Artykuł Dodaj artykuł

Malowanie konstrukcji stalowych celem zabezpieczenia przed korozją

Każda niezabezpieczona konstrukcja stalowa, nawet nowa, wystawiona na działanie powietrza, deszczu, zmiennych temperatur czy na promieniowanie UV, zacznie korodować.

iron construction fire stop painting

Każda niezabezpieczona konstrukcja stalowa, nawet nowa, wystawiona na działanie powietrza, deszczu, zmiennych temperatur czy na promieniowanie UV, zacznie korodować. Warto jak najszybciej zadbać o pokrycie stali odpowiednimi środkami antykorozyjnymi, które - co bardzo ważne - nie będą szkodliwe dla środowiska zewnętrznego.

Konstrukcje metalowe - z czego najczęściej powstają?

Zanim dojdzie do wyboru odpowiedniego zabezpieczenia antykorozyjnego, najpierw należy ustalić, z jakim materiałem będziemy pracować. Najczęściej spotykane są konstrukcje wykonane ze:

  • Stali ocynkowanej, która została już wstępnie zabezpieczona na etapie klarowania stopu. Nieuszkodzona powierzchnia nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń, a po uszkodzeniu powłoki wystarczy ją pokryć gruntem antykorozyjnym.
  • Stali czarnej. Stal węglowa potrzebuje szczególnych zabezpieczeń, gdyż materiał ten jest niezwykle podatny na korozję. Najlepsze zabezpieczenie antykorozyjne w przypadku czarnej stali to pokrycie surowca pigmentem antykorozyjnym.
  • Aluminium. Jest to materiał bardzo lekki, który nie podlega procesom korozji, w związku z czym, malowanie konstrukcji z aluminium ma na celu jedynie poprawę walorów estetycznych.
  • Żeliwa. Żeliwo, mimo że odznacza się wysoką trwałością, jest także niezwykle podatne na szkodliwe działanie wilgoci. W tym przypadku niezbędne okazuje się zabezpieczenie konstrukcji farbą okrętową.

Przygotowanie podłoża przed malowaniem konstrukcji stalowych

Przed rozpoczęciem malowania bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Piaskowanie nie jest konieczne, aczkolwiek duży nacisk kładzie się na odtłuszczenie stali. Nowy surowiec jest zazwyczaj tłusty, a do takiego podłoża farba nie przywiera. Aby odtłuścić podłoże, wystarczy przemyć je wodą z detergentem. Kolejnym krokiem jest opłukanie stali, tak, aby pozbyć się detergentu. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z konstrukcją o dużych wymiarach, polecane jest zastosowanie myjki ciśnieniowej z rotacyjną dyszą. Po wyschnięciu nakładamy na stal środek antykorozyjny.

Farba antykorozyjna - jaką wybrać?

Jednymi z najczęściej wybieranych farb są farby jednoskładnikowe - głównie produkty alkidowe oraz poliwinylowe. Charakteryzują się one krótkim okresem wysychania. Podobne właściwości posiada farba antykorozyjna dwuskładnikowa, np. grunt epoksydowy, który jest szybkoschnący i dobrze kryjący, oraz farba poliuretanowa posiadająca właściwości antykorozyjne, jak i dekoracyjne. Co więcej, farby dwuskładnikowe zalecane są przy konstrukcjach, które mogą być narażone na tarcie i uszkodzenia mechaniczne.

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć przy wyborze środka zabezpieczającego, jest określenie, w jakim otoczeniu będzie znajdować się konstrukcja i jakie jest jej przeznaczenie. Farby antykorozyjne dzielimy ze względu na środowisko - od suchego otoczenia aż po bardzo agresywne, destruktywne środowisko. Przy wyborze odpowiedniej farby należy się także kierować okresem trwałości zabezpieczenia. Wyróżnia się 4 kategorie:

  1. L – Wytrzymałość do 7 lat,
  2. M – Wytrzymałość od 7-15 lat,
  3. H – Wytrzymałość od 15-25 lat,
  4. VM – Wytrzymałość powyżej 25 lat.

Jeśli szukasz profesjonalnych usług zabezpieczania antykorozyjnego konstrukcji stalowych, sprawdź ofertę na stronie http://www.zre.com.pl/pl/oferta/konstrukcje-maszynowe/uslugi-zabezpieczenia-antykorozyjne

ręczne malowanie stalowej konstrukcji

Sposoby malowania konstrukcji stalowych

Malowanie konstrukcji stalowych można przeprowadzić na kilka sposobów: malowanie hydrodynamiczne, malowanie natryskiem pneumatycznym oraz malowanie ręczne.

Podczas malowania konstrukcji stalowych największy nacisk kładzie się na użycie odpowiednich materiałów oraz na kontrolę jakości na każdym etapie prac.

Malowanie hydrodynamiczne

Malowanie hydrodynamiczne, nazywane także wysokociśnieniowym, jest ekonomiczne i przyjazne naturze. Ta metoda malowania sprawdzi się w przypadku dużych powierzchni. Rozpylenie materiału lakierniczego następuje w wyniku bardzo szybkiego przepływu wyrobu lakierniczego przez specjalną dyszę rozpylającą. Malowanie hydrodynamiczne zapewnia dużą wydajność oraz stworzenie szczelnej powłoki zabezpieczającej przed dostaniem się wilgoci do warstwy metalu. Metoda hydrodynamiczna pozwala na uzyskanie większej grubości powłoki w jednym przejściu oraz na lepsze wykorzystanie energii ze względu na mniejsze zużycie powietrza. Dodatkowo jest bardzo trwała, generuje niewielką ilość mgły oraz pozwala na oszczędność farb i rozpuszczalników.

Malowanie konstrukcji stalowych metodą hydrodynamiczną najczęściej stosowane jest tam, gdzie jest duża wilgotność - w przemyśle stoczniowym i morskim, ale także w przemysłowych liniach produkcyjnych, przy produkcji wagonów kolejowych oraz w warsztatach malarskich.

Malowanie natryskowe konstrukcji stalowych

Malowanie konstrukcji stalowych natryskiem pneumatycznym najczęściej stosowane jest w przypadku dużych powierzchni. To malowanie pozwala na zabezpieczenie antykorozyjne wielu konstrukcji metalowych - m.in. stalowych, żeliwnych, wykonanych ze stali nierdzewnej lub galwanizowanych oraz innych, które mogą zacząć niszczeć po kontakcie z powietrzem lub wilgocią.

Malowanie natryskowe pneumatyczne polega na rozprowadzeniu wyrobu lakierniczego strumieniem powietrza. Wszystkie pistolety służące do malowania pneumatycznego posiadają współosiowy przepływ wyrobu lakierniczego i sprężonego powietrza przez głowicę rozpylającą.

Malowanie ręczne

Malowanie pędzlem i wałkiem to najstarszy sposób nakładania farby. Jednakże, ze względu na czasochłonność i niezbyt estetyczne wykończenie jest on stosowany w przypadku malowania niewielkich elementów i miejsc trudno dostępnych. Co więcej, malowanie z wykorzystaniem pędzla pozwala na bardzo dokładne wtarcie farby w nierówności podłoża oraz minimalizuje straty materiału lakierniczego podczas malowania.

O czym należy pamiętać?

Nakładając farbę, warto pamiętać, że im grubsza jest warstwa farby, tym dłuższa jest trwałość zabezpieczenia. Gruba powłoka chroni przed powietrzem, wodą, skokami ciśnienia, solą i powstrzymuje dalszy rozwój rdzy. Szczególną uwagę należy zwrócić na trudno dostępne miejsca - tam korozja najczęściej się pojawia.

Dodatkowo należy pamiętać, aby nie utożsamiać zabezpieczenia antykorozyjnego ze zwykłym malowaniem konstrukcji stalowych.

Artykuł sponsorowany


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.