Artykuł Dodaj artykuł

Elementy Elesa+Ganter w kontenerach AdBlue – case study firmy Petroleo

Bardzo rygorystyczne normy emisji spalin w silnikach Diesla, powodują że producenci samochodów ciężarowych, dostawczych jak również osobowych zaczęli na szeroką skalę stosować preparat AdBlue do układu wydechowego.

Bardzo rygorystyczne normy emisji spalin w silnikach Diesla, powodują że producenci samochodów ciężarowych, dostawczych jak również osobowych zaczęli na szeroką skalę stosować preparat AdBlue do układu wydechowego. Stosowanie AdBlue w dużym stopniu zmniejsza emisję szkodliwych tlenków azotu, tym samym przyczyniając się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska.

Nasz klient – firma Petroleo Diesel Management System Sp. z o.o. jest dostawcą nowoczesnych rozwiązań z zakresu zarządzania gospodarką paliwową i flotą aut. Wychodząc naprzeciw rynkowym potrzebom produkuje i dostarcza między innymi kontenery i zbiorniki AdBlue (rys. 1).

Rys. 1 Kontener AdBlue firmy Pertoleo Diesel Management System Sp. z o.o.Rys. 1 Kontener AdBlue firmy Pertoleo Diesel Management System Sp. z o.o.

Petroleo Diesel Management System Sp. z o.o. realizując swoje projekty stosuje standardowe elementy maszyn produkowane i dostarczane przez Elesa+Ganter Sp. z o.o. W ramach współpracy pomiędzy firmami powstał projekt zabudowy kontenera AdBlue, w którym zastosowano:

  • zawiasy serii CFF,
  • uchwyt serii PR-PF
  • chwytaki zatrzaskowe serii GN 4490.

Wyżej wymienione produkty są elementami składowymi drzwi do komory, w której znajduje się pistolet z automatycznym odbijakiem (rys. 2).

Rys. 2: Produkty Elesa+Ganter w kontenerze AdBlue

Rys. 2: Produkty Elesa+Ganter w kontenerze AdBlue

Drzwi komory z automatycznym pistoletem są wykonane z cienkiej, nierdzewnej blachy. Do ich otwierania zostały zastosowane zawiasy serii CFF. Zawiasy te są produkowane z wysokoudarowego technopolimeru na bazie poliamidu (PA). Posiadają nierdzewny sworzeń obrotowy oraz niklowane, mosiężne, nieprzelotowe wtopki z otworami gwintowanymi. Konstrukcja zawiasu uniemożliwia zdemontowanie drzwi od zewnątrz, ponadto brak widocznych śrub montażowych znacząco poprawia estetykę konstrukcji (rys. 3).

Rys. 3: Zawiasy serii CFF. w kontenerze AdBlue

Rys. 3: Zawiasy serii CFF. w kontenerze AdBlue

Kolejnym zastosowanym produktem jest uchwyt kasetowy serii PR-PF, który umożliwia otwieranie drzwi komory. Uchwyt ten jest wykonany ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru na bazie poliamidu (PA). Mocowanie uchwytu odbywa się poprzez zatrzaśnięcie w odpowiednio wykonanym otworze montażowym. Największą korzyścią płynącą z zastosowania uchwytów kasetowych Elesa+Ganter jest oszczędność przestrzeni oraz estetyka, ponieważ po zamontowaniu praktycznie nie wystają poza obrys urządzenia (Rys. 4). Dodatkowym atutem jest specjalny system zatrzaskowy, który pozwala zaoszczędzić czas montażu i gwarantuje bezluzowe zamontowanie uchwytu.

Rys. 4: Uchwyty serii PR-PF w drzwiach kontenera

Rys. 4: Uchwyty serii PR-PF w drzwiach kontenera

Jednym z założeń projektu zabudowy kontenerów AdBlue było częste otwieranie i zamykanie drzwi, z możliwością ich przytrzymania w pozycji zamkniętej, bez użycia dodatkowych narzędzi, tj. kluczy, klamek lub pokręteł. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku okazało się zastosowanie chwytaka zatrzaskowego serii GN 4490. Chwytak składa się z korpusu, w którym umieszczone zostały zatrzaski kulkowe oraz elementu przytrzymywanego (Rys. 5).

Rys. 5 GN 4490 – budowa i przykład montażu

Rys. 5 GN 4490 – budowa i przykład montażu

Chwytaki przytrzymują drzwi z ustaloną siłą, po przekroczeniu której następuje zwolnienie blokady zatrzaskowej (Rys. 6). W tym przypadku umożliwiają łatwe zatrzaśnięcie drzwi podczas zamykania. Użytkownik ma również możliwość przytrzymania ich w pozycji zamkniętej, aby osłonić pistolet przed ciągłym działaniem czynników atmosferycznych. W razie potrzeby użycia dystrybutora do otwarcia drzwi wystarczy jedynie pociągnąć za uchwyt.

Rys. 6: Chwytak zatrzaskowy serii GN 4490 w drzwiach kontenera

Rys. 6: Chwytak zatrzaskowy serii GN 4490 w drzwiach kontenera

AdBlue to preparat korozyjny, dlatego do konstrukcji zabudowy kontenerów zostały wykorzystane materiały takie jak: stal kwasoodporna, aluminium oraz odpowiednie tworzywa sztuczne. Dostarczone przez firmę Elesa+Ganter detale spełniają zakładane w tym środowisku wymogi, zapewniając trwałość oraz długi okres użytkowania, bez konieczności ciągłej konserwacji.

Artykuł został dodany przez firmę

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn wytwarzanych z tworzyw oraz metali - Elesa S.p.A (Monza, Mediolan, Włochy) oraz Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Niemcy).

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły