Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek

Artykuł Dodaj artykuł

Oprawka na tulejki zaciskowe z małym biciem i dużym momentem

Nowa oprawka na tulejki zaciskowe daje nowe możliwości podczas wysokowydajnej obróbki.

Nowa oprawka na tulejki zaciskowe daje nowe możliwości podczas wysokowydajnej obróbki.

Nowa oprawka na tulejki zaciskowe EPB 5672 firmy Seco to doskonałe rozwiązanie do wysokowydajnej, szybkoobrotowej obróbki. Oferuje ona bicie na maksymalnym poziomie trzech mikronów na narzędziu o długości trzykrotnie przekraczającej średnicę zewnętrzną (3xD), wynoszącą do 50 mm. To o 40% mniej w porównaniu z wcześniejszym typem D (5872), który jest stopniowo wycofywany.

Kolejną kluczową cechą jest przenoszony moment obrotowy.

„Zauważa się na rynku tendencję zwiększania siły zacisku," mówi Denis Sprauel, menedżer produktu w oddziale firmy Seco w Bouxwiller, we Francji. „powoduje to zwiększenie przenoszonego momentu obrotowego i, co za tym idzie, zwiększenie parametrów skrawania."

Oprawka EPB 5672 została skonstruowana tak, aby jak najbardziej zwiększyć siłę docisku i rozłożyć ją równomiernie na chwycie narzędzia na całej długości tulejki zaciskowej, umożliwiając użycie wysokowydajnych narzędzi skrawających. Zmniejsza ona także ryzyko wyciągnięcia narzędzia z tulejki zaciskowej.

Duży i równy nacisk na chwyt narzędzia uzyskuje się dzięki połączeniu kilku cech konstrukcyjnych. Jedną z nich jest mocny trapezowy gwint nakrętki zaciskowej dociskający tulejkę zaciskową do gniazda. Kolejną jest duża precyzja wykonania korpusu, tulejki zaciskowej i nakrętki. W wyniku połączenia tych cech otrzymujemy do trzech razy wyższy przenoszony moment obrotowy w porównaniu z wcześniejszymi wersjami oprawek na tulejki zaciskowe.

Wprowadzono także zupełnie nowe rozwiązanie między nakrętką a korpusem: dwie cylindryczne powierzchnie prowadzące po obu stronach gwintu.

„W klasycznych wersjach nakrętka dociskowa styka się z korpusem tylko za pośrednictwem gwintu. W tym przypadku nakrętka pełni dwie funkcje: gwint dociska tulejkę zaciskową do korpusu, a dwie cylindryczne prowadnice utrzymują bicie na niskim poziomie" – mówi Sprauel.

Jest to jeden z powodów utrzymania bicia na poziomie trzech mikronów, charakterystycznego dla oprawki EPB 5672. Kolejnym powodem jest cylindryczny kształt nakrętki i korpusu bez asymetrycznych części. Wszystko to tworzy doskonale wyważony zespół narzędzi do wysokoobrotowej obróbki, w którym gładka, okrągła nakrętka oprawki jest dokręcana za pomocą klucza rolkowego.

Oprawka może pracować do 80 000 obrotów na minutę (obr./min), ale faktyczna maksymalna liczba obrotów jest często ograniczana przez typ i wielkość stożka oprawki.

Jest to kolejna cecha wytrzymałej oprawki na tulejki zaciskowe ograniczającej deformację narzędzia i przeznaczonej do użytku z nowoczesnymi narzędziami do obróbki. Ale, jak zawsze, to użytkownicy muszą dbać o prawidłowe ustawienie wszystkich elementów.

„Aby skorzystać na biciu na poziomie trzech mikronów, należy dokręcić wszystkie elementy odpowiednim momentem" – mówi Sprauel i dodaje, że klucz dynamometryczny jest dostępny jako wyposażenie dodatkowe.

W zależności od wielkości stożka, oprawki na tulejki zaciskowe EPB 5672 dostępne są w zakresach: 11 (1–7 mm); 16R (1–10 mm); 16 (1–10 mm); 25 (2–16 mm); 32 (2–20 mm).

Niezależnie od wielkości, istnieje możliwość wyboru między wersją krótką, średnią lub długą. Tulejki zaciskowe są dostępne w wersji konwencjonalnej i z uszczelnieniem (poza wielkością 11, która występuje tylko w wersji konwencjonalnej).

