Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek

Artykuł Dodaj artykuł

Planowanie produkcji w firmie produkującej maszyny, instalacje przemysłowe oraz konstrukcje stalowe.

Prowadzisz firmę, w której na zamówienie Klienta wykonujecie zaawansowane maszyny.

Prowadzisz firmę, w której na zamówienie Klienta wykonujecie zaawansowane maszyny. Projekty są często skomplikowane, a po wystawieniu faktury i przeliczeniu kosztów nierzadko okazuje się, że zamiast spodziewanych sporych zysków jesteście tylko minimalnie “na plusie” lub wychodzicie “na zero”? Co się stało z marżą i zarobkami? Jeśli źle kalkulujesz koszty – a wystarczy kilka % z każdej czynności - to zysk znika z projektu. Dobra wiadomość jest taka: można temu zapobiec, korzystając z prostego oprogramowania do planowania produkcji.

Dzięki takiemu rozwiązaniu na bieżąco zapanujesz nad budżetem czasowym, a jednocześnie będzie to prawie tak proste jak Excel, który dobrze znasz i pewnie używasz. Jak potwierdzają producenci linii technologicznych, zaawansowanych obrabiarek CNC czy producenci urządzeń przetwórczych i instalacji zbiorników przemysłowych korzystający z Prodio - dodawanie nowych maszyn jest błyskawiczne.

Planowanie produkcji w firmie produkującej maszyny, instalacje przemysłowe oraz konstrukcje stalowe.

Dzięki prostemu programowi do planowania produkcji nie tylko poznasz faktyczny koszt wykonania maszyny, ale w czasie rzeczywistym będziesz pilnować wykonania, aby zmieścić się w budżecie, a tym samym uniknąć kosztownych przekroczeń. To, co masz w Prodio to dużo więcej niż dostępna na jedno kliknięcie precyzyjna lista czasów wszystkich operacji, w rozbiciu na poszczególne etapy w technologii produkcji danego elementu / całej grupy składającej się na całą maszynę. Pokazując pracownikom czy wyrabiają się w założonym czasie zyskujesz doskonałe narzędzie motywacyjne, które pozwoli Ci ustalić, kto pracował najwydajniej i zasługuje na premię. Będziesz mógł także kontrolować na jakich operacjach rozjechał się budżet, a gdzie udało się zaoszczędzić. Co ważne, opanujesz pozostałe koszty, jakie ukrycie drenują Twoje zyski, a są ciężkie do zweryfikowania, jak np. czasy ustawiania maszyny, przezbrojenia, itp. To cenne minuty, które są bardzo często pomijane i uwzględnione w wyliczeniach, a przecież “kosztują” cenny czas. Nie zapomnij o uwzględnieniu czasu pracy technologów / programistów - potraktuj „Opracowanie technologii” jako pierwszą operację w ciągu technologicznym. Dodatkowo pracownicy na pierwszej obrabiarce z technologii będą widzieć, czy mogą rozpoczynać, bo mają gotową dokumentację.

Planowanie produkcji w firmie produkującej maszyny, instalacje przemysłowe oraz konstrukcje stalowe.

Jaki jest największy problem, jeśli chodzi o analizę danych w produkcji maszyn / urządzeń? To, że jeśli korzystasz z papierowych kart pracy dane trzeba na bieżąco dzień w dzień przyklepywać do komputera. Jeśli spóźnisz się choć kilka dni z uzupełnianiem nie dojdziesz już do tego, co się wydarzyło i nie zdążysz odpowiednio zareagować. Oczywiście taki ręczny “transfer” danych jest czasochłonny. Poza tym nigdy nie jesteś idealnie na “bieżąco” z postępem prac, co najwyżej krok za operacjami. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w prostym programie do planowania produkcji. W Prodio jednym kliknięciem lupki na liście zamówień widzisz przejrzyście, ile czasu zużyły poszczególne operacje, a przede wszystkim jak to się ma do czasowego budżetu założonego na wykonania.

Planowanie produkcji w firmie produkującej maszyny, instalacje przemysłowe oraz konstrukcje stalowe.

Warto skorzystać z drukowanych zleceń produkcyjnych na hali, nawet jeśli nie używacie kodów kreskowych. Karty z wydrukowanym przewodnikiem technologicznym mogą świetnie funkcjonować jako karta identyfikacyjna, która podąża za produktem – część firm stosuje też naklejki generowane z programu bezpośrednio na poszczególne elementy formy, by jeszcze bardziej poprawić czytelność.

Plan produkcji online jest dostępny z dowolnego miejsca na świecie, dlatego możesz kontrolować swoją produkcję zawsze i wszędzie - wystarczy kilka kliknięć na telefonie czy tablecie i gotowe. Pracownicy jasno widzą co, kto i na kiedy ma wykonać, dodane przez Ciebie uwagi i wszystkie parametry produktów. Przez prosty formularz rejestrują rozpoczęcie / zakończenie operacji, wykonaną ilość/ sztuki oraz zostawiają ewentualne uwagi. Znasz czasy wykonania, historię pracy i wydajności – podobnie jak w systemach MES. Wszystko to w ciągu kilku sekund pojawia się na Twoim koncie. Dodatkowo możesz śledzić ilość braków i zużytego surowca.

Jeśli podzielisz plan produkcji na pulpity, a konstruktorów / programistów ustwisz jako osobne maszyny będziesz mieć jasny i przejrzysty obraz tego, co dzieje się na hali. Głównych dostawców w kooperacji także możesz wpisać jako maszyny – dzięki temu będziesz widzieć, jeśli produkt utknął poza firmą.

Planowanie produkcji to bardzo istotny element w każdej firmie i jeśli masz dość chaosu na hali, a jednocześnie chciałbyś uniknąć skomplikowanych systemów produkcyjnych ERP, przyjazny i prosty w obsłudze program produkcyjny Prodio jest dobrym rozwiązaniem, aby zarządzać, nadzorować i rozliczać wszystko prosto i sprawnie.

Artykuł został dodany przez firmę

PRODIO Sp. z o.o.

Planowanie produkcji oraz rozliczanie pracy online. Prosty program do zarządzania produkcją. Stwórz harmonogram pracy w kilka minut. Wypróbuj za darmo.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły