Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek

Artykuł Dodaj artykuł

NOWOŚĆ! Trzpienie z uchwytem do odciągania

Firma ELESA+GANTER rozszerzyła linię trzpieni z serii GN 722 o nowe modele o oznaczeniach GN 722.4, GN 722.5 oraz GN 722.6. Najważniejszą cechą nowych produktów jest okrągły uchwyt służący do odciągania i ułatwiający montaż lub demontaż trzpienia.

Logo Elesa+Ganter

Firma ELESA+GANTER rozszerzyła linię trzpieni z serii GN 722 o nowe modele o oznaczeniach GN 722.4, GN 722.5 oraz GN 722.6. Najważniejszą cechą nowych produktów jest okrągły uchwyt służący do odciągania i ułatwiający montaż lub demontaż trzpienia.

„Nowa seria trzpieni jest dobrym przykładem ilustrującym nasze nastawienie na dopasowanie oferty do potrzeb klientów. Dotychczasowe modele trzpieni GN 722.1, GN 722.2 i GN 722.3 rozszerzyliśmy o warianty z uchwytem do odciągania, ponieważ spotykaliśmy się często z zapytaniami dotyczącymi takiego rozwiązania. Funkcjonalność, ergonomia i wysoka jakość standardowych elementów jest dla nas priorytetem, a te cechy mogą być wypracowane tylko w dialogu z klientami.” – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.

NOWOŚĆ! Trzpienie z uchwytem do odciągania

Rys.1 Trzpienie serii GN 722.4, GN 722.5 oraz GN 722.6

Konstrukcja nowych trzpieni

Konstrukcja trzpieni (podobnie jak w przypadkucałej linii GN 722) została oparta o masywny korpus, w którym zabudowano sprężynę z trzpieniem. Tolerancje trzpienia nie są wysoce precyzyjne, co wskazuje na zastosowanie w konstrukcjach „ogólnego przeznaczenia”. Dotyczy to zarówno otworu współpracującego dla trzpienia, jak i otworów montażowych. Trzpienie GN 722 mogą pracować zarówno w warunkach dużego zapylenia lub zabrudzenia, jak i w środowiskach zagrożonych korozją.

Dostępne wykonania materiałowe

Nowe trzpienie występują w następujących wykonaniach materiałowych:

dla trzpienia GN 722.4 (spawalny):

 • wersja ST – odlewany korpus stalowy, oksydowany na czarno, spawalny;
 • wersja A4 – odlew precyzyjny ze stali nierdzewnej A4 AISI 316 , spawalny;

oraz dla trzpieni GN 722.5 i GN 722.6 (przykręcane):

 • wersja ZB – odlewany korpus stalowy ocynkowany, do przykręcenia równolegle lub prostopadle do osi trzpienia.
 • wersja SW – odlewany korpus stalowy pokryty żywicą epoksydową w kolorze czarnym, do przykręcenia równolegle lub prostopadle do osi trzpienia.
 • wersja A4 – odlew precyzyjny ze stali nierdzewnej A4 AISI 316, do przykręcenia równolegle lub prostopadle do osi trzpienia.

Zalety wykonania AU

Dla trzpienia GN 722.4 (spawalny) nowym rozwiązaniem jest wykonanie AU, gdzie trzpień jest dostarczany niezmontowany (Rys. 2). Ta bardzo użyteczna funkcjonalność pozwala na przyspawanie korpusu, przed zamontowaniem sprężyny, trzpienia oraz okrągłego uchwytu. Taka forma montażu zabezpiecza przed uszkodzeniem sprężyny oraz szpilki podczas spawania, wynikającym z wysokich temperatur w bezpośrednim sąsiedztwie kładzenia spoiny.

NOWOŚĆ! Trzpienie z uchwytem do odciągania

Rys.2 Trzpień GN 722.4 w wersji niezmontowanej AU

Dla wersji trzpieni GN 722.5 i GN 722.6 odpowiednio przygotowane otwory pozawalają zamocować trzpienie w wybranym kierunku.

Dla wszystkich trzpieni serii GN 722.4, GN 722.5 oraz GN 722.6 nowością jest zastosowanie okrągłego uchwytu do odciągania. Dzięki takiej formie mamy do czynienia z nowym sposobem chwytu. Okrągły uchwyt pozwala na odciągniecie za pomocą palca lub z dalszej odległości hakiem lub linką. Stanowi to ciekawą propozycję w aplikacjach, gdzie bezpośredni dostęp do trzpienia jest utrudniony. Inną ciekawą możliwość stanowi połączenie dwóch trzpieni linką i operowanie dwoma blokadami jednocześnie ciągnąc za linkę.

Takie zastosowania mogą znaleźć zastosowanie w branżach:

 • konstrukcji spawanych np. budowy kontenerów z otwieranymi burtami,
 • zabudów pojazdów specjalnych np. podnoszone dachy w samochodach dostawczych,
 • sprzętu sportowego np. składanie tablicy do koszykówki zamontowanej na ścianie.

Poniżej podajemy linki do stron katalogowych przedstawionych elementów:

 • Trzpień GN 722.4
 • Trzpień GN 722.5
 • Trzpień GN 722.6

Artykuł został dodany przez firmę

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn wytwarzanych z tworzyw oraz metali - Elesa S.p.A (Monza, Mediolan, Włochy) oraz Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Niemcy).

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły