Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek

Artykuł Dodaj artykuł

Nowe frezy walcowo-czołowe Seco Jabro®-Solid2 ułatwiają obróbkę zgrubną i obróbkę cienkich ścianek

Firma Seco poszerzyła ostatnio bogaty asortyment frezów walcowo-czołowych Jabro-Solid2 o rozwiązania pozwalające znacznie zwiększyć prędkość posuwu i wydajność skrawania podczas zaawansowanej obróbki zgrubnej, a także o wachlarz długich narzędzi do obróbki aluminium.

Firma Seco poszerzyła ostatnio bogaty asortyment frezów walcowo-czołowych Jabro-Solid2 o rozwiązania pozwalające znacznie zwiększyć prędkość posuwu i wydajność skrawania podczas zaawansowanej obróbki zgrubnej, a także o wachlarz długich narzędzi do obróbki aluminium.

Nowe frezy walcowo-czołowe Seco Jabro®-Solid2

Firma Seco opracowała nową, bardzo wszechstronną serię frezów walcowo-czołowych JS554-2C z węglika spiekanego, aby maksymalnie zwiększyć prędkość posuwu i wydajność skrawania podczas zaawansowanej obróbki zgrubnej.

Frezy JS554-2C o stożkowej konstrukcji rdzenia zostały pokryte zaawansowaną powłoką SIRA. Charakteryzują się też dużą promieniową szerokością frezowania. Dzięki takim rozwiązaniom ograniczono liczbę przejść podczas obróbki zgrubnej i skrócono czasy cyklu obróbki części.

Co więcej, podczas zgrubnego frezowania bocznego z użyciem fezów z serii JS554-2C wykorzystywana jest cała długość robocza (2,5*dc). Zastosowanie rozdzielacza wiórów zapobiega zatykaniu się obrabiarki i związanym z tym przestojom. Ponadto, w porównaniu do innych narzędzi, frezy z serii JS554-2C mają bardziej dodatnią geometrię zębów czołowych, co zwiększa wydajność obróbki osiowej. Więcej miejsca na wióry przy przednich zębach sprawia, że narzędzie to nadaje się też do interpolacji kołowej.

Dostępne długości robocze rzędu 2,5xD sprawiają, że frezy z serii JS554-2C można mocować w chwytach prostych o średnicy od 4 mm do 20 mm lub w chwytach Weldon o średnicy od 6 mm do 20 mm. 

Frezy walcowo-czołowe z serii JS452-L z węglika spiekanego (indeks długości 3) zostały opracowane z myślą o wykonywaniu stabilnej obróbki cienkich ścianek w aluminiowych elementach obrabianych przy długich wystawieniach. Narzędzie to pozwala także na obróbkę z bardzo dużą prędkością.

Dzięki wypolerowanej, odpornej na działanie aluminium powłoce HEMI z dwuborku tytanu (TiB2) o niskim współczynniku tarcia, frezy JS452-L są mniej narażone na przyleganie/narost materiału, co zwiększa trwałość narzędzia. Powłoka wspomaga także wydajne usuwanie wiórów i odprowadzanie ciepła ze strefy skrawania.

Seria JS452-L obejmuje 54 pozycje narzędzi o średnicach od 8 mm do 20 mm, promieniu naroża od 0,2 mm do 6 mm, które można mocować zarówno w chwytach Weldon, jak i cylindrycznych. Co więcej, dodatkowe spłaszczenie geometrii frezu narzędzia pozwala zachować możliwie najlepszy promień oraz przyczynia się do wydajnego odprowadzania wiórów, co stanowi istotną korzyć podczas obróbki części konstrukcyjnych samolotów. 

Podobne artykuły