Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek

Artykuł Dodaj artykuł

NOWOŚĆ! Pokrętła do wskaźników położenia MDX-50/51/52

W ofercie firmy Elesa+Ganter pojawiło się nowa seria pokręteł sterujących do wskaźników położenia.

W ofercie firmy Elesa+Ganter pojawiło się nowa seria pokręteł sterujących do wskaźników położenia. Nowe produkty noszą oznaczenia MDX-50, MDX-51 oraz MDX-52 (Rys. 1). W odróżnieniu od poprzednich modeli pokręteł te dają możliwość montażu bezpośrednio na tulei wskaźnika. Nowe pokrętła wyróżniają się także ergonomicznym designem oraz dużym zakresem wykonań, co zapewnia współpracę ze wszystkimi wskaźnikami położenia serii DD.

„Nasza oferta bezustannie podlega modyfikacjom. Poszczególne produkty ulepszamy tak, by jak najlepiej odpowiadały na potrzeby zgłaszane przez Klientów. Nowe pokrętła z serii MDX są kolejnym przykładem tego typu podejścia. Szeroki zakres dostępnych wariantów dodatkowo ułatwi Klientom dobór odpowiedniego rozwiązania.” – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Rys. 1 Pokrętło sterujące serii MDX-50, MDX-51 oraz MDX-52

Rys. 1 Pokrętło sterujące serii MDX-50, MDX-51 oraz MDX-52

Pokrętła serii MDX wykonywane są ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru na bazie poliamidu (PA) w kolorze czarnym. Dodatkowym elementem konstrukcji jest demontowalna zaślepka wykonywana z technopolimeru na bazie polipropylenu (PP) w kolorze pomarańczowym lub szarym. W zestawie znajdują się również dwa nierdzewne wkręty montażowe (Rys. 2 i 3).

Pokrętło sterujące

Wyróżniamy trzy rozmiary pokręteł serii MDX, które dopasowane są do wielkości wskaźników położenia: DD50, DD51 oraz DD52R.

Rys. 3 Budowa pokrętła sterującego serii MDX

Rys. 3 Budowa pokrętła sterującego serii MDX

W zależności od rodzaju aplikacji użytkownik do dyspozycji ma trzy następujące wykonania pokręteł:

MDX-N: z zaślepką bez symbolu graficznego. Tego typu rozwiązanie może mieć zastosowanie np. w aplikacjach, w których pokrętło MDX współpracuje z elektronicznymi wskaźnikami położenia z napędem bezpośrednim. Wskaźniki serii DD52R-E oraz DD52R-E-RF na swoich wyświetlaczach w prawym górnym rogu mają symbole graficzne, które wskazują wymagany dla osiągnięcia pozycji docelowej kierunek obrotu wałka.

MDX-N

MDX-D: z zaślepką ze strzałką wskazującą przyrost wartości zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ten rodzaj pokrętła świetnie sprawdzi się w przypadku, gdy w urządzeniu zastosowany został jeden z cyfrowych wskaźników położenia serii DD w wykonaniu „D”- czyli wskaźnik, w którym wartości na wyświetlaczu rosną przy obrocie w prawo.

MDX-50-D Pokrętło sterujące do wskaźników Ze strzałką wskazującą przyrost wartości zgodnie z ruchem wskazówek zegara C2

MDX-S: z zaślepką ze strzałką wskazującą przyrost wartości przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Takie rozwiązanie w znacznym stopniu przyspieszy proces ustawiania cyfrowych wskaźników położenia serii DD w wykonaniu „S”- czyli wskaźników, w których wartości na wyświetlaczu rosną przy obrocie w lewo.

MDX-50-S Pokrętło sterujące do wskaźników Ze strzałką wskazującą przyrost wartości przeciwnie do ruchu wskazówek zegara C2

Pokrętła serii MDX montowane są bezpośrednio na tulei wskaźnika. W celu prawidłowego montażu należy wykręcić wkręt dociskowy z tulei wskaźnika i zastąpić go dłuższym wkrętem dołączonym do pokrętła (zielona strzałka). Kolejnym krokiem jest nałożenie pokrętła na tuleję wskaźnika, dopasowując specjalnie zaprojektowane wycięcie w korpusie do nowego wkręta dociskowego. Ostatnim etapem montażu jest przykręcenie pokrętła do tulei wskaźnika za pomocą drugiego z wkrętów dociskowych pokrętła (czerwona strzałka) – Rys. 3.

Rys. 3: Montaż pokrętła sterującego serii MDX

Rys. 3: Montaż pokrętła sterującego serii MDX

Innowacyjny design, możliwość dostosowania grafiki i koloru zaślepki oraz odpowiedniego rozmiaru do tulei wskaźników położenia serii DD to podstawowe cechy pokręteł serii MDX. Ponadto, dzięki zamocowaniu pokrętła bezpośrednio na tulei wskaźnika położenia oszczędzamy długości wałka/śruby, na których montowany jest wskaźnik. Stosując wyżej opisane rozwiązanie możemy zbudować układ dający pewność i niezawodność pracy oraz profesjonalny wygląd całego urządzenia.

Pokrętła MDX znajdą swoje zastosowanie, wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba ręcznej regulacji mechanizmu m.in. w:

  • urządzeniach pomiarowych;
  • maszynach pakujących;
  • obrabiarkach do drewna;
  • urządzeniach laboratoryjnych.

Artykuł został dodany przez firmę

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn wytwarzanych z tworzyw oraz metali - Elesa S.p.A (Monza, Mediolan, Włochy) oraz Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Niemcy).

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły