Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek

Artykuł Dodaj artykuł

Optymalizacja w branży metalowej – czy potrzeba dużych inwestycji?

Nieustanna konkurencja w przemyśle metalowym, szczególnie zaś w produkcji detali z arkuszy blach, wymaga od graczy sięgania po nowe technologie ograniczające koszty i przyspieszające realizacje zamówień. 

Optymalizacja w branży metalowej – czy potrzeba dużych inwestycji?

Nieustanna konkurencja w przemyśle metalowym, szczególnie zaś w produkcji detali z arkuszy blach, wymaga od graczy sięgania po nowe technologie ograniczające koszty i przyspieszające realizacje zamówień. Optymalizacja jest na ustach wszystkich, od technologów, przez managerów po właścicieli firm. Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić wysokiej jakości produktu lub usługi w możliwie najkrótszym czasie, któryś z twoich rywali może to wykorzystać i przejąć potencjalny zarobek.

Firmy szukają optymalizacji czasu i ograniczenia kosztów własnych w wielu strefach działalności, starając się sprostać konkurencji rynkowej i zapewnić sobie przetrwanie w nasyconym przemysłowo rejonie europejskim. Dodatkowym czynnikiem jest globalizacja, która umożliwia pozyskanie usług niemal w dowolnym miejscu na świecie. Rozwijające się w ogromnym tempie kraje Azji konkurują ze Starym Kontynentem mniejszymi kosztami pracy i ochrony środowiska.

Wymiana maszyny na taką, która będzie cięła blachę szybciej jest jednym z bardziej oczywistych rozwiązań, niemniej niewiele firm może pozwolić sobie na nagłą inwestycję na poziomie kilku milionów euro w celu obniżenia czasu realizacji o kilka procent. Naturalnym jest poszukiwanie rozwiązania bardziej ekonomicznego, które pozwoli uzyskać podobną oszczędność na innym etapie produkcji.

Czas, który poświęcany jest przez technologów na przygotowanie rozmieszczeń elementów można znacznie ograniczyć przez zautomatyzowanie procesu nestingu. Manualną pracę technologa, która zajmuje dzień roboczy algorytm może wykonać nawet w kilka/kilkanaście minut. To olbrzymia różnica. Optymalizacja czasu przygotowania zleceń z powodzeniem wyrówna oszczędności czasu płynące z zakupu nowej maszyny.

Niemniej ważnym elementem jest redukcja kosztu wykonania detali. Na wartość konkretnych części wpływ ma kilka czynników, jednak jednym z najważniejszych jest ilość materiału „zmarnowanego” przy produkcji. Nie ma metody na całkowite pozbycie się ubytków materiałowych, niemniej technolodzy dążą do zminimalizowania ilości metalu, który zostanie odpadem.

Wydajne rozmieszczenie elementów jest priorytetem, zaawansowany algorytm pozwala na zachowanie jak najmniejszej powierzchni odpadu. Dokładność jego pracy, szczególnie przy realizacji zleceń o bardzo dużej ilości małych elementów będzie nieporównywalnie lepsza niż w przypadku manualnego rozmieszczenia.

Podsumowując, oprogramowanie wspomagające produkcję poprzez redukcję czasu potrzebnego dla przygotowania realizacji poszczególnych zleceń i ograniczenie strat materiału w czasie samego procesu, w pozytywny sposób wpłynie zarówno na ilość zleceń realizowanych w porównywalnym okresie czasu, jak i realną marżę przedsiębiorstwa. Inwestycja w relatywnie tani element składowy pozwoli zatem firmie generować większe zyski.

Oprogramowanie Sphera CAM jest doskonałym przykładem systemu, który odciąży pracowników działów technicznych, zoptymalizuje też rozmieszczenie detali zarówno jeśli chodzi o dokładność jak i czas. Co więcej, jest ono niezwykle elastycznie, pozwala na obsługę wycinarek laserowych, plazmowych i wodnych czołowych producentów obecnych na rynku. Na życzenie klienta możemy też przygotować postprocesor dla niemal dowolnej maszyny.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły