Artykuł Dodaj artykuł

Jak zapobiec obracaniu się produktów na przenośnikach taśmowych?

Rozbudowane linie produkcyjne z umieszczonymi między nimi przenośnikami taśmowymi to w dzisiejszych czasach standard w wielu zakładach produkcyjnych, niezależnie od tego, czy zajmują się wytwarzaniem tabletek, butelek lub opakowań zbiorczych.

Rozbudowane linie produkcyjne z umieszczonymi między nimi przenośnikami taśmowymi to w dzisiejszych czasach standard w wielu zakładach produkcyjnych, niezależnie od tego, czy zajmują się wytwarzaniem tabletek, butelek lub opakowań zbiorczych. Automatyzacja nie oznacza jednak braku problemów, a każdy przestój jest istotny dla ekonomii produkcji. Dlatego stosowane rozwiązania są bezustannie ulepszane i modyfikowane. W niniejszym artykule przedstawiamy, w jaki sposób przy pomocy prowadnic bocznych Elesa+Ganter można usprawnić działanie przenośników taśmowych. Przyjrzymy się zapobieganiu obracaniu się produktu w transporcie do robota paletyzującego.

Często stosowanym rozwiązaniem przy transporcie większych ładunków jest wyposażanie linii transportowych w bandy, w celu zabezpieczenia towaru przed zsunięciem się z taśmy. Miejscami wymagającymi szczególnej uwagi są zakręty oraz łuki. Na rys.1. przedstawiono widok przykładowej linii transportującej butelki.

Rys. 1. Widok przenośnika z bandami, linia produkcyjna z butelkamiRys. 1. Widok przenośnika z bandami

Rozwiązanie ze sztywnymi prowadnicami bocznymi jest najprostsze i najbardziej ekonomiczne jednak ma ono wiele wad. Wykonana w ten sposób banda nie zabezpiecza przed niekontrolowanym obrotem przemieszczanego produktu. Najczęściej prowadnice boczne są wykonane z POM-u, a niejednokrotnie są to również zwykłe stalowe pręty.

„Jesteśmy wrażliwi na potrzeby Klientów i nigdy nie odmawiamy, gdy zwracają się do nas o pomoc techniczną. Nasi doradcy dysponują odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, by pomóc w zmodyfikowaniu istniejących rozwiązań, a wysoka jakość i ergonomia elementów Elesa+Ganter jest gwarancją trwałego usprawnienia danego procesu.” – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Jeden z naszych klientów zgłosił się do nas z problemem obracania się zgrzewek na łukach w transporterach liniowych, przez co produkt trafiał na końcu do robota paletyzującego w niewłaściwie zorientowanym kierunku. Powodowało to przestoje na linii i znaczne zmniejszenie jej wydajności. Prowadnice boczne były wykonane ze zwykłego pręta nierdzewnego o średnicy 10 mm i opory tarcia w trakcie przemieszczania zgrzewki na łuku były na tyle duże, że powodowały jej obracanie (rys. 2):

Rys.2 Uproszczony widok przenośnika

Rys.2 Uproszczony widok przenośnika

W sytuacji, kiedy produkt obrócił się dłuższym bokiem prostopadle do kierunku jazdy, robot miał problem z pobraniem go z przenośnika. Uproszczony widok transportowanego produktu pokazano na rys. 3.

Rys. 3 Widok pracy robota paletyzującego

Rys. 3 Widok pracy robota paletyzującego

W rozwiązaniu tego problemu pomocne okazały się elementy ELESA+GANTER, a dokładniej rolkowe prowadnice boczne z GLA (rys. 4). Są one oferowane w obudowach z anodowanego aluminium, zaś rolki są wykonane z technopolimeru na bazie acetalu (POM). Sworznie rolek wykonano ze stali nierdzewnej AISI 304.

Rys. 4. Seria GLA (prowadnice boczne) wraz z przykładami aplikacji.
Rys. 4. Seria GLA (prowadnice boczne) wraz z przykładami aplikacji.

Rys. 4. Seria GLA (prowadnice boczne) wraz z przykładami aplikacji.

Na łukach zastosowano prowadnice przegubowe z grupy GLB (rys. 5). Prowadnice z serii GLB są modułami samonośnymi, rekomendowanymi dla prowadzenia produktów o większych wymiarach pionowych na przenośnikach taśmowych. Korpus wykonany jest z technopolimeru na bazie acetalu (POM), a sworznie ze stali nierdzewnej AISI 304. Prowadnice przegubowe GLB-2 szczególnie dobrze sprawdzą się w środowiskach z obecnością cieczy, narażonych na częste mycie np. w liniach napełniających.

Rys. 5. Przegubowe prowadnice boczne serii GLB-2 wraz z przykładami aplikacji.
Rys. 5. Przegubowe prowadnice boczne serii GLB-2 wraz z przykładami aplikacji.

Rys. 5. Przegubowe prowadnice boczne serii GLB-2 wraz z przykładami aplikacji.

System łączenia przegubowych prowadnic bocznych umożliwia tworzenie promienia krzywizny zewnętrznej 500 mm oraz promienia krzywizny wewnętrznej 350 m (rys. 6).

Rys. 6: Promienie gięcia dla przegubowych prowadnic bocznych.

Rys. 6: Promienie gięcia dla przegubowych prowadnic bocznych.

Rolki we wszystkich wymienionych powyżej prowadnicach bocznych, centralnych i przegubowych mają specjalny profil, rekomendowany do transportowanych produktów i mogą posiadać:

  • naprzemienne rolki kuliste (RS): do produktów w puszkach lub w plastikowych pojemnikach,
  • rolki cylindryczne (RC): do produktów tekturowych, dla lepszego transportu towarów, naprzemienne rolki cylindryczne (RT): do produktów szklanych, w razie pęknięcia umożliwiają łatwe usunięcie odłamków.

W opisywanym zastosowaniu na odcinkach prostych użyto prowadnic podwyższonych GLA-2-RS (ze względu na wysokość transportowanego towaru tj. butelek tworzywowych w zgrzewkach). Na łukach zastosowano przegubowe prowadnice boczne GLB-2-RS. Finalnie okazało się to receptą na problem obracania się transportowanego produktu, co znacznie przyśpieszyło produkcję. Tym samym nasz klient ograniczył przestoje, spowodowane nieprawidłowym ułożeniem towaru do paletyzacji.

W przypadku prowadzenia nowego projektu lub potrzebą modernizacji istniejącej instalacji projektu, zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym rozwiązaniu każdego problemu natury technicznej.

Artykuł został dodany przez firmę

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn wytwarzanych z tworzyw oraz metali - Elesa S.p.A (Monza, Mediolan, Włochy) oraz Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Niemcy).

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.