Artykuł Dodaj artykuł

Jak zabezpieczyć drzwi lub klapę? Case study firmy SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne

Jednym z zagadnień przy budowie pojazdów ratowniczych jest zabezpieczenie klap, pod którymi kryje się specjalistyczny sprzęt ratownictwa. W pojeździe wyprodukowanym przez firmę SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalistyczne Sp. z o.o. znajduje się aż 15 tego typu schowków, a każdy z nich musi być zamknięty w sposób bezpieczny i pewny, bez możliwości przypadkowego otwarcia. Z tego względu w jego klapach zostały zastosowane zamki kasetowe z rękojeścią domykającą serii CSMH, które zostały dodatkowo wyposażone w mikroprzełącznik sygnalizacji zamknięcia.

Logo Elesa+Ganter

Jednym z zagadnień przy budowie pojazdów ratowniczych jest zabezpieczenie klap, pod którymi kryje się specjalistyczny sprzęt ratownictwa. W pojeździe wyprodukowanym przez firmę SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalistyczne Sp. z o.o. znajduje się aż 15 tego typu schowków, a każdy z nich musi być zamknięty w sposób bezpieczny i pewny, bez możliwości przypadkowego otwarcia. Z tego względu w jego klapach zostały zastosowane zamki kasetowe z rękojeścią domykającą serii CSMH, które zostały dodatkowo wyposażone w mikroprzełącznik sygnalizacji zamknięcia.

Firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. istnieje na rynku od 1992 roku i jest jednym z czołowych producentów pojazdów specjalnego przeznaczenia dla straży pożarnej, policji i wojska, jak również dla służb cywilnych. Długoletnie doświadczenie w branży motoryzacyjnej, wyspecjalizowana kadra oraz zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala utrzymywać produkcję na bardzo wysokim poziomie.

Dzięki nastawieniu na klienta i indywidualnemu podejściu firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. jest cenionym producentem pojazdów specjalnych o czym świadczą liczne nagrody i wyróżnienia oraz opinie zadowolonych klientów. W trakcie tegorocznych targów MSPO firma została jednym z laureatów nagrody DEFENDER 2019 za ciężki, specjalny samochód ratownictwa drogowego na podwoziu Renault K520 8×4 (Rys. 1).Jak zabezpieczyć drzwi lub klapę?  Case study firmy SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne

Rys. 1: Ciężki specjalny samochód ratownictwa drogowego na podwoziu Renault K520 8×4 wykonany przez SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Specjalny samochód ratownictwa drogowego wyposażony w obrotowy dźwig na podwoziu Renault K520 8×4 jest przeznaczony do ratownictwa technicznego na drogach publicznych i umożliwia zarówno odblokowanie drogi, jak i transport uszkodzonych pojazdów za pomocą urządzenia holowniczego. Jest to doskonałe połączenie typowego dźwigu samojezdnego oraz pojazdu pomocy technicznej. Pojazd jest wyposażony w 7 przyciągarek hydraulicznych i jest w stanie stawiać przewrócone pojazdy bez względu na ich położenie.

Rys. 2: Zamki kasetowe z rękojeścią domykającą serii CSMH.

Specjalistyczny sprzęt powinny obsługiwać tylko osoby mające do tego upoważnienie. Właśnie dlatego, ze względów bezpieczeństwa w klapach pojazdu zastosowano zamki kasetowe CSMH. Korpus zamka jest wykonany z technopolimeru, a wygodna duża rękojeść to ciśnieniowy odlew ze stopu cynku. Montaż realizowany jest za pomocą czterech śrub wtopionych bezpośrednio w korpus zamka, a umieszczona pod nim uszczelka pozwala na uzyskanie szczelności połączenia na poziomie IP65. Taki stopień ochrony jest kluczowym wymaganiem podczas pracy pojazdu w różnych warunkach pogodowych.

Rygiel zamka może być regulowany osiowo w zakresie 13-75 mm, co umożliwia indywidualne ustawienie odpowiedniego docisku uszczelek na każdej z klap pojazdu.

Zamykanie i otwieranie klapy odbywa się poprzez odciągnięcie i obrócenie rękojeści zamka. Dodatkowym atutem zamków CSMH jest system doszczelniania, gdzie podczas składania rękojeści rygiel dociąga klapę z uszczelkami do powierzchni obudowy. 

Główną zaletą jaka przeważyła o zastosowaniu zamków kasetowych CSMH w tej aplikacji była możliwość zainstalowania mikroprzełącznika do zdalnej sygnalizacji zamknięcia rękojeści (Rys. 3).

Rys.3: Mikroprzełącznik do zdalnej sygnalizacji zamknięcia rękojeści w zamku kasetowym CSMH.

Przepisy bezpieczeństwa przy budowie pojazdów specjalistycznych z roku na rok stawiają ich producentom coraz większe wymagania. W tym przypadku podczas akcji ratunkowej kierowca samochodu musi być pewny, że wszystkie 15 klap jest zamkniętych i właśnie to zapewnia zainstalowanie mikroprzełącznika w standardowo przygotowanym gnieździe zamka CSMH. Każdy z zamków zainstalowanych w ciężkim, specjalnym samochodzie ratownictwa drogowego firmy SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. został wyposażony w taki mikroprzełącznik, który jest oferowany jako standardowe akcesorium i można je znaleźć na karcie katalogowej zamka CSMH. (Rys.4).

 

Rys 4: Zamki kasetowe CSMH z mikroprzełącznikami do sygnalizacji zamknięcia.

Podsumowując zamek kasetowy CSMH to idealne rozwiązanie do włazów, drzwi lub pokryw wymagających:

  • dopasowania odległości rygla
  • doszczelnienia podczas zamykania,
  • elektrycznego potwierdzenia zamknięcia,
  • wymagające szczelności IP 65.
  • podwójnego zamknięcia klucz + kłódka,

Karta katalogowa – Zamki kasetowe z rękojeścią domykającą serii CSMH

Artykuł został dodany przez firmę

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn wytwarzanych z tworzyw oraz metali - Elesa S.p.A (Monza, Mediolan, Włochy) oraz Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Niemcy).

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły