Artykuł Dodaj artykuł

Stoły industrialne (loftowe) na metalowych nogach - jakie jest przeznaczenie, materiały i funkcja

Stoły industrialne (loftowe) na metalowych nogach to jedna z najpopularniejszych propozycji meblarskich ostatnich sezonów. Surowe wnętrza warsztatów i fabryk to bogate źródło inspiracji dla stołów industrialnych.

stoły lissy

Styl industrialny, zwany również przemysłowym lub loftowym nawiązuje do wnętrz dawnych fabryk, warsztatów i magazynów. Dominowały w nich takie materiały jak: metal, drewno, szkło. Z tych składników powstaje stół industrialny (loftowy) na metalowych nogach, który zyskuje coraz większą popularność.

Stoły industrialne - przeznaczenie

Stoły industrialne mogą mieć różne zastosowanie. Ich solidna budowa i naturalna elegancja sprawiają, że świetnie sprawdzą się jako stoły kuchenne oraz stoły do jadalni. Stoły loftowe urzekają surowością materiałów, a niektóre modele są projektowane tak, aby sprawiały wrażenie mebli używanych. W stylu industrialnym projektowane są również stoły do salonu. Warto podkreślić, że idealnym tłem dla stołów industrialnych są nieregularne ściany z cegieł, betonu lub duże, fabryczne okna z żeliwnymi ramami.

Stoły industrialne - funkcja

Stoły industrialne doskonale sprawdzą się jako centralny mebel, przyciągający uwagę. Stoły to nie tylko wygląd, ale również funkcjonalność. W stylu przemysłowym znajdziemy stoły rozkładane, które zawsze są pomocnym rozwiązaniem, gdy w naszych progach pojawiają się niespodziewani goście. Specjalne wstawki umożliwiają powiększenie stołu nawet o kilkadziesiąt centymetrów. Stoły nierozkładane mają starannie zaprojektowaną bryłę i gwarantują nadzwyczajną stabilność. Wśród mebli industrialnych znajdziemy także nowinki technologiczne. Należą do nich stoły z funkcją bilarda - to bardzo praktyczny projekt, łączący cechy stołu jadalnego ze stołem do gry. Po wspólnym posiłku, w ciągu zaledwie kilkudziesięciu sekund możemy zamienić stół w miejsce rozrywki.

stoły rozkładane lissy

Stoły industrialne - materiały

Pierwowzory mebli industrialnych powstawały z przeznaczeniem do hal fabrycznych i warsztatów. Nikt ich tam nie oszczędzał. Musiały wytrzymać najtrudniejsze warunki. Domowe meble loftowe wymagają jednak od nas nieco więcej troski. Szczególną ostrożność powinniśmy zachować w użytkowaniu i konserwacji mebli z litego drewna. Stoły loftowe to najczęściej konstrukcje na metalowych nogach z drewnianym blatem. To połączenie wygląda niezwykle efektownie, ale o drewno powinniśmy dbać, usuwając zabrudzenia jak najszybciej.

Stół industrialny to najczęściej stół z metalowymi nogami i z drewnianym blatem. Metalowe podstawy są dobrze zabezpieczone przed korozją. Zwykle producenci malują je proszkowo, a dominują ciemne kolory: czarny, antracytowy, szary i stalowy. W stylu industrialnym dostępne są też stoły fornirowane. Ta efektowna technika wykończenia drewna jest zarezerwowana głównie dla mebli premium.

Rzadziej spotykamy stoły szklane na metalowych nogach, ale również one wspaniale wpisują się w styl loftowy, szczególnie w przestrzeniach wymagających wizualnego doświetlenia.

stoły na metalowych nogach

Stoły industrialne i bryła

Meble industrialne powstały z myślą o prostocie, która ułatwiała masową i tanią produkcję. Współczesne meble loftowe budowane są na bazie trzech podstawowych kształtów: prostokąta, kwadratu i koła. Stoły industrialne na metalowych nogach są najczęściej produkowane z prostokątnymi blatami. Ten kształt jest najbardziej uniwersalny i można go dopasować do większości wnętrz. Stoły kwadratowe w stylu industrialnym, mogą być dominującym elementem pomieszczenia lub stanowić jego uzupełnienie. Stoły okrągłe znakomicie nadają się jako meble w poszczególnych sekcjach salonu o dużej powierzchni. Mogą być spokojnym zakątkiem na kameralne posiłki, czy do gier towarzyskich.

stoły z krzesłami lissy

Stoły i krzesła - czyli zestawy i dlaczego

Stoły industrialne (loftowe) na metalowych nogach są proste, ale jednocześnie wyrafinowane w swojej stylistyce. Jeśli decydujemy się na urządzenie wnętrza w stylu loftowym, to warto zastanowić się nad zestawami typu - stoły i krzesła. Samodzielne znalezienie na rynku mebli utrzymanych w podobnym wzornictwie i kolorze może być kłopotliwe. Gdy decydujemy się na meble z jednej kolekcji, zyskujemy spójność kolorystyczną i dopasowanie wymiarów.

Artykuł sponsorowany

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.