Artykuł Dodaj artykuł

Czym jest outsourcing pracowniczy?

Temat rekrutacji pracowników jest bardzo szeroki. Wiedzą coś o tym działy HR i sami pracodawcy, którzy chcą, by ich zasoby personalne rotowały jak najmniej, a ich praca odznaczała się najwyższą jakością.

Temat rekrutacji pracowników jest bardzo szeroki. Wiedzą coś o tym działy HR i sami pracodawcy, którzy chcą, by ich zasoby personalne rotowały jak najmniej, a ich praca odznaczała się najwyższą jakością. W dzisiejszych czasach coraz powszechniejszą metodą staje się outsourcing pracowniczy. Czym dokładnie jest? Czym różni się od leasingu pracowniczego? Sprawdźmy!

outsourcing pracowniczy

Definicja outsourcingu pracowniczego

Outsourcing pracowniczy to nic innego niż przedsięwzięcie, które polega na odrębnym wydzieleniu ze struktury organizacji pewnych funkcji, a następnie przekazanie ich do realizacji innej firmie, zazwyczaj wyspecjalizowanej w danej dziedzinie. Jest to jedna z możliwości optymalizacji kosztów w przedsiębiorstwie, a jednocześnie rozsądne rozlokowanie zasobów. Outsourcing pracowniczy ma zazwyczaj na celu poprawienie jakości wykonywanych działań poprzez powierzenie ich doświadczonym podmiotom.

Outsourcing pracowniczy a leasing pracowników

Bardzo często pojęcie outsourcingu pracowniczego mylone jest z leasingiem pracowników (tak zwany bodyleasing). Choć pojęcia są zbliżone, nie oznaczają tego samego. Te drugie pojęcie to tak naprawdę praca tymczasowa. Jest to wynajęcie specjalistów na krótki czas, aby zrealizować konkretny projekt. W przypadku outsourcingu pracowniczego jest to raczej proces kompleksowy, gdzie outsourcer wynajmuje swoich pracowników, którzy będą realizować dane zadania. Niemniej jednak, można powiedzieć, że granice między pojęciami są płynne. Duży wpływ ma na to fakt, że tylko praca tymczasowa ma swoją definicję w prawie. Mówi o nim ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Tymczasem outsourcing pracowniczy nie ma takiej definicji.

Outsourcing pracowniczy – zalety i wady

Do zalet outsourcingu pracowniczego należy przede wszystkim elastyczność czy minimalizacja kosztów, a także uniknięcie zaangażowania w proces rekrutacji. Do tego potrzeba przecież zasobów. Co więcej, outsourcowane podmioty to zazwyczaj specjaliści ze swojej dziedziny. Dzięki temu możemy być pewniejsi dobrych wyników. Niemniej jednak, istnieją również wady takiego rozwiązania. Przede wszystkim, wypożyczeni pracownicy mogą nie czuć więzi z organizacją, co znaczy, że poziom ich motywacji może nie być zbyt wysoki. Dodatkowo, rotacja pracowników może być znacznie większa. Mamy też mniejszą kontrolę nad całym procesem rekrutacji, co dla niektórych może stanowić duży minus. Niemniej jednak, outsourcing pracowniczy to powszechnie wykorzystywana metoda, więc warto chociażby ją rozważyć.

Podsumowanie

Outsourcing pracowniczy to nowoczesna metoda rekrutacji pracowników, którą warto wdrożyć w momencie, gdy nie czujemy się specjalistami w konkretnej dziedzinie, a chcemy bezproblemowo ją zaopiekować. W przypadku outsourcingu pracowniczego możemy liczyć na profesjonalne firmy, które wynajmą nam pracowników, co sprawi, że zmniejszymy koszty procesów, a dodatkowo zwiększymy jakość dostarczanych wyrobów.

Artykuł sponsorowany