Artykuł Dodaj artykuł

Katalizatory cyfryzacji i narzędzia wspierające pracę przedsiębiorstw

Cyfryzacja zmienia przedsiębiorstwa i ich łańcuchy tworzenia wartości dodanej szybciej i bardziej dogłębnie niż poprzednie rewolucje technologiczne. Jeszcze niedawno enigmatycznie brzmiące pojęcia i benefity z nią związane, były zagadnieniami ochoczo omawianymi podczas konferencji ale w różnym stopniu rozważanymi i podejmowanymi przez przedsiębiorców.

Cyfryzacja zmienia przedsiębiorstwa i ich łańcuchy tworzenia wartości dodanej szybciej i bardziej dogłębnie niż poprzednie rewolucje technologiczne. Jeszcze niedawno enigmatycznie brzmiące pojęcia i benefity z nią związane, były zagadnieniami ochoczo omawianymi podczas konferencji ale w różnym stopniu rozważanymi i podejmowanymi przez przedsiębiorców.

Katalizatory cyfryzacji i narzędzia wspierające pracę przedsiębiorstw

Czy obecna sytuacja pchnęła biznes w kierunku cyfryzacji procesów? Czy firmy będą musiały dojrzeć do decyzji o rozpoczęciu transformacji cyfrowej szybciej niż pierwotnie przypuszczano?

Budowanie świadomości

W 2018, Grupa abas, we współpracy z renomowanymi partnerami z instytucji badawczych, edukacyjnych i doradczych, w celu zwiększenia świadomości i istoty cyfryzacji przedsiębiorstw, rozpoczęła realizację kampanii informacyjnej zakrojonej na szeroką skalę. W jej ramach, Grupa przeprowadziła najpierw test gotowości na cyfryzację wśród 266 niemieckich przedsiębiorstwach średniej wielkości, a w kolejnym kroku, do badania dojrzałości dołączyły inne europejskie kraje.

Punktem wyjścia ankiety, przeprowadzonej we współpracy z techniczną uczelnią wyższą Uniwersytetu Nauk Stosowanych z Giessen (TU Mittelhessen) wśród blisko 900 firm, było pytanie, jak daleko technologie cyfryzacji weszły już do procesów biznesowych średnich firm. Na podstawie odpowiedzi udzielonych w kwestionariuszu online oceniono stopień cyfryzacji w odniesieniu do poszczególnych procesów biznesowych. Przeanalizowano również, czy istnieją istotne różnice między branżami i wielkością firm.

Katalizatory cyfryzacji i narzędzia wspierające pracę przedsiębiorstw

Źródło: Gerrit Sames, Arthur Diener, Technische Hochschule Mittelhessen (THM)„Stand der Digitalisierung von Geschäftsprozessen zu Industrie 4.0 im Mittelstand –Ergebnisse einer Umfrage bei Unternehmen“

Wśród ankietowanych dominowali producenci maszyn przemysłowych, a blisko 40% respondentów stanowiły przedsiębiorstwa średniej wielkości. Ankieta, ukazała wówczas, że firmy jeszcze w małym stopniu wykorzystują potencjał drzemiący w optymalizacji cyfrowej, a obszary  zaniedbane pod kątem cyfryzacji to głównie logistyka wydań towarów, monitorowanie maszyn i instalacji a przede wszystkim obsługa klienta.

Badania przeprowadzone w podobnym okresie  przez firmę doradczą Deloitte wskazały, że 41% polskich przedsiębiorców nie wie, od czego rozpocząć transformacje cyfrową, ani które technologie stanowiłyby najlepszą inwestycję dla organizacji, jednak 71% z nich ma świadomość że kultura organizacyjna / korporacyjna organizacji musiałaby ulec dużym zmianom, jeśli miałaby być w stanie przejść transformację cyfrową.

Katalizator cyfryzacji

Katalizatory cyfryzacji i narzędzia wspierające pracę przedsiębiorstw

2020 przyniósł zmiany, jakich nikt się nie spodziewał. Z dnia na dzień, firmy będące w różnym stopniu przygotowane na taką ewentualność, zostały postawione przed obostrzeniami wymuszającymi zasadniczą modyfikację podejścia do kultury pracy. Reorganizacja procesów i procedur by zachować ciągłość biznesu w nowych realiach stała się koniecznością.

W tej fazie reorientacji, technologie cyfrowe i sztuka adaptacji odegrały kluczową rolę. Ale jak globalne rozprzestrzenianie się koronawirusa wpływa na wykorzystanie technologii i świadomość potrzeby transformacji cyfrowej? O ocenę obecnych i przyszłych zmian, zostało zapytanych ponad 800 cyfrowych decydentów, w tym 527 z krajów DACH i 305 pracujących w otoczeniu międzynarodowym w badaniu trendów DMEXCO 1-2020. 

Wyniki raportu wskazują, że 70% respondentów z regionów DACH i 66% z otoczenia międzynarodowego spodziewa się, że pandemia koronawirusa przyspieszy tempo transformacji cyfrowej.

Katalizatory cyfryzacji i narzędzia wspierające pracę przedsiębiorstw

Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa polskie, wg badania przeprowadzonego przez Deloitte jeszcze przed wybuchem epidemii, aż 86% ankietowanych postrzegała wdrażanie nowych technologii jako kluczowy czynnik dla przewagi rynkowej organizacji, a według 70% respondentów również dla utrzymania rentowności. Dla 58% transformacja cyfrowa stanowiła wówczas priorytet strategiczny.

W ostatnich tygodniach, w świetle nowej rzeczywistości, wiele firm oraz instytucji przeszło w tryb pracy zdalnej, co opiera się na większym poleganiu na cyfrowych możliwościach i stanowi swego rodzaju katalizator transformacji cyfrowej.

Potrzeba ‘matką transformacji’

Transformacja cyfrowa to nie tylko sięganie po narzędzia i najnowsze technologie, to także zamiana podejścia do modelu biznesowego, kompetencji i nastawienia samych pracowników. Jak pokazują badania, wielu z nich, niegdyś sceptycznie nastawionych do zmian, dziś zauważa potrzebę i przyznaje, że tradycyjne sposoby wykonywania codziennych operacji w firmie w obliczu COVID-19 zyskują miano przestarzałych.

Wg kwietniowego raportu przygotowanego przez Goldenline przy współpracy Kantar Polska i Remote-how, jednym z największych wyzwań związanych z wdrożeniem pracy zdalnej poza odpowiednią infrastrukturą, jest organizacja pracy, procedury, wymiana wiedzy i doświadczenia oraz współpraca z klientami. Jedną z przytaczanych obaw we wspomnianym raporcie jest zapewnienie prawidłowego przepływu i kompletności dokumentów. Ankietowani za jeden z najbardziej problematycznych obszarów uznali brak określonych procedur obiegu dokumentów, uzyskiwania akceptacji i dostępu do archiwów dokumentów.

Narzędzia wspierające biznes

Jak podkreśla abas Business Solutions Poland dla firm, które chcą wykorzystać potencjał nowych technologii, utrzymując i wzmacniając swoją pozycję rynkową, niezwykle ważne jest wydajne i doskonale skomunikowane środowisko informatyczne. Takie zintegrowane środowisko zapewniają nowoczesne systemy ERP, łączące wszystkie niezbędne dane handlowe, logistyczne i produkcyjne, a ponadto stanowią interfejs dla systemów, platform i usług innych firm.

ERP partnerem w dziedzinie cyfryzacji

System ERP by spełnić dzisiejsze wysokie oczekiwania rynku, musi być elastyczny i niezawodny, otwarty i bezpieczny. Musi optymalizować procesy i konsolidować dane, tworząc na ich podstawie kluczowe wskaźniki, pełnić wymagającą funkcję przetwarzania danych i procesów. Oprogramowanie ERP nowej generacji, na którym opierają się nowoczesne przedsiębiorstwa, jest obecnie integratorem systemów i partnerem w dziedzinie cyfryzacji.

Zintegrowane rozwiązanie ERP to klucz do pełnego wykorzystania potencjału pracowników firmy. Niezależnie od tego, czy chodzi o kierownictwo, controlling, zakupy, sprzedaż, serwis, rachunkowość, produkcję czy magazyn — system ERP musi być rozwiązaniem kompletnym, udostępniającym każdemu pracownikowi dokładnie te funkcje i informacje, które są mu potrzebne.

„Nieustannie obserwujemy jak dynamicznie zmieniająca się sytuacja wpływa na funkcjonowanie dzisiejszych firm. Widzimy i rozumiemy wyzwania z jakimi mierzą się przedsiębiorcy. Właśnie dlatego wychodzimy naprzeciw, zdalnie wdrażając nowe rozwiązania i chętnie wspierając klientów naszą wiedzą i wieloletnim doświadczeniem. Dzielimy się pomysłami i praktycznymi rozwiązaniami w związku z kwestiami dotyczącymi obecnych trendów, Przemysłu 4.0, koncepcji inteligentnych fabryk czy analizy danych biznesowych. Warto podkreślić, że stawiamy na myślenie przyszłościowe, a naszym celem zawsze jest optymalizacja procesów biznesowych tak, aby zapewnić klientowi oszczędność czasu i obniżenie kosztów, lepszy przegląd sytuacji, pewniejsze plany i utrzymanie konkurencyjności również w przyszłości,” podkreśla dr Paweł Kużdowicz, Członek Zarządu abas Business Solutions Poland.

Innowacyjne rozwiązania, które się sprawdzają.

Dla przypomnienia, w ostatnim czasie abas Business Solutions Poland rozpoczął wdrażanie systemu ERP w firmie Ruland Engineering & Consulting Sp. z o. o., który ma usprawnić kluczowe procesy zarządzania projektami, optymalizując koszty produkcji i wspierając automatyzację całego łańcucha dostaw zakładu Ruland.

Firma Bruk dzięki inwestycji w nowoczesne narzędzia do planowania produkcji, jakimi są te oferowane przez abas ERP, zwiększyła wydajność produkcji i realizuje dwukrotnie większą liczbę zleceń produkcyjnych, przy takim samym zatrudnieniu oraz zdolnościach produkcyjnych.

Inną firmą, która z pomocą abas Business Solutions Poland zrobiła krok w stronę transformacji cyfrowej była TEKRA, producent komponentów metalowych dla urządzeń dźwigowych, oraz MUELLER Fabryka Świec S.A., należący do międzynarodowej Grupy MUELLER, jednego z najważniejszych i najstarszych producentów wysokiej jakości świec w Europie.

Wdrożenie systemu ERP w firmie MUELLER, jest doskonałym przykładem i zarazem dowodem na to, jak innowacyjne podejście abas Business Solutions Poland, umiejętność adaptacji i wykorzystania dostępnych technologii przekształciło się w postawienie przełomowego kroku, otwarcie i przypieczętowanie nowego rozdziału w podejściu do cyfrowej transformacji przedsiębiorstw.

Artykuł został dodany przez firmę

abas Business Solutions Poland Sp. z o.o.

Jesteśmy globalnym liderem cyfryzacji przedsiębiorstw, kreatorem nowoczesnych rozwiązań ERP, który od 40 lat nieprzerwanie doskonali procesy klientów, prężnie działając i rozwijając się na rynku światowym. Obecnie, Grupa abas zatrudnia ponad 1100 ekspertów.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.