Artykuł Dodaj artykuł

Okna i aluminium? Duet doskonały, czyli kilka słów o designerskich trendach w stolarce

Czasy, w których okna postrzegane były wyłącznie jako niezbędny element budowlany odchodzą w zapomnienie.

Czasy, w których okna postrzegane były wyłącznie jako niezbędny element budowlany odchodzą w zapomnienie. Dziś nowoczesna stolarka stanowi jeden z ważniejszych punktów kompozycji wnętrza oraz wyróżnienia fasady na tle okolicznej zabudowy. Współczesna architektura szczególnie polubiła wielkogabarytowe przeszklenia, a nawet całoszklane ściany ciągnące się od podłogi aż po dach budynku. Realizacja tak śmiałych wizji nie byłaby możliwa, gdyby nie aluminium – wszechstronny wielozadaniowiec stanowiący piękną ramę dla szkła w rozmiarze XXL.

Okna i aluminium? Duet doskonały, czyli kilka słów o designerskich trendach w stolarce

Okna plastikowe i drewniane porównywało się od lat, aż do czasu, gdy na rynku pojawił się nowy gracz, który zrewolucjonizował myślenie o innowacyjnej stolarce. Aluminium, bo o nim mowa, otwiera bowiem przed projektantami zupełnie nowe możliwości kreacyjne i nie daje się zamknąć w żadnych ramach – w tym przypadku dosłownie i w przenośni. Z uwagi na swoje właściwości pozwala tworzyć niewiarygodne konstrukcje, z czego chętnie korzystają miłośnicy otwartych, jasnych wnętrz oraz zwolennicy eko-budowania i mądrego oszczędzania. Co w nim tak niezwykłego, że stał się jednym z podstawowych surowców wykorzystywanych w branży okiennej?

Po pierwsze: funkcjonalność

Doskonałe właściwości i parametry techniczne aluminium czynią z niego materiał, który sprosta niemal każdemu wyzwaniu. Jest niezwykle lekki – produkty wykonane z aluminium to zaledwie jedna trzecia masy rozwiązania wykonanego z żelaza i stali, co jednak w żaden sposób nie wpływa na ich wytrzymałość i stabilność. Wręcz przeciwnie – jest odporny na korozję, pękanie, negatywny wpływ czynników atmosferycznych, a do tego nie odkształca się na skutek wilgoci lub nasłonecznienia. Co więcej, lżejsze profile w mniejszym stopniu obciążają okucia, co korzystnie wpływa na żywotność konstrukcji i gwarantuje bezproblemową, bezawaryjną eksploatację nawet w obliczu wielu lat użytkowania. Okna wykonane z aluminium charakteryzuje również większa sztywność konstrukcji, co ma niebagatelne znaczenie, gdy szukamy rozwiązania bezpiecznego i chroniącego budynek przed włamaniem i nieproszonymi gośćmi.

Przeszklenia mierzące nawet kilka metrów długości? Dziś nic nie stoi na przeszkodzie!

Po drugie: design

Dzięki niemal nieograniczonym możliwościom formowania kształtów i planowania wielkogabarytowych konstrukcji aluminium uwalnia pokłady kreatywności zarówno architektów, jak i inżynierów czy inwestorów indywidualnych.

– Dzięki innowacyjnej technologii przetwarzania możemy zaoferować szeroką gamę niezawodnych i atrakcyjnych pod względem estetycznym systemów aluminiowych do okien i drzwi, a także wyprodukować elementy odpowiadające spersonalizowanym wymaganiom projektowym – podkreśla Władysław Bugała, Doradca Techniczny w Hydro Extrusion Poland. 

A to dopiero początek estetycznych zalet tego surowca. Rama wykonana z aluminium wcale nie musi wyglądać jak chłodny metal, choć taka sprawdzi się najlepiej we wnętrzach loftowych. Alu w rękach fachowca jest bowiem jak płótno dla malarza – może przybrać dowolny kolor palety RAL, wyróżniać się wykończeniem matowym lub błyszczącym, a nawet doskonale imitować drewno. Wszystko zależy od efektu, który finalnie chcemy osiągnąć. Tak szerokie możliwości kompozycyjne z powodzeniem sprawdzą się w wielu modnych trendach budowlanych i aranżacyjnych – od jasnego scandi, przez chłodny i nieco surowy industrializm, aż po oszczędny w wyrazie styl nowoczesny.

Nie należy zapominać, że to dzięki aluminium tak popularne stały się szklane tafle i monumentalne drzwi tarasowe, które otwierają dom na otaczającą go przestrzeń. Taki zabieg naturalnie doświetli wnętrza, zapewni domownikom fantastyczny widok, a fasadzie doda szyku i niebanalnego charakteru.

Po trzecie: eko

Choć estetyka, parametry techniczne i funkcjonalność to podstawowe czynniki, którymi kierujemy się podczas wyboru stolarki, dziś na znaczeniu zyskuje też ekologia i wykorzystanie materiałów przyjaznych środowisku.

- Niewiele metali posiada żywotność porównywalną z cyklem życia aluminium. Aluminium jest bowiem odporne na korozję i może być poddawane recyklingowi na okrągło przy wykorzystaniu jedynie ułamka energii potrzebnej do produkcji pierwotnego metalu. Aż 75 procent całego wyprodukowanego do tej pory surowca jest nadal w użyciu – podkreśla Władysław Bugała, Doradca Techniczny w Hydro Extrusion Poland.

Hydro, dbając o zrównoważony rozwój i odpowiedzialną produkcję wprowadziło do oferty dwa niezwykle innowacyjne, ekologiczne stopy. Hydro REDUXA – certyfikowane, niskoemisyjne aluminium o maksymalnym śladzie węglowym wynoszącym 4,0 kg CO2 na 1 kg aluminium oraz Hydro CIRCAL będące gamą najwyższej jakości produktów z aluminium składającego się co najmniej w 75% z odpadów poużytkowych pochodzących z recyklingu. Połączenie designu i zielonego budownictwa jeszcze nigdy nie było tak proste.

Aluminiowe profile pozwalają „zaszaleć” z formą i projektować przeszklenia, jakie do niedawna pozostawały tylko w sferze aranżacyjnej wyobraźni. Nowoczesność i elegancja jest dziś na wyciągnięcie ręki.

Artykuł został dodany przez firmę

Hydro Extrusion Poland Sp. z o.o.

Jesteśmy w stanie spełnić nawet najbardziej specyficzne wymagania klienta w zakresie profili aluminiowych. Dysponujemy trzema prasami do wyciskania profili aluminiowych.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.