Artykuł Dodaj artykuł

Zastosowanie standardowych elementów maszyn w drukarkach 3D – case study firmy Zmorph S.A.

Druk 3D zrewolucjonizował proces produkcyjny w wielu branżach

Druk 3D zrewolucjonizował proces produkcyjny w wielu branżach. Dzięki niemu precyzyjne tworzenie detali stało się znacznie łatwiejsze i szybsze. Nowa technologia rozwija się coraz szybciej i oferuje coraz więcej możliwości. Drukarki 3D wymagają zastosowania standardowych elementów maszyn. Na przykładzie współpracy z polskim producentem takich urządzeń prezentujemy zastosowania elementów z naszej oferty.

Nasz klient – wrocławska firma Zmorph S.A. to jeden z najstarszych polskich producentów drukarek 3D. Od 2012 produkuje drukarki, które ze względu na swój unikalny design cieszą się szczególnie dużą popularnością na rynku amerykańskim. Zmorph jest jednym z niewielu na świecie producentów urządzeń „multi-tool”, które poza drukiem 3D pozwalają również na obróbkę CNC lub cięcie i grawerowanie laserowe. Najnowszym produktem firmy jest profesjonalna produkcyjna drukarka 3D Zmorph i500 (rys. 1) dla małych i średnich przedsiębiorstw. Duże pole robocze 440 x 300 x 500 mm znajduje zastosowanie zarówno w prototypowaniu, jak również w produkcji niskoseryjnej.

„Współpraca z firmą Zmorph S.A. pokazuje, że standardowe elementy maszyn od Elesa+Ganter pomagają tworzyć doskonałe produkty, odpowiadając na bieżące potrzeby użytkowników oraz rynku. Jednocześnie wpasowują się w nowoczesny design, zwiększając ergonomię i łatwość użytkowania.” – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Rys. 1 Drukarka Zmorph i500

Rys. 1 Drukarka Zmorph i500

Zmorph S.A realizując swoje projekty stosuje standardowe elementy maszyn produkowane i dostarczane przez firmę Elesa+Ganter. W prezentowanym modelu drukarki 3D został zastosowany jeden z najnowszych modeli zamków CMS (rys. 3), który służy do otwierania drzwi, umożliwiających dostęp do obszaru roboczego

Rys. 2 Zamek serii CMS w drukarce Zmorph i500Rys. 2 Zamek serii CMS w drukarce Zmorph i500

Seria CMS to innowacyjne rozwiązanie, które integruje w sobie dwie funkcje: uchwytu oraz zamka zatrzaskowego. Drzwi można otworzyć pociągając za uchwyt w kierunku wskazanym przez trójkątny znacznik. Konstrukcję zamka stanowią: korpus z uchwytem i zaczepem oraz rygiel zatrzaskowy wykonany z technopolimeru w kolorze czarnym.

Rys. 3 Zamek zatrzaskowy z uchwytem CMS Elesa+GanterRys. 3 Zamek zatrzaskowy z uchwytem CMS Elesa+Ganter

Ponadto drzwi do obszaru roboczego oraz pokrywa górna drukarki są osadzone na zawiasach z serii CFT. (rys. 4). Zawiasy wykonywane są w całości ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru. Dodatkowym atutem konstrukcji zastosowanych zawiasów są montowane na wcisk pokrywy śrub, które poprawiają estetykę montażu. W efekcie końcowym śruby montażowe nie są widoczne od zewnątrz.

Rys. 4 Zawias CFT Elesa+Ganter w drukarce Zmorph i500Rys. 4 Zawias CFT Elesa+Ganter w drukarce Zmorph i500

Kolejnym produktem zastosowanym w drukarce Zmorph i500 jest uchwyt kasetowy serii PR-PF. Mocowane w różnych częściach urządzenia uchwyty pełnią trzy różne funkcje i umożliwiają:

  • transport całego urządzenia;
  • otwieranie pokrywy górnej;
  • otwieranie szuflady z filamentem (rys. 5).

Rys. 5 Uchwyty PR-PF w drukarce Zmorph i500

Rys. 5 Uchwyty PR-PF w drukarce Zmorph i500

Uchwyt serii PR-PF (rys. 5) jest wykonany ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru na bazie poliamidu (PA). Mocowanie uchwytu odbywa się poprzez zatrzaśnięcie w odpowiednio wykonanym otworze montażowym. Największą korzyścią płynącą z zastosowania uchwytów kasetowych Elesa+Ganter jest oszczędność przestrzeni oraz estetyka, ponieważ po zamontowaniu praktycznie nie wystają poza obrys urządzenia. Dodatkowym atutem jest specjalny system zatrzaskowy, który pozwala zaoszczędzić czas montażu i gwarantuje bezluzowe spasowanie z obudową.

Drukarka Zmorph i500 w swojej konstrukcji posiada możliwość ustawienia jej na nierównych powierzchniach i wypoziomowania. Funkcję tę uzyskuje, dzięki zastosowaniu stopek wahliwych serii LSX.A (rys. 7).

Rys. 7 Stopy wahliwe LSX.A w drukarce Zmorph i500Rys. 7 Stopy wahliwe LSX.A w drukarce Zmorph i500

Konstrukcję stopy wahliwej stanowi gwintowany trzpień z chwytem pod klucz płaski, wykonany ze stali ocynkowanej oraz talerzyk wykonany z technopolimeru (rys. 7). Seria LSX.A została stworzona z myślą o zastosowaniach przemysłowych wszędzie tam, gdzie nie mamy dużej przestrzeni montażowej. Dużą zaletą zastosowanego modelu stopy jest fakt, że po montażu nie wystaje ona poza obrys urządzenia.

Artykuł został dodany przez firmę

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn wytwarzanych z tworzyw oraz metali - Elesa S.p.A (Monza, Mediolan, Włochy) oraz Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Niemcy).

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.