Artykuł Dodaj artykuł

Elementy Elesa+Ganter w doniczkarkach – case study firmy STERNA Sp. j.

Zastosowanie wysokiej jakości standardowych elementów maszyn w urządzeniach produkcyjnych może zaowocować wypracowaniem oszczędności zarówno finansowych jak i tych związanych z efektywnością czasu pracy.

Zastosowanie wysokiej jakości standardowych elementów maszyn w urządzeniach produkcyjnych może zaowocować wypracowaniem oszczędności zarówno finansowych jak i tych związanych z efektywnością czasu pracy. Jednym z kluczowych warunków do osiągnięcia takich rezultatów jest korzystanie z fachowego doradztwa technicznego. Precyzyjny dobór elementów jest możliwy przede wszystkim wtedy, gdy posiadamy wiedzę na temat jego funkcjonalności i dotychczasowych zastosowań. Na przykładzie współpracy z firmą STERNA Sp. J. prezentujemy efektywny dobór zestawu standardowych elementów marki Elesa+Ganter.

„Każdą współpracę zaczynamy od wsłuchania się w potrzeby Klienta. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaproponować kompleksowe rozwiązania techniczne, które usprawniają cały proces produkcyjny. Dlatego bardzo ważne jest dla nas, by współpraca zaczynała się zawsze od bezpośredniej rozmowy.” – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Maszyny do automatyzacji produkcji ogrodniczej są niezbędne dla producentów kwiatów lub materiału szkółkarskiego. Doniczkarki należą do najczęściej stosowanych urządzeń w tej branży. Są to uniwersalne maszyny do automatycznego napełniania doniczek podłożem oraz maszyny do rozdrabniania torfu sprasowanego w Big Bale.

Nasz klient – firma Floser zajmuje się produkcją doniczek przemysłowych oraz urządzeń do automatyzacji produkcji ogrodniczej. Jest częścią spółki Sterna Sp.j., w skład której wchodzą takie działy jak: budowa stanowisk do testów wiązek kablowych AGD i motoryzacyjnych oraz dział automatyzacji linii montażowych wiązek kablowych. Produkowane maszyny charakteryzują się oryginalną i prostą konstrukcją z szeregiem ciekawych rozwiązań technicznych. Sterna Sp.j., realizując swoje projekty stosuje standardowe elementy Elesa+Ganter.

Poniżej przedstawiono wybrane aplikacje:

Doniczkarka firmy Floser (rys. 1) to maszyna o dużych możliwościach współpracy z szeroką gamą rozmiarów doniczek od 8 cm do 30 cm średnicy. Obsługuje zarówno okrągłe doniczki, jak i kwadratowe. Łatwy w obsłudze i szybki sposób zmiany rozmiaru doniczki pozwala na wydajną pracę z krótkimi seriami nasadzeń. Doniczkarka może pracować w maksymalnym tempie 3200 doniczek na godzinę.

Rys. 1 Doniczkarka firmy FloserRys. 1 Doniczkarka firmy Floser

W module dozownika doniczek (rys. 2) zastosowano szereg standardowych elementów firmy Elesa+Ganter, które umożliwiają ręczną regulację rynny podtrzymującej doniczki.

Rys. 2 Dozownik doniczekRys. 2 Dozownik doniczek

Użytkownik, kręcąc korbą GN 471 (rys. 3) zmienia ustawienie rynny w zależności od średnicy oraz wysokości doniczki. Korpus korby GN 471 wykonany jest z aluminium, natomiast rękojeść obrotowa z technopolimeru. Korba konstrukcyjnie posiada kwadratowy otwór montażowy, co umożliwia przenoszenie dosyć dużych obciążeń.

Rys. 3 Korba serii GN 471

Rys. 3 Korba serii GN 471

Zastosowane dźwignie nastawne GN 302.1 (rys. 4) po dokręceniu stabilizują zadane parametry. Rękojeść dźwigni to odlew cynku pokryty żywicą epoksydową, natomiast korpus z trzpieniem gwintowanym oraz śruba łącząca są wykonane ze stali nierdzewnej AISI 303. Dźwignie nastawne GN 302.1 konstrukcyjnie mają prostą rękojeść (równoległą do powierzchni zaciskanej), co sprawia, że świetnie sprawdzają się w miejscach z ograniczoną przestrzenią roboczą.

Rys. 4 Dźwignia nastawna GN 302.1

Rys. 4 Dźwignia nastawna GN 302.1

Z wyżej opisanego dozownika, doniczki trafiają bezpośrednio do stołu obrotowego (karuzeli), w którym są napełniane podłożem (rys. 5). Regulacja dystansu pod średnicę doniczki oraz wysokości odbywa się za pomocą wyżej opisanych dźwigni nastawnych GN 302.1.

Rys. 5 Stół obrotowy – karuzela doniczkarki

Rys. 5 Stół obrotowy – karuzela doniczkarki

Doniczkarka jest również wyposażona w układ wiercący otwory pod sadzonki (rys. 6). Do regulacji wrzeciennika zastosowano aluminiowe koło ręczne DIN 950 (rys. 7), zaś do promieniowej regulacji pozycji wiertła, dźwignie serii GN 302.1

Rys. 6 Układ wiercący otwory pod sadzonkiRys. 6 Układ wiercący otwory pod sadzonki

Rys. 7 Koło ręczne DIN 950

Rys. 7 Koło ręczne DIN 950

Układ wiercący w trakcie pracy doniczkarki jest ukryty pod specjalnie wyprofilowaną pokrywą (rys. 8). Zastosowany uchwyt GN 427 ułatwia obsługę osłony (rys. 9). Uchwyty tej serii produkowane są z giętego profilu aluminiowego, zapewniającego doskonałą wytrzymałość i ergonomiczny kształt. Ponadto osłona osadzona jest na zawiasach serii GN 237 (rys. 10), wykonanych ze stopu cynku. Zawiasy posiadają zwartą budowę, a zastosowana wersja „C” z trzpieniem gwintowanym poprawia estetykę montażu, ponieważ śruby montażowe nie są widoczne od zewnątrz.

Rys. 8 Pokrywa układu wiercącegoRys. 8 Pokrywa układu wiercącego

Rys. 9 Uchwyt serii GN 427 Elesa+GanterRys. 9 Uchwyt serii GN 427 Elesa+Ganter
Rys. 10 Zawias serii GN 237 Elesa+GanterRys. 10 Zawias serii GN 237 Elesa+Ganter

 

Kolejnym modułem doniczkarki jest dozownik do nawozu (rys. 11), który posiada regulację jego ilości. Regulacja jest przeprowadzana poprzez wymianę krążka, odmierzającego żądaną ilość nawozu. Dozownik został zamontowany w specjalnie przygotowanym gnieździe, a jego pozycję zablokowano przy pomocy trzpienia ustalającego serii GN 717 (rys. 12). Trzpień konstrukcyjnie nie posiada blokady w pozycji odwiedzionej, dzięki czemu dozownik jest automatycznie blokowany w żądanej pozycji.

Rys. 11 Dozownik do nawozuRys. 11 Dozownik do nawozu

Rys. 12 Trzpień serii 

Rys. 12 Trzpień serii 

Wyżej opisany trzpień serii GN 71GN 7177 znajduje również zastosowanie przy regulacji kąta zsypu ziemi (rys. 13) do doniczki, znajdującej się w karuzeli. Użytkownik ustawia ten parametr w zależności od rodzaju i wielkości donicy. Regulacja odbywa się poprzez odciągnięcie, a następnie zablokowanie trzpienia w odpowiednio pozycjonowanym otworze w korpusie maszyny.

Rys. 13 Zsyp ziemi w doniczkarce

Rys. 13 Zsyp ziemi w doniczkarce

Dzięki zastosowaniu standardowych elementów Elesa+Ganter nasz klient mógł zrealizować wysokie założenia i wymogi projektów. Firma Sterna Sp.j ograniczyła konieczność wykonywania detali we własnym zakresie, zyskując oszczędności zarówno w sferze finansowej, jak i czasu pracy.

Artykuł został dodany przez firmę

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn wytwarzanych z tworzyw oraz metali - Elesa S.p.A (Monza, Mediolan, Włochy) oraz Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Niemcy).

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły