Artykuł Dodaj artykuł

Frezowanie najwyższej klasy

Wysokowydajna obróbka to strategia zwiększania wydajności, która wymaga niezawodnych precyzyjnych narzędzi.

Wysokowydajna obróbka to strategia zwiększania wydajności, która wymaga niezawodnych precyzyjnych narzędzi. Pełnowęglikowe frezy walcowo-czołowe JABRO™-HPM zostały zaprojektowane specjalnie do tego celu.

JHP951 i JHP993 (z łamaczem) w wersjach z czterema i pięcioma ostrzami wyposażone w chwyty Weldon i cylindryczny.

Wysokowydajna obróbka (HPM) to nowoczesna metoda w produkcji, w której wszystko jest idealnie zharmonizowane, aby każda operacja wykonywana była jak najszybciej i wydajność była jak największa. Efekty te mogą być jednak zniweczone, jeśli do tej wydajności nie zostanie dostosowana precyzja i niezawodność. Jest to trudne do wyważenia i producentom kontraktowym stosującym wysokowydajną obróbkę powinien w tym pomóc dostawca narzędzi.

Wysokowydajna obróbka znajduje zazwyczaj zastosowanie w profesjonalnych, pracujących w trybie ciągłym zakładach, dla których obróbka stanowi podstawową działalność. „Są to często dostawcy przedsiębiorstw z branży motoryzacyjnej lub lotniczej, którzy podlegają silnej presji konkurencji i nie mogą sobie pozwolić na żadne opóźnienia” — mówi Ruud Zanders, menedżer produktu JABRO™.

Oferta narzędzi Seco do wysokowydajnej obróbki, została niedawno poszerzona o dwa nowe pełnowęglikowe frezy walcowo-czołowe: JHP951 i JHP993 do stali i żeliwa. Oba mogą być używane do obróbki zgrubnej, jak frezowanie pełne rowków z osiową głębokością skrawania do 1,5xDc, a czasami nawet większą. Możliwa jest także obróbka wykańczająca z frezowaniem bocznym. Wybór opcji frezowania zwiększa dodatkowo frez JHP770 do tytanu.

Widok od przodu frezu JHP993 z pięcioma ostrzami i nowym profilem do obróbki zgrubnej.

Chociaż każde narzędzie z serii JABRO™-HPM służy do innego celu, to mają one pewne wspólne cechy. Najważniejsza jest znacznie wyższa, czasami nawet ponad dwukrotnie (patrz ilustracja), prędkość usuwania materiału niż uniwersalnych pełnowęglikowych frezów walcowo-czołowych. Kolejnym podobieństwem jest zdolność tłumienia drgań i wibracji, co przekłada się na większą niezawodność i precyzję. Trzecią cechą jest kontrolowane zużycie powierzchni przyłożenia, co pozwala, w przypadku niektórych typów i zastosowań, na dwukrotne regenerowanie tych narzędzi.

„Daje to spore oszczędności, ponieważ koszty regenerowania stanowią około jednej trzeciej ceny nowego narzędzia” — mówi Teun van Asten, z działu marketingu Seco Jabro.

Frez JHP951 jest przeznaczony do obróbki zgrubnej i bocznej stali i żeliwa w stabilnych warunkach pracy. Jego maksymalna głębokość skrawania wynosi 1.5xDc, ale w pewnych zastosowaniach można ją zwiększyć aż do 2xDc. W połączeniu z danymi z Seco Machine Navigator frezu JHP951 można użyć także do bardziej zaawansowanych zastosowań, jak interpolacja śrubowa i zagłębianie pod kątem do 10 stopni. „To wielka zaleta, zwłaszcza gdy wykonuje się dużo obróbki kieszeni” — mówi van Asten. „Produkty poprzedniej generacji (JHP950) mogły się zagłębiać pod kątem pięciu stopni, co oznacza, że wymaganą głębokość można teraz osiągnąć prawie dwukrotnie szybciej”.

JHP993 z geometrią do obróbki zgrubnej z czterema ostrzami i specjalnie uformowanymi rowkami.

Kolejną istotną zaletą JHP951 w porównaniu z poprzednikiem jest maksymalna prędkość usuwania materiału, która została zwiększona o 30–50% zależnie od zastosowania. Można też nie zmieniać pierwotnych parametrów skrawania i osiągnąć w zamian większą trwałość narzędzia.

W budowie JHP951 warto zwrócić uwagę na zróżnicowaną podziałkę i zmienny kąt linii śrubowej. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia drgań i wibracji wskutek rezonansu w układzie narzędzia i obrabianego materiału. Efektywne formowanie wióra to z kolei zasługa ośmiostopniowego kąta promieniowego zatoczenia i pięciostopniowego kąta natarcia. Specjalnie uformowane rowki o większej średnicy rdzenia dają mocne ostrze i usprawniają odprowadzanie wiórów.

„To kombinacja wszystkiego, co stanowi o wydajności” — mówi Zanders. „Oprócz poświęcenia uwagi geometrii wraz z dostawcami dobraliśmy odpowiednią kombinację powłoki i węglika”. Geometria JHP951 zawiera o jedno ostrze więcej dla średnic powyżej 16 mm. Ostrzy jest zatem pięć, co można spożytkować do zwiększenia wydajności o 25% lub zwiększenia trwałości narzędzi.

Zoptymalizowany wlot chłodziwa we frezach JHP993 do stali i żeliwa oraz JHP770 do tytanu.

Frez JHP993 jest przeznaczony do złożonej obróbki zgrubnej stali i żeliwa, zwłaszcza elementów, które nie są całkowicie lite lub które trudno unieruchomić w imadle. Łamacz wióra osłabia siły w strefie skrawania, dzięki czemu ten frez znakomicie sprawdza się w sytuacjach, gdy moc wrzeciona jest obniżona lub mocowanie jest niestabilne.

Łamacze na krawędzi skrawania i specjalnie uformowane rowki wiórowe sprawiają, że wióry są krótkie i łatwo je odprowadzać. Warto też wspomnieć o wbudowanych kanałach chłodziwa ze stożkowym wlotem. Do strefy skrawania dopływa dzięki nim o 30% chłodziwa więcej niż w przypadku monolitycznych frezów walcowo-czołowych bez wbudowanego kanału.

„Obniżenie w ten sposób ryzyka drgań i złamania sprawia, że jest to idealne narzędzie do trudnych operacji obróbki zgrubnej w zakładach działających bez przerwy, czasami bez obecności operatora” — mówi Zanders. „To bardzo niezawodne narzędzie”.

Geometria JHP951 z promieniowym zatoczeniem i specjalnie uformowanymi rowkami.

Do tego dochodzi jeszcze frez JHP770, który jest przeznaczony głównie do frezowania bocznego i frezowania rowków w stopach tytanu, ale dzięki ciągłej krawędzi skrawającej może być używany także do obróbki wykańczającej. Wygląda dość podobnie jak JHP951, ale ma stały kąt linii śrubowej. Natomiast wbudowany kanał chłodziwa jest taki sam jak w JHP993. Jest on dostępny ze standardowymi promieniami naroża do zastosowań w przemyśle lotniczym. Nowością są także wielkości calowe przeznaczone na rynek amerykański. Podobnie jak JHP951, frez JHP770 może skrawać na głębokość 1,6xDc, a w niektórych sytuacjach nawet 2xDc, jeśli zostanie zastosowany wewnętrzny układ doprowadzenia chłodziwa.

Cytat:

„To bardzo niezawodne narzędzie” — Ruud Zanders, menedżer produktu.

Ramka faktów 1: nowe narzędzia do wysokowydajnej obróbki.

Oferta pełnowęglikowych frezów walcowo-czołowych JABRO™-HPM do wysokowydajnej obróbki została poszerzona. Frez JHP951 może być używany w stabilnych warunkach pracy i jest dostępny w wersjach o średnicy od 3 do 25 mm z trzema, czterema lub pięcioma ostrzami. JHP993 jest przeznaczony do złożonej obróbki zgrubnej, występuje w zakresie średnic od 4 do 25 mm i zawiera od trzech do sześciu ostrzy oraz wbudowany kanał chłodziwa. JHP770 służy do obróbki stopów tytanu i jest już dostępny także w wielkościach calowych. Narzędzia JHP uzupełniają asortyment Jabro-Solid2 przeznaczony do szerszego zakresu zastosowań.

Infografika: prędkość usuwania materiału podczas pełnego frezowania rowków
(1,5xDc) w bezpiecznych warunkach w stali wysokostopowej z zalecanymi
parametrami skrawania zgodnie z Seco Machining Navigator.

 

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.