Artykuł Dodaj artykuł

Narzędzia VariTapTM firmy WIDIATM zapewniają doskonałą wydajność gwintowania dla szerokiego zakresu materiałów

Najnowsze narzędzia, powstałe w oparciu o 140 lat doświadczeń w projektowaniu gwintowników i technologii, zapewniają bezkompromisową wydajność.

Najnowsze narzędzia, powstałe w oparciu o 140 lat doświadczeń w projektowaniu gwintowników i technologii, zapewniają bezkompromisową wydajność.

VariTap firmy WIDIA oferuje doskonałą wydajność gwintowania różnorodnych materiałów, nie pogarszając jakości części i nie ograniczając żywotności narzędzia.

Producenci i wytwórcy, zwłaszcza ci specjalizujący się w produkcji niskoseryjnej i na zamówienie, dobrze wiedzą,  że największa presja oraz wciąż wzrastające wymagania i żądania klientów związane są z kontrolą kosztów. Wielozadaniowe narzędzia uniwersalne są jedną z metod, którą duża liczba wytwórców wykorzystuje, aby sprostać presji kosztów - doskonale sprawdzają się one w przypadku obróbki niektórych materiałów i są wystarczająco dobre w przypadku innych, aby sprawnie realizować zadania powierzone przez klientów.

Testy fabryczne potwierdzają, że narzędzia WIDIA Vari Tap zapewniają to, co najlepsze: doskonałą wydajność gwintowania w zakresie wielu rodzajów materiałów roboczych, bez jednoczesnego wpływania na jakoś części czy żywotności narzędzia. „Warsztaty specjalizujące się w produkcji niskoseryjnej z natury wymagają możliwie jak najszerszego zasobu narzędzi tak, by móc realizować różnorodne zadania w ciągu dnia” -  mówi Marcelo Campos, menedżer ds. produktów globalnych w firmie WIDIA . „VariTap korzysta z ponad 140 lat doświadczeń firmy w zakresie różnych aplikacji, co zapewnia dzisiejszym producentom możliwość realizacji wielu zadań i obróbkę zróżnicowanych materiałów  przy wykorzystaniu  jednego rozwiązania. Narzędzie VariTap to alternatywa dla posiadania wielu specjalnych gwintowników dla aluminium, stali nierdzewnych, żeliwa itp., ponieważ zapewnia ono w przypadku obróbki tych materiałów bezkompromisową wydajność.”

Projekt gwintownika Vari Tap charakteryzuje się zastrzeżoną geometrią o skośnej powierzchni natarcia, która ogranicza moment gwintujący (co przedłuża żywotność narzędzia) i jednocześnie polepsza efektywność usuwania  wiórów w otworach przelotowych. Dodatkowo, optymalna geometria rowków spiralnych ułatwia odprowadzanie wiórów w otworach nieprzelotowych, redukując ich zwijanie się i zaleganie. Znaczące inwestycje w procesie produkcyjnym WIDIA obejmują najnowocześniejsze szlifierko-ostrzarki  narzędziowe CNC ze zrobotyzowanym systemem ładowania oraz zaawansowane centrum nakładania powłok, które w połączeniu ze stalą HSS-E o wysokiej zawartości wanadu (materiał gwintownika VariTap)  znacząco poprawiają odporność narzędzi na zużycie. Narzędzia Vari Tap mogą być wykorzystywane ze wszystkimi rodzajami uchwytów do gwintowników, włączając w to uchwyty sztywne, synchroniczne i uchwyty zaciskowe z kompensacją.

Kilkukrotnie większa trwałość

Firma Mears Machine Corporation,  założona w 1966 r. w Avon, (Indiana, USA), to światowej klasy dostawca precyzyjnie obrabianych komponentów i złożonych wyrobów dla szerokiego zakresu branż przemysłowych.

Celem firmy jest dostarczanie szybkich i konkurencyjnych rozwiązań dla każdego z klientów, których zadania stawiane przed firmą bardzo się od siebie różnią. - Posiadanie najlepszego i najbardziej zaawansowanego  wyposażenia  stanowi tylko część wzoru określającego jakość - podstawą jest doświadczenie. Dlatego Mears stawia na wyszkolonych operatorów, posiadających rozległe doświadczenie w zakresie tak różnorodnych materiałów jak stale niklowe, kobaltowe, żeliwo, aluminium czy stopy na bazie tytanu. 

Ponieważ jednak posiadanie odpowiednich narzędzi ma równie kluczowe znaczenie, spółka chętnie zgodziła się przetestować VariTap we własnym zakresie. „Są po prostu świetne” -  przekonuje Steve Earnest,  były menedżer zakładu z 20 letnim  stażem pracy w Mears Machine. „Używaliśmy  zwykłych gwintowników HSS głównie do stali nierdzewnej 347. Były one dobrej jakości, ale po prostu czuliśmy, że nie osiągamy takiej wydajności, jaką chcielibyśmy mieć. Gdy zgodziliśmy się przetestować narzędzia VariTap to okazało się, że wytrzymują przynajmniej pięć razy dłużej od poprzednich gwintowników, a w niektórych wypadkach nawet sześć razy.”

Dopasowane do wszystkich warunków

WIDIA zapewnia obecność na rynku nie tylko wybranych opcji gwintowników VariTap, ale także całego szerokiego wachlarza produktów Vari Tap - w sumie ponad 1600 jednostek magazynowych (SKU). „Można dobrać gwintowniki VariTap do wszystkich warunków” - mówi Campos. „Dostępne są narzędzia o wymiarach zgodnych z normą DIN na Europę, z normą ANSI dla Ameryki Północnej  (włącznie  z długościami według DIN do chwytów zgodnych z normą ANSI) oraz zgodne z normą JIS dla Azji.”

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.