Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek

Artykuł Dodaj artykuł

Konferencja zakupowa PROCON Manufacturing 2017 - podsumowanie

Tegoroczna edycja konferencji zakupowej dedykowanej firmom produkcyjnym – PROCON Manufacturing -  odbyła się dla odmiany od katowickiej strefy ekonomicznej, w stolicy Dolnego Śląska.

Tegoroczna edycja konferencji zakupowej dedykowanej firmom produkcyjnym – PROCON Manufacturing -  odbyła się dla odmiany od katowickiej strefy ekonomicznej, w stolicy Dolnego Śląska.

PROCON Manufacturing 2017 PROCON Manufacturing 2017

Hotel Sofitel, zlokalizowany tuż przy wrocławskim rynku, przyjął ponad 70 Gości Konferencji, trwającej od 29 do 30 maja 2017.

„Celem, który przyświecał nam przy organizacji konferencji PROCON Manufacturing było przede wszystkim stworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczenia wśród pracowników zajmujących się bezpośrednio zakupami produkcyjnymi.” – mówi Mateusz Borowiecki, Prezes Zarządu firmy doradczej OptiBuy – organizatora konferencji - „Bardzo ważną rolą konferencji jest szerzenie najlepszych praktyk i nowych rozwiązań na rynku – po to by można je następnie zaaplikować we własnych przedsiębiorstwach.” - dodaje.

PROCON Manufacturing 2017 PROCON Manufacturing 2017

Jednym z przewodnich tematów wystąpień były kwestie relacji z dostawcami – omówione w kilku ujęciach. O znaczeniu oceny dostawców przekonywał Łukasz Kozicki, Manager w firmie NextBuy:

„W dzisiejszym świecie, w którym mówi się dużo o Industry 4.0, Internet of Things - jesteśmy mocno uzależnieni od dostawcy, łączymy się z nim, budujemy relacje i tylko dzięki rzetelnej informacji, jesteśmy w stanie zbudować zaufanie. Ocena dostawcy w przedsiębiorstwie produkcyjnym, i nie tylko produkcyjnym, jest kluczowym elementem pomagającym minimalizować ryzyko.”

O znaczeniu zaufania w relacjach biznesowych i różnicach w jego budowaniu w zależności od uwarunkowań kulturowych, mówiła Dyrektor Zarządzająca ETTA Global Leadership Consulting – Monika Chutnik. Pokazała, iż zdefiniowanie pewnych cech kulturowych partnera na początku współpracy, pozwala określić elementy niezbędne do zbudowania wspólnego sukcesu opartego o zaufanie. Od nieco innej strony do problemu kooperacji z dostawcami podszedł Łukasz Kosmala, Senior Sourcing Manager z firmy DeLaval, który w swoim wystąpieniu pokazał jak można radzić sobie, i jak podchodzić do negocjacji z kontrahentami, których cechują silne zapędy monopolistyczne lub którzy posiadają bardzo silną pozycję na rynku.

Kontrastowe spojrzenie na kwestię zmieniających się cen, przedstawił – w Wykładzie Otwarcia – ekspert zakupowy, dr Jan Vašek, który mówił o problemie… spadających cen. Sytuacji o której marzą Kupcy, a która jedynie z pozoru jest sytuacją komfortową zarówno dla Kupca, jak i całej organizacji.

PROCON Manufacturing 2017 PROCON Manufacturing 2017

Kryzysy czy planowe zmiany, mogą stwarzać pewne problemy wewnątrzorganizacyjne o czym wie każdy szanujący się manager czy dyrektor. Transformation Manager w LeanPassion - Tymoteusz Myśliwiec, poprowadził angażującą Uczestników prezentację, w której omówił problematykę przemiany organizacji zakupowej w oparciu o strategię lean wraz z zagrożeniami, możliwościami i szansami z tego płynącymi.

Zakończeniem spotkania, była prezentacja osiągnięć polskiego lidera energetycznego – grupy Tauron na polu oszczędności płynących z usprawnień procesowych i operacyjnych w działaniach zakupowych, przedstawionych przez Agatę Kulikowską, reprezentującą Zespół Zarządzania Zakupami w Tauron Polska Energia. Wystąpienie było jednocześnie nie lada gratką dla fanów szokująco dużych liczb.

PROCON Manufacturing 2017 PROCON Manufacturing 2017

Uzupełnieniem części konferencyjnej był niewątpliwie, moderowany przez dr. Tomasza Gonsiora - Panel Dyskusyjny – Zakupy 4.0 w produkcji, którego Goście – dr Jan Vašek, Andrzej Zawistowski (PSML) oraz Michał Szlacic – Wiceprezes Zarządu firmy Logintrade, rozmawiali o zmianach jakie niesie ze sobą koncepcja Industry 4.0 dla szeroko pojętych Zakupów.

Po oficjalnym zakończeniu, Uczestnicy mieli okazję w luźniejszej atmosferze podzielić się swoimi doświadczeniami i wymienić spostrzeżeniami na wieczornym spotkaniu w Restauracji-Browarze Spiż na wrocławskim rynku.

Warsztatowy dzień konferencji zgromadził osoby które poza teoretycznymi rozważaniami, chcieli doszlifować swoje umiejętności z zakresu tworzenia strategii zakupowych. Wraz z prowadzącym – dr. Tomaszem Gonsiorem, wieloletnim ekspertem, praktykiem i konsultantem branżowym, mieli okazję przygotować strategię zakupową dla wybranych kategorii zakupów bezpośrednich w oparciu o przedstawione narzędzia, mogąc liczyć na cenny feedback i dyskusję nad zastosowanymi rozwiązaniami.

Nad merytoryką wydarzenia czuwało Polskie Stowarzyszenie Managerów Logistyki i Zakupów (PSML), a Organizatorów wspierał Partner – firma NextBuy (oferująca kompleksowe rozwiązana e-procurement – www.nextbuy24.pl) oraz Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej (www.dawg.pl)

Organizator pragnie podziękować wszystkim Prelegentom, Partnerom, Patronom oraz oczywiście Uczestnikom za poświęcony czas, zaangażowanie i wsparcie przy wspólnym tworzeniu wydarzenia zakupowego na tak wysokim poziomie.

www.manufacturing.konferencja-procon.pl
www.konferencja-procon.pl

Podobne artykuły