Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek

Artykuł Dodaj artykuł

Stal konstrukcyjna - sprawdź co powinieneś wiedzieć przed zakupem

Stal to jeden z tych materiałów, które znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach i sektorach przemysłu. Wśród zastosowań, które należy wymienić, znajduje się wykorzystywanie jej do budowania różnego rodzaju konstrukcji oraz części i maszyn.

Stal konstrukcyjna - sprawdź co powinieneś wiedzieć przed zakupem

Stal to jeden z tych materiałów, które znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach i sektorach przemysłu. Wśród zastosowań, które należy wymienić, znajduje się wykorzystywanie jej do budowania różnego rodzaju konstrukcji oraz części i maszyn. W tych przypadkach najlepiej sprawdza się stal konstrukcyjna. Często jednak nie wiemy na co warto zwrócić uwagę poszukując materiału, który spełni nasze oczekiwania i pozwoli nam na wykonanie bezpiecznych i solidnych konstrukcji. Dlatego też przybliżamy jakie istnieją rodzaje stali konstrukcyjnej, jakie są jej zastosowania oraz o czy powinniśmy pamiętać poszukując surowca, który będzie w pełni odpowiadał naszemu zapotrzebowaniu.

Stal konstrukcyjna stopowa a niestopowa

Poszukując stali konstrukcyjnej, musimy mieć świadomość, że ten rodzaj dzieli się na stal stopową oraz niestopową. Stal konstrukcyjna niestopowa składa się w znaczącej części pierwiastków takich jak węgiel oraz żelazo. To właśnie dlatego jeszcze kilka lat temu nazywana była stalą węglową. To także typ stali, w przypadku której mamy do czynienia z określonymi wartościami granicznymi poszczególnych pierwiastków. W przypadku stali niestopowej nie mogą one przekraczać niżej przedstawionych wartości procentowych:

  • Mangan – 1,65%
  • Krzem – 0,5%
  • Miedź i ołów – 0,4%
  • Chrom i nikiel – 0,3%
  • Glin, bizmut, kobalt, selen tellur, wanad, wolfram – 0,1%
  • Molibden – 0,08%
  • Niob – 0,06%
  • Bor – 0,0008%
  • pozostałe – 0,05% 

Kolejnym rodzajem stali konstrukcyjnej jest stal stopowa. W przypadku tego rodzaju stali mamy do czynienia ze znacznie większą zawartością poszczególnych pierwiastków, które mogą wynosić nawet od kilku do nawet kilkudziesięciu procent składu. Dzięki możliwości dodawania różnego rodzaju pierwiastków stal stopowa może być dopasowana do sposobu, w jaki zostanie wykorzystana. Dodatki stosuje się bowiem w celu zwiększenia wytrzymałości, poniesienia hartowności stali lub też w celu ułatwienia obróbki cieplnej danego materiału.

Wpływ zawartości węgla na właściwości stali

Mówiąc o właściwościach stali konstrukcyjnej, nie sposób nie wspomnieć o tym, jak ogromny wpływ ma zawartość węgla w stali. Wpływa bowiem ona zarówno na jej właściwości mechaniczne i fizyczne, ale również determinuje rodzaj obróbki. Stale konstrukcyjne z niską zawartością węgla cechuje się mniejszą twardością. Węgiel jest bowiem pierwiastkiem, który charakteryzuje się twardością i kruchością. Im wyższy skład procentowy węgla w stali, tym proces hartowania przebiega inaczej. Potrzeba bowiem znacznie więcej czasu na to, by doszło w niej do przemiany perlitycznej. Mowa tu o stali niestopowej. Warto jednak wspomnieć o tym, że również w przypadku stali stopowych zawartość węgla ma wpływ na ich właściwości, ponieważ łączy się on z innymi pierwiastkami zawartymi w stopie, np. z chromem, co przyczynia się do powstawania węglików o bardzo wysokiej twardości.

Stal konstrukcyjna https://www.kronosedm.pl/stal-konstrukcyjna - sprzedaż i dodatkowe informacje

Stal konstrukcyjna - oznaczenia

Stal konstrukcyjną oznacza się na szereg różnych sposobów. Wśród nich wymienić możemy oznaczenia literowe, które symbolizują poszczególne gatunki stali, symbole liczbowe, które oznaczają minimalną granicę plastyczności oraz symbole określające minimalną wytrzymałość na rozciąganie. Czasem stosuje się również dodatkowe oznaczenia, których celem jest informowanie o plastyczności stali lub też o tym, czy jest ona uspokojona czy też nie.

Stal konstrukcyjna - sprawdź co powinieneś wiedzieć przed zakupem

Zanieczyszczenia stali konstrukcyjnej

Mówiąc o stali konstrukcyjnej, nie sposób nie wspomnieć o możliwości występowania w niej zanieczyszczeń. Nie ma tu mowy o szkodliwych substancjach, a o pierwiastkach, które nie są pożądane w składzie tego materiału. Wśród nich wymienić możemy między innymi tlen, azot, siarka oraz związki niemetaliczne, takie jak tlenki fosforu lub siarki. Obecność zanieczyszczeń w stali konstrukcyjnej może przyczyniać się do obniżenia pożądanych przez nas właściwości stali. Przykładowo: siarka i fosfor powodują wzrost temperatury przejścia stali w stan kruchy, zaś obecność manganu sprzyja niekorzystnemu rozrostowi ziaren stali. W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że nie wszystkie pierwiastki poza węglem i żelazem znajdujące się w stali są zanieczyszczeniami. Istnieje bowiem sporo takich, których obecność jest pożądana. Wśród nich wymienić możemy między innymi: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden czy tytan.

Zastosowanie stali konstrukcyjnych

Zastosowanie stali konstrukcyjnych jest bardzo szerokie. Jak sama nazwa wskazuje, materiał ten wykorzystywany jest przede wszystkim do budowania różnego rodzaju konstrukcji. Z tego powodu stosowany jest między innymi w budownictwie np. do produkcji rusztowań. Stal tego typu wykorzystuje się również do produkcji szyn czy słupów trakcyjnych. Poza tym, za jej pomocą tworzy się różnego rodzaju konstrukcje znajdujące zastosowanie w zakładach produkcyjnych czy w branży energetycznej. To jednak nie wszystko. Stal konstrukcyjna wykorzystywana jest również w budowie urządzeń i narzędzi. Stosuje się ją między innymi w budowie dźwigów, wind przemysłowych, wciągników czy podnośników różnego rodzaju. Pozostałe zastosowania stali konstrukcyjnej to również konstrukcje budowlane, mosty, pręty zbrojeniowe (w przypadku stali konstrukcyjnej wyższej jakości) oraz liczne elementy maszyn, takie jak: koła zębate, wrzeciona, drążki czy wały silnikowe.

Stal konstrukcyjna - sprawdź co powinieneś wiedzieć przed zakupem

Kupno stali konstrukcyjnej - oferta Kronos EDM

Jak więc widzisz, stal konstrukcyjna może znacząco różnić się między sobą właściwościami, parametrami oraz możliwym zastosowaniem. Decydując się na jej zakup warto więc poszukiwać stali konstrukcyjnej wyższej jakości. Jedną z firm, która może nam ją zaoferować, jest Kronos EDM. To firma, która zajmuje się obróbką oraz dystrybucją stali konstrukcyjnej oraz wielu innych metali. Doświadczenie na rynku oraz najwyższa jakość wykorzystywanego surowca sprawia, że przedsiębiorstwo może pochwalić się wieloma zadowolonymi klientami. Poszukując stali konstrukcyjnej możesz liczyć na fachowe doradztwo, odpowiedź na wszystkie swoje pytania oraz przystępne, atrakcyjne ceny, które są dodatkowym atutem tej oferty. Dodatkowym ułatwieniem jest również możliwość skorzystania z przejrzystego i łatwego z obsłudze kalkulatora mas, który skrupulatnie odpowie na pytania dotyczące objętości i wymiarów poszczególnych rodzajów stali z oferty Kronos EDM.

Podobne artykuły