Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek

Artykuł Dodaj artykuł

Elemental Holding: wyniki finansowe za Q1 2016

Elemental Holding – europejski lider w recyklingu metali nieżelaznych – w I kwartale 2016 roku wypracował skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 192,2 mln zł. 

Elemental Holding: wyniki finansowe za Q1 2016Elemental Holding – europejski lider w recyklingu metali nieżelaznych – w I kwartale 2016 roku wypracował skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 192,2 mln zł. Spółka po 3 miesiącach 2016 roku osiągnęła narastający zysk netto w wysokości 12,6 mln zł. EBIDTA wyniosła zaś 17,3 mln zł, czyli o 19% więcej rok do roku.

Nasza polityka akwizycyjna sprawiła, że Elemental Holding osiągnął status znaczącego podmiotu na rynku recyklingu nie tylko w Europie, ale i na świecie. Kolejne przejęcia pozwoliły nam uzyskać efekt skali, dzięki której jesteśmy w stanie prowadzić satysfakcjonujące rozmowy z najbardziej kluczowymi odbiorcami surowców na świecie. Pozyskanie dwóch strategicznych partnerów z Japonii – Toyotsu Recycle Corporation oraz JX Nippon – pozwala Grupie Elemental na pozyskanie i przetwarzanie dużych wolumenów obwodów drukowanych i zużytych katalizatorów samochodowych. Nasza strategia – oparta z jednej strony na poszerzaniu Grupy Elemental, a z drugiej na stałych inwestycjach organicznych w moce przetwórcze – pozwala na stały wzrost prowadzonej działalności, który jest adekwatny do tempa rozwoju branży odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Struktura Elemental Holding już dziś sprawia, że mamy szansę stać się międzynarodowym hub’em przetwarzającym i odzyskującym cenne metale nieżelazne, takie jak platyna, rod, pallad, a także srebro i złoto” – mówi Jarosław Michalik, wiceprezes zarządu Elemental Holding SA.

W 2015 roku Elemental Holding poinformował o przejęciu dwóch spółek, umacniając tym samym kompetencje w obszarze recyklingu i poszerzając zakres działania w Europie i na świecie:

  • Polskiej firmy PGM Group wiodącego podmiotu w branży recyklingu zużytych katalizatorów samochodowych w Polsce (październik 2015).
  • Tureckiej spółki Evciler Kimya Madencilik ve Degerli Metaller Sanayi Ticaret Ltd. Sti., działającej w sektorze metali szlachetnych nie tylko w Turcji, ale także w Europie, szczególnie w Niemczech, Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Azji i krajach sąsiadujących (marzec 2015).

We wrześniu 2015 roku Elemental Holding przydzielił maksymalną liczbę 12 mln akcji serii P w ramach subskrypcji prywatnej. Cena za akcję wyniosła 4,5 zł, a spółka pozyskał 54 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na realizację strategii oraz rozwój Grupy – oparty z jednej strony na powiększeniu możliwości technologicznych parku maszynowego spółek zarówno pod względem ilości przetwarzania, jak i jakości procesu recyklingu, a z drugiej – na zachowaniu zdolności akwizycyjnych kolejnych podmiotów będących w obszarze zainteresowania Elemental Holding.

Plan inwestycyjny będzie rozłożony na trzy lata i realizowany w dwóch etapach. Pierwszy etap, zaplanowany na półtora roku, będzie kosztował ok. 10 mln euro. Zakłada on budowę linii do przetwarzania zużytych katalizatorów samochodowych oraz drukowanych. Koszt drugiego etapu, który ma się zakończyć w 2018 roku, wyniesie ok. 20 mln euro. Polega on na zachowaniu zdolności akwizycyjnych Grupy.

W ramach realizacji strategii rozwoju Elemental Holding podpisał we wrześniu 2015 porozumienie o współpracy z japońską firmą Toyotsu Recycle Corporation przewidujące wymianę know–how oraz współpracę w zakresie recyklingu zużytych katalizatorów samochodowych (Spent Automotive Catalysts). Na początku stycznia 2016 roku Elemental Holding podpisał analogiczne porozumienie z JX Nippon z Japonii, które zakłada współpracę w obszarze recyklingu układów drukowanych.

Elemental Holding to lider w Polsce i jeden z wiodących graczy w Europie w zakresie recyklingu i e-recyklingu. Łączny wolumen pozyskanych przez spółki Elemental Holding SA metali nieżelaznych i odpadów elektronicznych w 2014 roku przekroczył 120.000 ton – daje to grupie pozycje lidera w tym segmencie na rynku krajowym, będąc również liczącym się podmiotem na rynkach CEE.

Podobne artykuły