Artykuł Dodaj artykuł

ProCUTter - polskie narzędzia skrawające z węglika spiekanego

Ciągły rozwój branży obróbki skrawaniem, który obserwujemy, wynika z kilku czynników. Obróbka skrawaniem stawia przed nami coraz większe wymagania, ze względu na rosnące standardy  jakościowe. 

ProCUTter - polskie narzędzia skrawające z węglika spiekanego

Rozwój branży obróbki skrawaniem

Ciągły rozwój branży obróbki skrawaniem, który obserwujemy, wynika z kilku czynników. Obróbka skrawaniem stawia przed nami coraz większe wymagania, ze względu na rosnące standardy  jakościowe. Pojawiają się także nowe materiały, takie jak ulepszone stopy metali czy kompozyty, które są często trudnoobrabialne. Obrabiarki sterowane numerycznie posiadają coraz więcej możliwości, są sztywniejsze i bardziej precyzyjne – dzięki temu możliwe jest stosowanie coraz wyższych parametrów obróbki. Połączenie nowych możliwości obrabiarek CNC z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi skrawających z węglika spiekanego, pozwala na zwiększenie wydajności i uzyskanie redukcji czasu obróbki – efektem tego są wymierne oszczędności. Natomiast dzięki możliwości wykorzystania wysokich parametrów obróbki oraz odpowiedniej geometrii narzędzia, uzyskujemy bardzo dobrą jakość obrabianej powierzchni, często porównywalną z jakością będącą wynikiem szlifowania.

Linia narzędzi skrawających VHM  ProCUTter

Dlatego też narzędzia z monolitu węglika są  coraz chętniej używane. W produkcji narzędzia wykorzystywane są różne gatunki węglika spiekanego, które różnią się przede wszystkim zawartością kobaltu i wielkością ziarna. To powoduje, że gatunki te posiadają różną odporność na ścieranie i twardość – dzięki temu przy projektowaniu narzędzi możliwe jest dobranie odpowiedniego gatunku do określonego materiału oraz procesu obróbczego.

Linia narzędzi skrawających ProCUTter, wytwarzana przez Narzędzia Skrawające TOOLS w Siechnicach pod Wrocławiem, to linia uniwersalnych, wysokiej jakości narzędzi z monolitu węglika. Oprócz narzędzi katalogowych, możemy zaproponować wykonania specjalne, według indywidualnego projektu i dostosowane do szczególnych wymagań klienta.

Zastosowane w wielu narzędziach powłoki firmy Oerlikon Balzers powalają dodatkowo zwiększyć ich  trwałość.

W uzupełnieniu produkcji narzędzi oferujemy również serwis producenta – regenerację narzędzi poprzez ponowne ostrzenie i powlekanie, a także modyfikację narzędzi katalogowych.

ProCUTter - polskie narzędzia skrawające z węglika spiekanego

Frezy VHM

Produkowane przez nas frezy pozwalają na wykorzystanie ich w wielu różnych materiałach i optymalne dopasowanie do warunków frezowania:

 • frezy do obróbki materiałów do 45 HRC, z zastosowaną powłoką Alcrona Pro, najlepsze  do frezowania stali, żeliwa szarego,
 • frezy do obróbki stali 45–60 HRC, powlekane powłoką Latuma,
 • frezy do obróbki form, wersje długi i bardzo długie, z powłoką Alcrona Pro, najlepsze do frezowania stali i żeliwa szarego,
 • frezy do obróbki aluminium i stopów miedzi,
 • frezy do obróbki tworzyw sztucznych, kompozytów i materiałów drewnopochodnych,
 • frezy z nieregularnym podziałem ostrzy, z powłoką Alcrona Pro, przeznaczone do obróbki stali, stali typu INOX oraz żeliwa.

Wiertła VHM

Proponujemy wiertła z węglika spiekanego w trzech różnych wariantach:

 • wiertła dwu ostrzowe z kątem wierzchołkowym 135° o długości części roboczej pozwalającej wykonywać otwory do 3XD, z powłoką Futura Nano Top, przeznaczone do obróbki stali oraz żeliwa szarego;
 • wiertła dwu ostrzowe z kątem wierzchołkowym 135° o długości części roboczej pozwalającej wykonywać otwory do 5XD, powlekane powłoką Futura Nano Top, do pracy w żeliwie sferoidalnym;
 • wiertła trzy ostrzowe z kątem wierzchołkowym 140° o długości części roboczej pozwalającej wykonywać otwory do 6XD, zastosowana powłoka Futura Nano Top, przeznaczone do wiercenia w stalach o zawartości chromu do 12% oraz aluminium o zawartości krzemu  ponad 6%.

Wiertła ProCUTter są wiertłami  na chwytach wzmocnionych o pełnych średnicach, co umożliwia ich mocowanie w oprawkach o dużej sile zacisku oraz oprawkach termicznych.

Nawiertaki  i fazowniki VHM

Niekiedy przed procesem wiercenia, istnieje konieczność wykonania procesu nawiercania. Dlatego, oprócz wierteł VHM, w ofercie udostępniamy trzy rodzaje nawiertaków:

 • nawiertaki dwuostrzowe z kątem wierzchołkowym 90°, powlekane powłoką Futura Nano,
 • nawiertaki dwuostrzowe z kątem wierzchołkowym 120°, powlekane powłoką Futura Nano,
 • nawiertaki dwuostrzowe z kątem wierzchołkowym 142°, powlekane powłoką Futura Nano.

Nawiertaki  przeznaczone są głównie do obróbki stali o twardości do 45 HRC (1450 N/mm2) oraz żeliwa szarego o twardości do 180 HB. Możliwe jest także wykorzystanie do pracy w stalach o zawartości chromu (Cr) do 12%, aluminium o zawartości krzemu (Si) ponad 6% oraz w żeliwie sferoidalnym.

Fazowniki z monolitu węglika to narzędzia wykorzystywane do operacji fazowania i usuwania zadziorów na krawędzi oraz obróbki konturów.

Wszystkie narzędzia skrawające linii ProCUTter dostępne są w sklepie online. Narzędzia i akcesoria CNC sklep oferuje pod adresem sklep.toolswro.com.pl

Zapraszamy do odwiedzenia fabrycznego sklepu Narzędzia Skrawające TOOLS!

Podobne artykuły