniczej,
  • branży kolejowej,
  • branży elektrycznej (przy instalacjach elektrycznych),
  • branży budowlanej (przy stawianiu balustrad, ogrodzeń, zbrojeniach betonu itp.).

Obecnie klienci poszukują rozwiązań dostosowanych do potrzeb współczesności - ekologicznych, wszechstronnych i podatnych na obróbkę. Aluminium spełnia te wymagania, podlegając pełnemu recyklingowi. W dzisiejszym świecie bycie dbanie o ekologię nie sprowadza się do unikania plastiku i niemarnowania jedzenia, ale także stosowania materiałów i produktów, które podlegają 100 % utylizacji. Do tej grupy należą m.in pręty aluminiowe, które w procesie recyklingu nie tracą swoich właściwości.

Hurtownia produktów z aluminium

Hurtownia tworzyw sztucznych i metali, która od lat zaopatruje klientów w najwyższej jakości pręty aluminiowe jest znana pod nazwą e-Alinox. To, co ją wyróżnia to terminowość (dostawy w przeciągu 24h), profesjonalizm i bogata oferta. Sprawdź to sam!

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły