Artykuł Dodaj artykuł

Produkty norelem pozwalają optymalnie zabezpieczać maszyny i urządzenia

Zapewnienie inżynierom możliwości pracy z odpowiednio zabezpieczonymi komponentami ma kluczowe znaczenie dla wydajności maszyn i bezpieczeństwa pracowników. Trzpienie ustalające to popularne produkty wykorzystywane w branży konstrukcyjnej, produkcji oraz budowie maszyn, do zabezpieczania ruchomych elementów w ograniczonych przestrzeniach, przy czym należy podkreślić, że wybór właściwego trzpienia do danej aplikacji ma kluczowe znaczenie. Marcus Schneck, CEO norelem, prezentuje uwarunkowania, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze trzpieni ustalających oraz podkreśla korzyści płynące z ich stosowania.

Produkty norelem pozwalają optymalnie zabezpieczać maszyny i urządzenia

Zapewnienie inżynierom możliwości pracy z odpowiednio zabezpieczonymi komponentami ma kluczowe znaczenie dla wydajności maszyn i bezpieczeństwa pracowników. Trzpienie ustalające to popularne produkty wykorzystywane w branży konstrukcyjnej, produkcji oraz budowie maszyn, do zabezpieczania ruchomych elementów w ograniczonych przestrzeniach, przy czym należy podkreślić, że wybór właściwego trzpienia do danej aplikacji ma kluczowe znaczenie. Marcus Schneck, CEO norelem, prezentuje uwarunkowania, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze trzpieni ustalających oraz podkreśla korzyści płynące z ich stosowania.

Korzyści

W ciągu ostatnich pięciu lat odnotowano 7200 poważnych wypadków w branży produkcyjnej, w których 33 000 pracowników ucierpiało z powodu chorób i urazów związanych z pracą w branży wytwórczej.

W praktyce produkcyjnej ręczna obsługa maszyn jest codzienną koniecznością. Niemniej jednak oczekiwanie szybszego i bardziej efektywnego wykonywania zadań sprawia, że bezpieczeństwo jest czasami pomijane, co prowadzi do wypadków i powstawania obrażeń.

Takie próby obejścia kwestii bezpieczeństwa mogą przyspieszyć działania, ale generują także wyższe ryzyko, które w perspektywie długoterminowej okazuje się kosztowne. Może to być drobna rzecz, jak niewłaściwe dopasowanie komponentu czy nieodpowiednie umiejscowienie go w maszynie lub nawet wybór niewłaściwego elementu do danego zastosowania.

Mając na uwadze bezpieczeństwo obsługi komponentów stanowiące poważny problem w branży produkcyjnej, opracowano trzpienie ustalające, które poprawiają solidność mocowania elementów ruchomych, co zabezpiecza je przed wyślizgnięciem się z miejsca i ogranicza potencjalne ryzyko wypadków.

Przykładowo trzpienie ustalające - używane do blokowania lub ustalania pozycji elementów maszyny - mogą być stosowane w konstrukcji maszyn do zabezpieczania części ruchomych i obrotowych. Mechanizm uruchamiany za pomocą gałki lub kółka wyciąga trzpień ustalający z otworu odpowiadającej mu części, umożliwiając w ten sposób szybkie i łatwe zablokowanie lub zwolnienie elementów łączących maszyny.

Trzpienie ustalające zapewniają stabilna pracę i wydajność maszyn, co z kolei gwarantuje bezpieczeństwo i ochronę podczas pracy komponentów. W ten sposób wykorzystanie elementów ustalających ogranicza koszty konserwacji i napraw w dalszej perspektywie.

Wybór właściwego trzpienia ustalającego ma kluczowe znaczenie w celu unikania obrażeń i wypadków w środowisku produkcyjnym. Zastosowanie trzpieni ustalających, często wyposażonych w fabryczny mechanizm blokady ułatwiający działanie podczas ruchu części maszyn, umożliwia szybką regulację ruchomych komponentów maszyn.

Właściwy trzpień na właściwym miejscu

Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór trzpieni ustalających, z których każdy oferuje inne korzyści:

  • trzpienie ustalające z blokadą gwintu - blokada gwintu umożliwia wkręcenie trzpienia na żądaną głębokość, bez wykorzystywania pierścienia dystansowego;
  • trzpienie ustalające z przedłużonym trzpieniem - przedłużone trzpienie blokujące są używane, gdy trzeba pokonać większy dystans pomiędzy trzpieniem a elementem obrabianym, tak aby ostatecznie zamknąć niebezpieczną szczelinę;
  • trzpienie ustalające z czopem walcowym lub stożkowym - precyzyjna konstrukcja tych trzpieni gwarantuje wysoką, powtarzalną dokładność montażu dwóch elementów. Stożkowaty kształt trzpienia ustalającego/otworu ustalającego sprawia, że pozycjonowanie jest praktycznie bezluzowe i tym samym bardzo precyzyjne. W przypadku precyzyjnych trzpieni ustalających zalecane jest używanie specjalnych nasadek montażowych do zdjęcia/podniesienia trzpienia blokującego.

Trzpienie ustalające - opracowane głównie w celu rozwiązania problemów związanych z pozycjonowaniem ruchomych elementów - ze względu na swoją kompaktową budowę są również idealnym rozwiązaniem do zastosowań precyzyjnych, szczególnie w ograniczonych przestrzeniach lub w przypadku elementów cienkościennych.

Istotne jest, aby inżynierowie wybierali odpowiednie trzpienie do danej aplikacji. W innym przypadku komponenty te, które zostały zaprojektowane pod kątem szybkości i wydajności operacji pozycjonowania i blokowania, będą działać na odwrót, spowalniając produkcję i prowadząc do przestojów.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Trzpienie ustalające odgrywają również kluczową rolę w zakresie bezpieczeństwa. Każdy niezaplanowany ruch komponentów może spowodować liczne problemy prowadzące do powstania niebezpiecznych warunków dla pracowników, a także do potencjalnych uszkodzeń maszyn. Zabezpieczona maszyna zapewnia optymalne warunki środowiska pracy i niższe koszty w dłuższej perspektywie.

Trzpienie ustalające zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo, gwarantując utrzymanie na miejscu luźnych i ruchomych komponentów, co pozwala unikać poślizgów, zarysowań lub zablokowania maszyny. Zabezpieczenie tych komponentów ogranicza również ryzyko wystąpienia wypadków w miejscu pracy u robotników ręcznie obsługujących maszyny.

Najlepszą praktyką jest gwarancja używania najbardziej niezawodnych i bezpiecznych produktów na rynku, dopasowanych do konkretnej specyfikacji. Jeśli zostaną użyte niewłaściwe trzpienie blokujące nie będzie można prawidłowo zamocować i pozycjonować odpowiadających im części. To z kolei wpływa na jakość i bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Dla użytkowników wymagających automatycznego dociągnięcia trzpienia optymalny wybór stanowią elementy ustalające ze ściętym trzpieniem. Tego typu trzpienie ustalające ulegają działaniu siły jednostronnej, co zapewnia automatyczną blokadę elementu dzięki bezpiecznemu zatrzaśnięciu trzpienia za pomocą siły sprężyny i zatrzymaniu dalszego ruchu zamocowanych komponentów.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa zwolnienie ściętego trzpienia wymaga ręcznego odciągnięcia przycisku grzybkowego, co powoduje wycofanie trzpienia.

Wygoda i ergonomia mają kluczowe znaczenie również dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w perspektywie długoterminowej. Podczas pracy z maszynami robotnicy muszą mieć dostęp do wygodnych i łatwych w użyciu komponentów o bezproblemowej funkcjonalności. Każdy operator maszyny ma inne potrzeby, dlatego kluczowe jest zapewnienie takich trzpieni ustalających, które mogą być powszechnie używane i obsługiwane.

Niezależnie od tego, czy dotyczy to materiału, struktury, czy funkcjonalności komponentu, zastosowanie rozwiązań ergonomicznych zapobiega urazom u pracowników, ponieważ redukuje szanse wystąpienia napięcia mięśniowego podczas obsługi maszyn i komponentów.

Brak przygotowania to przygotowanie do porażki

Poznanie swoich preferencji w zakresie dostępnych komponentów standardowych ma kluczowe znaczenie dla wyboru właściwego produktu do danej aplikacji. Istnieje wiele trzpieni ustalających w ofercie norelem zaprojektowanych do zabezpieczania komponentów na różne sposoby. Ochrona i bezpieczeństwo zawsze powinny znajdować się na szczycie listy priorytetów.

 

Ostatecznie zdrowy pracownik to szczęśliwy pracownik. Zastosowanie trzpieni ustalających w aplikacjach, w których znajdują się ruchome elementy, nie tylko zapewnia pracodawcom spokój i pewność, ale także wyższą wydajność i produktywność.

Podobne artykuły