Artykuł Dodaj artykuł

Lekko jak nigdy. Aluminiowe moduły ram fotowoltaicznych

Niejeden dach prywatnego domu, instytucji publicznej czy obiektu komercyjnego w Polsce już teraz zwieńczony jest panelem solarnym, który coraz częściej staje się ważnym elementem składowym energetycznej gospodarki budynku.

Niejeden dach prywatnego domu, instytucji publicznej czy obiektu komercyjnego w Polsce już teraz zwieńczony jest panelem solarnym, który coraz częściej staje się ważnym elementem składowym energetycznej gospodarki budynku. Fotowoltaika dynamicznie się rozwija, a wraz z nią w sektorze rozwiązań dla alternatywnych źródeł energii powstaje zapotrzebowanie na innowacje. A tam, gdzie potrzebne są innowacje – pojawia się aluminium. Lekkie, plastyczne, wytrzymałe i eleganckie. 

Lekko jak nigdy. Aluminiowe moduły ram fotowoltaicznych

Alternatywne źródła energii w Polsce pracują pełną parą – Krajowy System Elektroenergetyczny 1 marca 2020 roku odnotował moc fotowoltaiki na poziomie 1596,5 MW. Jest to o 124 MW więcej niż miesiąc wcześniej i... o 183,2% więcej niż w poprzednim roku. Krajowy rozwój odnawialnych źródeł energii zmierza w dobrym kierunku, dążąc do osiągnięcia zalecanego przez Unię Europejską poziomu 15% udziału produkcji energii odnawialnej w pełnym bilansie energetycznym Polski do końca 2020 r. Liczne programy wsparcia umożliwiają dofinansowanie zakupu i montaż nowych instalacji fotowoltaicznych, a to z kolei otwiera drogę ekspansywnego rozwoju ich producentom. Gdzie zatem szukać partnerów, którzy dostarczą profesjonalne rozwiązania gwarantujące uzyskanie nie tylko najwyższej możliwej jakości finalnego produktu, ale też sprawią, że będzie on przyjazny środowisku?

Ekologia nie tylko na poziomie zysku

Choć możliwość zaoszczędzenia na rachunku za prąd wciąż wydaje się kluczową motywacją do podjęcia decyzji o montażu paneli solarnych, to za tym rozwiązaniem przemawia także konieczność stosowania zasad budownictwa pasywnego, która zostanie uregulowana przepisami już w najbliższej przyszłości. Nie można też pominąć zyskującego na sile zielonego trendu w architekturze, który wyraża rosnącą troskę o najbliższe otoczenie i globalne zmiany klimatyczne, dążąc do maksymalnego ograniczenia energetyki paliwowej i emisji CO2. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, możliwość uczynienia – już przecież z założenia ekologicznych – modułów fotowoltaicznych rozwiązaniem jeszcze bardziej przyjaznym środowisku staje się bardzo atrakcyjna również z wizerunkowego punktu widzenia.

Aluminium – chwila oddechu dla środowiska

Zastosowanie aluminium w produkcji elementów konstrukcyjnych do modułów fotowoltaicznych to nie tylko korzyści technologiczne i wykonawcze. Aluminium to materiał, który sam w sobie... oszczędza energię! – Propozycje Hydro opierają się na szacunku do środowiska naturalnego, a co za tym idzie doskonale wpisują się w trend eko. Stopy REDUXA ze śladem węglowym 4,0 kg CO2 na 1 kg wlewka aluminiowego to w chwili obecnej najmniej emisyjny surowiec dostępny na rynku. Przy średniej europejskiej wynoszącej 8,7 kg oraz średniej globalnej na poziomie 18 kg osiąga on aż 2- i 4,5-krotnie lepsze wyniki. Użycie materiałów o takich parametrach umożliwia producentom, którzy się na nie zdecydują, dążenie do zerowej emisji i redukcji śladu węglowego swoich produktów – o ekologicznych korzyściach stosowania aluminium w produkcji opowiada Maciej Krzewicki, Country Sales Manager w Hydro Extrusion Poland.

Lekko zaistnieć w branży

Lekkość aluminium to cecha, która paradoksalnie może zaważyć na finalnych kosztach produkcji i transportu, znacznie je obniżając. Materiał zastosowany w konstrukcjach ram modułów fotowoltaicznych, a także w systemach montażowych do modułów fotowoltaicznych, dzięki technologii wyciskania profili oraz tworzeniu systemów profili wbudowanych umożliwia montaż bez konieczności spawania. W ofercie Hydro Extrusion Poland znajduje się również rodzaj ramy wymagającej jedynie niewielkiej obróbki maszynowej. Profile łączone są ze sobą bez konieczności wiercenia czy perforowania i zachowują zdolność odprowadzania wody. Silną stroną firmy jest także możliwość tworzenia systemów fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkiem – Hydro Extrusion Poland konsekwentnie buduje swoją pozycję lidera w obszarze rozwiązań dla alternatywnych źródeł energii. Aluminiowe moduły fotowoltaiczne to mocna i ciągle rozwijana propozycja w ofercie, gdzie wciąż pozostajemy otwarci na potrzeby klientów, szukając w obrębie naszych marek jak najefektywniejszych sposobów na zintegrowanie systemów z budynkami – dodaje Maciej Krzewicki. Jeśli dołożymy do tego dbałość o design i dostępność aluminiowych ram modułów w różnym wykończeniu powierzchniowym i o różnych wzorach – zyskujemy wartość dodaną, która odpowiada na pojawiającą się potrzebę tworzenia eleganckich rozwiązań w dynamicznie rozwijającej się branży solarnej.

Im lżejsze i łatwiejsze w montażu będą panele solarne – tym chętniej inwestorzy będą po nie sięgać. Im ładniej będą się prezentować, tym większy prestiż może zyskać budynek. Biorąc pod uwagę te wszystkie wymagania wobec modułów fotowoltaicznych – aluminiowe ramy wydają się być rozwiązaniem... najlepszym pod słońcem.

Artykuł został dodany przez firmę

Hydro Extrusion Poland Sp. z o.o.

Jesteśmy w stanie spełnić nawet najbardziej specyficzne wymagania klienta w zakresie profili aluminiowych. Dysponujemy trzema prasami do wyciskania profili aluminiowych.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.