Tulejek zaciskowych z uszczelnieniem używa się do skierowania przepływu chłodziwa przez wewnętrzne kanały narzędzia. Innym rozwiązaniem może być zamontowane korpusu ze stożkową śrubą oporową za narzędziem. Stożek będzie w ten sposób pasował do fazy na chwycie narzędzia, co zapewni uszczelnienie. Śruby oporowe są dostępne jako wyposażenie dodatkowe, ale należy pamiętać, że mogą one wpłynąć na bicie i nie powinny być używane przy prędkości wrzeciona przekraczającej 10 000 obr./min.

Podsumowując, oprawka EPB 5672 łączy dokładność oprawek termicznych i hydraulicznych z elastycznością oprawki na tulejki zaciskowe.

„Oprawki termokurczliwe i hydrauliczne są przeznaczone do chwytów narzędzi w wielkościach zgodnych z normami ISO" - mówi Sprauel. „Dzięki wymianie tulejek zaciskowych, nasza oprawka może być wykorzystywana z narzędziami w kliku wielkościach."

Elastyczność oprawki na tulejki zaciskowe EPB 5672 sprawia, że nadaje się ona do wielu zastosowań, w tym do frezowania, wiercenia, gwintowania i rozwiercania. Dla firm zajmujących się obróbką oznacza to zmniejszenie ilości składowanych narzędzi i szybkie dostosowanie się do różnych potrzeb. Warto też wspomnieć o nowym wykończeniu.

„Użyliśmy naprawdę dobrego pokrycia na korpusie i na nakrętce" - mówi Sprauel. "Korpus został pokryty powłoką chroniącą przed korozją, a pokrycie nakrętki chroni także gwint."

Cytat:

Zauważa się na rynku tendencję zwiększania momentu obrotowego przenoszonego przez oprawkę.” Denis Sprauel

Fakt 1: precyzyjna oprawka na tulejki zaciskowe EPB 5672

Zastosowania:

• W przemyśle lotniczym, gdzie zaletą jest niezawodność i możliwość przeniesienia dużych momentów obrotowych
• W produkcji form i matryc, gdzie większa wydajność oznacza krótszy czas obróbki
• W mikroobróbce produktów dentystycznych i medycznych, gdzie oprawki termokurczliwe nie są zbyt popularne
• W obróbce ogólnej, gdzie zaletą jest elastyczność

Możliwość przeniesienia dużych momentów sprawia, że EPB 5672 nadaje się zarówno do obróbki wykańczającej, jak i zgrubnej.

Bicie: 3 mikrony przy długości narzędzia równej 3x średnicy (do 50 mm)
Wymiary narzędzia: 1–20 mm, 1/8–3/4 cala
Stożki: HSK-A, HSK-E, DIN, BT, Graflex, Seco-Capto, Ansi Cat.
Wielkości: HP 11, HP16R (zmniejszona średnica korpusu), HP 16, HP 25 i HP 32.
Wersja: krótka, długa i średna
Tulejki zaciskowe: konwencjonalne i z uszczelnieniem
Wprowadzone w katalogu Seco UPDATE w pierwszym kwartale 2013 roku: oprawki i tulejki zaciskowe w wielkościach 16R, 16, 25 i 32. Oprawki i tulejki zaciskowe w wielkościach 11 zostaną wprowadzone w katalogu Seco UPDATE w trzecim kwartale 2013 roku.

Fakt 2: zwiększona wydajność produkcji

Testy frezowania z nową oprawką na tulejki zaciskowe EPB 5672 firmy Seco wykazały zwiększenie trwałości narzędzia o ponad 30% i zwiększenie głębokości skrawania o ponad 50% w porównaniu z konwencjonalnymi oprawkami na tulejki zaciskowe. Dwie cechy są szczególnie ważne, jeśli chodzi o wydajność: małe bicie i przeniesienie dużego momentu obrotowego.

Małe bicie przyczynia się do płynnego, równego skrawania i pozwala na użycie zwiększonych parametrów skrawania bez ryzyka drgań. Zwiększa to trwałość narzędzia i redukuje ilość wymian. Możliwość przeniesienia większego momentu pozwala na zastosowanie głębszego skrawania i większej wartości posuwu.

Infografika 1: EPB 5672 to precyzyjna oprawka na tulejki zaciskowe z wieloma
istotnymi cechami konstrukcyjnymi.
Infografika 2: Możliwość przeniesienia statycznego momentu obrotowego

 

Podobne artykuły