Artykuł Dodaj artykuł

Tokarki do metalu i prasy hydrauliczne - budowa, rodzaje i zastosowanie

Rozwój branży związanej z produkcją i obróbką metalu intensywnie się rozwija.

Rozwój branży związanej z produkcją i obróbką metalu intensywnie się rozwija. Dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń oraz doświadczeniu pracowników można bez problemu obrabiać niemalże wszystkie surowce. Czym jest proces obróbki metalu? Najprościej to zdefiniować jako zmiana pierwotnego wyglądu materiału: np. zmiana kształtu, zmiana wymiaru itp. Czasami wystarczy jedna czynność do uzyskania efektu, np. cięcie, a czasem potrzebny jest cały cykl różnych faz. Dzisiaj przedstawimy dwa urządzenia do obróbki metali, prasy hydrauliczne oraz tokarki.

tokarka do metalu

Czym są tokarki do metalu?

Tokarka do metalu obecnie jest urządzeniem, którego nie da się zastąpić w procesie precyzyjnej obróbki metalu i innych materiałów. Frezarka wykorzystywana jest w bardzo wielu gałęziach przemysłu, znajduje zastosowanie w warsztatach rzemieślników oraz domorosłych tokarzy oferujących usługi toczenia metalu. Obróbka skrawaniem była już znana w starożytności. Korzystali z tego rozwiązania starożytni Grecy. Pierwsze automaty tokarskie powstawały już w XIX wieku. Jak łatwo sobie wyobrazić automaty tokarskie od starożytności znacznie się zmieniły. Jednak podstawowa funkcja i działanie pozostały niemalże niezmienione. Trudno sobie wyobrazić, aby w najbliższym czasie można było zastąpić czymś precyzyjne tokarki.

Najprościej tokarkę opisać jest w taki oto sposób. Urządzenie, które w specjalnym uchwycie trzyma przedmiot, który chcemy obrabiać i obraca go wokół własnej osi. Obróbka taka umożliwia nadanie mu odpowiedniego kształtu i rozmiaru. Praca na tokarce znacznie ułatwia pewne czynności. Dzięki wykorzystaniu tego urządzenia możemy szybko i dokładnie wykonać takie rodzaje obróbki jak toczenie, licowanie, gwintowanie, frezowanie, wiercenie i wiele więcej. Podstawową funkcją tokarki jest wytwarzanie powierzchni cylindrycznych. Wykorzystując tokarkę, możemy obrobić większość brył obrotowych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, wykonać gwintowania. Pierwotnie tokarki były przeznaczone do obróbki metali. W dzisiejszych czasach znajdują jednak znacznie szersze zastosowanie. Obrabia się na nich tworzywa sztuczne, jak i drewno.

Rodzaje tokarek

Na rynku jest bardzo wiele rodzajów maszyn. Podzielić je możemy według różnych kategorii. Jedną z metod jest podział według zastosowania, typu materiałów, jakie można obrabiać, branży gdzie takie urządzenie znajdą zastosowanie. Ważnym kryterium podziału jest również rozmiar urządzeń oraz stopień automatyzacji procesu obrabiania – może być automatyczny lub półautomatyczny. Można również podzielić według precyzji obróbki.

Pierwszym podziałem jest podział na tokarki kłowe oraz uchwytowe. Również na tarczowe, którymi obrabiamy powierzchnie płaskie, karuzelowe, które dla odmiany zapewniają dużą ergonomię. Kolejną grupą są tokarki rewolwerowe. W przypadku tej ostatniej na ruchomej głowicy zamontowano narzędzie w kolejności, w jakiej będą one używane podczas obróbki.

prasa hydrauliczna

Cyfrowe tokarki do metalu

Żyjemy w dobie cyfrowej, jednak cyfry metalu nie obrobią i nadal potrzebne są do tego specjalne urządzenia. Jednak era cyfrowa zmieniła tokarki całkowicie. Obecnie najczęściej używane są urządzenia CNC (Computerized Numerical Control). Czyli tokarki sterowane cyfrowo. Dlaczego cyfrowe tokarki zyskują bardzo na popularności? Ze względu na łatwość sterowania oraz dokładność ustawienia. Pełna automatyzacja procesów znacznie przyśpiesza pracę, co z kolei wpływa na obniżenie kosztów. Oprogramowanie jest tak skuteczne, że można tokarkę zaprogramować do wykonywania różnych czynności z wykorzystaniem tych samych narzędzi, oczywiście narzędzia i noże można zmienić. Obsługa takiego urządzenia wymaga znajomości odpowiedniego oprogramowania oraz wysokich kompetencji. Dobrze zaprogramowana tokarka do metalu zazwyczaj jest w stanie bez problemu pracować bezobsługowo. Oczywiście są one również wyposażone w sterowanie ręczne.

Prasy hydrauliczne

Prasy hydrauliczne to maszyny należące do grupy urządzeń, które wykorzystują siłę nacisku, prowadząc do wzrostu ciśnienia w zamkniętym układzie. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że towarzyszą on nam w codziennym życiu i spotykamy się z nimi na każdym kroku. Prasy znajdą zastosowanie między innymi w różnego rodzaju podnośnikach, samochodach, napędach różnych urządzeń i w wielu innych miejscach.

tokarka do metalu

Budowa prasy hydraulicznej

Prasa hydrauliczna zbudowana jest z dwóch cylindrów połączonych ze sobą i zapełnionych olejem hydraulicznym. Układ, aby był sprawny i w dobrym stanie musi być dokładnie i szczelnie zamknięty. W przypadku, gdy prasa składa się z wielu cylindrów, jeden z nich ma mniejszą średnicę. Prasa w ruch jest wprawiana przez narastające ciśnienie i to ono wprawia w ruch tłoki.

Zastosowanie prasy hydraulicznej

Proste prasy hydrauliczne znajdziemy w układach hamulcowych w samochodach czy też podnośnikach hydraulicznych. W ofercie znajdziecie również produkty takie jak prasy z pompami zębatymi. Z takich rozwiązań korzysta się w sytuacji, kiedy potrzebne są duże siły nacisku rzędu tysięcy ton. Takie rozwiązania znajdziemy na przykład w stoczniach. Prasy hydrauliczne znajdziemy w każdym urządzenie, którego działanie jest oparte o siłowniki. Kilka miejsc, gdzie znajdują zastosowanie prasy hydrauliczne: jako hamulec hydrauliczny w pojazdach samochodowych, jako główny napęd w obrabiarkach, w obróbce plastycznej metali, w produkcji fornirów, jako podnośniki w wielu urządzeniach, na złomowiskach jako zgniatarka metali i wielu innych miejscach.

Teraz uzbrojony w taką wiedzę możesz swobodnie ruszać i szukać idealnej tokarki do metalu lub prasy hydraulicznej dostosowanej do Twoich potrzeb.

Artykuł sponsorowany