Eagle Group Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek
eba sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Pale stalowe SSAB pomagają Portowi Gdańsk wskoczyć na podium

13-01-2020, 09:05

Pale stalowe SSAB pomagają Portowi Gdańsk wskoczyć na podium

Nowa ściana combi w Porcie Gdańsk, której budowę rozpoczęto w lutym 2019 r., w roku 2020 będzie elementem nowego nabrzeża o długości 1220 m. Najważniejsza część nabrzeża, pale stalowe, są produkcji SSAB.

Najważniejsza część nabrzeża, pale stalowe, są produkcji SSAB.

– Pale stalowe SSAB wybraliśmy głównie ze względu na ich jakość – mówi Tomasz Rybarczyk, kierownik grupy robót w Keller Polska, podwykonawcy odpowiedzialnym za poprawę stanu gruntu i budowę ściany combi. – Mają kluczowe znaczenie dla przyszłej stabilności nabrzeża. Wysoka jakość komponentów przekłada się bezpośrednio na bezpieczniejsze środowisko pracy. Ważną cechą pali jest fakt, że dostarczane są z zamkami.

Bartosz Michalski, kierownik budowy głównego wykonawcy, Budimexu, docenia produkty SSAB i współpracę z tą firmą.

– Zdecydowaliśmy się na dość nietypowe rozwiązanie, pale stalowe SSAB w połączeniu z grodziami innego dostawcy – mówi. – Wszystkie 437 pali stalowych przesłano z zakładu SSAB Oulainen w Finlandii bezpośrednio na nabrzeże w sześciu transzach, co ułatwiło nam precyzyjne dostosowanie się do harmonogramu. W połączeniu z nadzwyczajną jakością i konkurencyjną ceną wszystko to sprawia, że nasza współpraca układa się doskonale.

Kiedy Keller zakończy swoją część projektu, Budimex będzie kontynuował prace stalowe i betonowe, po których nastąpi instalacja dźwigów i innych urządzeń portowych.

Jednocześnie kanał zostanie pogłębiony z obecnych trzech–pięciu metrów do 11,5 metra, co umożliwi wpływanie do portu statkom towarowym o długości do 250 metrów.

Nowe nabrzeże zostanie oddane do eksploatacji w roku 2020 i umożliwi dalszy rozwój Portu Gdańsk.

– W roku 2018 przeładowaliśmy 49,1 mln ton towarów i zajmujemy obecnie czwarte miejsce wśród portów na Bałtyku, co stanowi awans z szóstego miejsca zaledwie dwa lata temu – mówi Agata Kupracz, rzecznik prasowy Portu Gdańsk. – Dzięki temu nowemu nabrzeżu i kolejnym mamy nadzieję awansować i wskoczyć na podium.

Źródło: SSAB Poland sp. z o.o.

Artykuł został dodany przez firmę

SSAB Poland sp. z o.o.

SSAB jest firmą stalową z siedzibami w Skandynawii i Stanach Zjednoczonych, posiadającą globalny zasięg i elastyczny system produkcyjny. SSAB jest wiodącym na świecie producentem zaawansowanej stali o wysokiej wytrzymałości.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły