Eagle Group Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek
ALPHA TECHNOLOGY sp. z o.o. S.K.A.

Artykuł Dodaj artykuł

Szerokie możliwości zautomatyzowanej linii Shear Genius z systemami do załadunku, rozładunku i sortowania

Automatyzacja zaczyna odgrywać coraz większą rolę w sektorze przemysłowym. Wynika to nie tylko z chęci zwiększenia wydajności produkcji w zakładach, ale przede wszystkim z wciąż rosnących potrzeb konsumentów. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Prima Power, która opracowała zautomatyzowaną linię Shear Genius z systemami do załadunku, rozładunku i sortowania. Od teraz będzie można obejrzeć jej proces obróbki blach w nowo otwartym Demo Center w Czosnowie.

Logo Prima Power

Automatyzacja zaczyna odgrywać coraz większą rolę w sektorze przemysłowym. Wynika to nie tylko z chęci zwiększenia wydajności produkcji w zakładach, ale przede wszystkim z wciąż rosnących potrzeb konsumentów. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Prima Power, która opracowała zautomatyzowaną linię Shear Genius z systemami do załadunku, rozładunku i sortowania. Od teraz będzie można obejrzeć jej proces obróbki blach w nowo otwartym Demo Center w Czosnowie. 

Szerokie możliwości zautomatyzowanej linii Shear Genius z systemami do załadunku, rozładunku i sortowania

Obecnie automatyzacja procesów produkcyjnych okazuje się dużo bardziej pożądana niż jeszcze kilka lat temu. Dzięki niej przedsiębiorstwa mogą całkowicie wyeliminować lub znacznie ograniczyć straty w zakresie transportu, wyposażenia w dodatkowe maszyny czy czasem oczekiwania na produkcję danego detalu. Jednym z rozwiązań znacznie wpływających na wydajność i efektywność produkcji jest zautomatyzowana linia produkcyjna do wykrawania i formowania elementów z cienkiej blachy do max. 8 mm. Jej serce stanowi wykrawarka rewolwerowa zintegrowana z gilotyną kątową Shear Genius firmy Prima Power, która dedykowana jest do obróbki arkuszy blachy o wymiarach max. 3000 mm x 1500 mm. – Przeznaczeniem Shear Genius jest dostarczanie jednego systemu do przetworzenia pełnowymiarowego arkusza wyjściowego w gotowy wycięty detal, który może zostać poddany dalszej obróbce. Co istotne, w maszynie zainstalowaliśmy własne sterowanie numeryczne osiami, własne oprogramowanie, inteligentny bijak czy możliwość instalacji dużej liczby narzędzi. Warto zwrócić uwagę także na konfigurowalny rewolwer, kompatybilny z różnymi producentami narzędzi, a także stacje multitool i indeksowe, znacząco zwiększające możliwości przy wykrawaniu. Dzięki naszej koncepcji systemu narzędziowego, użytkownik oszczędza przede wszystkim czas – redukuje przestoje na zmianę narzędzi, w ten sposób wszystkie zainstalowane narzędzia są od razu gotowe do użytku – komentuje Roman Padewski, dyrektor zarządzający Prima Power Central Europe.

Na linię poza Shear Genius składa się kilka urządzeń, które wpływają na efektywność całego procesu. Za załadunek blachy odpowiada Loading Device (LD). Odbywa się on przy pomocy podciśnieniowych ssawek, wykorzystujących efekt Venturiego. LD posiada odpowiednie zabezpieczenia przed podniesieniem więcej niż jednego arkusza na raz. Jeden z jego rogów unoszony jest kilkukrotnie w celu odseparowania drugiego arkusza blachy. Co więcej, urządzenie wyposażone jest w funkcję mierzącą grubość ładowanego materiału. Dzięki temu operator ma stuprocentową pewność załadowania wyłącznie jednego arkusza. Ponadto, linia posiada także urządzenia sortujące. Pierwszym z nich jest przenośnik taśmowy CP1500 z kilkoma adresami sortowania detali do pojemników. Po wykonaniu ostatniego uderzenia narzędziem bądź gilotyną detal jest uwalniany z ażuru (szkieletu), stół roboczy wykrawarki rozsuwa się, detal spada na przenośnik CP, który jest podzielony na ruchome sekcje odpowiedzialne za rozładunek konkretnego detalu do konkretnej kuwety. Drugim urządzeniem sortującym jest STS, pobierający detale nieposortowane przez CP1500. Detal z przenośnika taśmowego trafia na przenośnik rolkowy, będący częścią urządzenia STS. Dalej podnoszony jest ku górze przez wsporniki, wykonane ze stalowych profili tzw. grabie. Te z kolei unoszą detal spoczywający na metalowych wspornikach i oczekują na ustawienie się pod nimi w odpowiedniej pozycji wagonu z euro paletami, który porusza się po szynach zamontowanych w posadzce. Po osiągnięciu zaprogramowanej pozycji (adresu) sortowania, detal zostaje upuszczony przez grabie na europaletę. W ten sposób budowany jest stos takich samych detali. Dzięki temu maszyna jest w stanie ciąć ten sam rozkrój przez wiele godzin bez nadzoru operatora. Finalnie, użytkownik otrzymuje stosy równo posortowanych detali, nieposiadających mikrozłączy i innych niedoskonałości wymagających ręcznej obróbki. Co istotne, linia posiada funkcję gospodarowania odpadami. Szkielety po cięciu zostają zniszczone przez gilotynę kątową na niewielkie części, które trafiają na przenośnik transportujący je do odpowiedniego pojemnika, zlokalizowanego obok maszyny. Na tej zasadzie użytkownik niweluje problem magazynowania dużych szkieletów po arkuszach i transportowania ich do innej części zakładu. 

Linia Shear Genius wraz z systemami do załadunku, rozładunku i sortowania znajdzie swoje zastosowanie przy produkcji elementów z cienkiej i średniej grubości blachy max. do 8mm. Sprawdzi się w zakładach produkujących m.in. meble stalowe, drzwi, futryny, obudowy szaf sterownicznych i elektrycznych, obudowy sprzętu AGD i pozostałych urządzeń elektrycznych i mechanicznych, panele ścienne.

Nowe centrum pokazowe Prima Power

Prima Power wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, zapewniła im możliwość zapoznania się z parametrami zautomatyzowanej linii, a tym samym zobaczenia jej procesu obróbki blach na żywo. A wszystko to dzięki otwarciu nowego Demo Center w Czosnowie. – Nasze centrum pokazowe to świeżo wyremontowana hala o powierzchni 600 m2. To miejsce, gdzie prezentujemy maszyny potencjalnym klientom, ale także organizujemy spotkania dla studentów i uczniów szkół technicznych. W Demo Center każdy może zapoznać się z serwo-elektrycznymi technologiami do obróbki blachy, a także dopytać o szczegóły naszych ekspertów – dodaje Roman Padewski. 

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły