Artykuł Dodaj artykuł

Jak działają i do czego służą sterowniki CNC

Gdyby nie sterowanie CNC to w wielu dziedzinach przemysłu nie byłby możliwy postęp. Brzmi może banalnie, ale w branżach, gdzie niezbędna jest najwyższa jakość wykonania poszczególnych detali, a co za tym idzie precyzja pracy, sterownik CNC jest po prostu niezbędny.

Gdyby nie sterowanie CNC to w wielu dziedzinach przemysłu nie byłby możliwy postęp. Brzmi może banalnie, ale w branżach, gdzie niezbędna jest najwyższa jakość wykonania poszczególnych detali, a co za tym idzie precyzja pracy, sterownik CNC jest po prostu niezbędny. W jaki sposób działają takie sterowniki CNC? Jak można je zaprogramować? To dosyć podstawowa wiedza, którą jednak warto posiadać!

Jak działają i do czego służą sterowniki CNC
Sterownik do CNC - co to takiego?

To urządzenie mikroprocesorowe. Występuje wszędzie tam, gdzie ma miejsce sterowanie CNC. Jest to rodzaj kontrolera, który znajdziemy choćby w tokarkach, frezarkach, a nawet wszelkiego typu maszynach, służących do zarządzania rozbudowanymi robotami w fabrykach. Sterowniki CNC bardzo często występują na przykład w przemyśle samochodowym - na taśmach montażowych, na których odbywa się produkcja części.

Krótko mówiąc, sterownik jest niezbędnym elementem centrów obróbczych. Rolą takiego rozwiązania jest zarządzanie silnikiem oraz elektrowrzecionami urządzeń. Gdyby nie sterowniki CNC, nie byłoby możliwe tak szybkie i precyzyjne zmienianie prędkości obrotowej czy regulacja posuwu.

Jak działają i do czego służą sterowniki CNC

źródło: https://www.cs-lab.eu/sklep-kat/sterowanie-cnc-csmio-produkty-zestawy-akcesoria/

W jaki sposób maszyny CNC umożliwiły tak dynamiczny rozwój przemysłu? Cóż, warto wiedzieć, że umożliwiają stworzenie szeregu rozmaitych elementów. Łączą w sobie funkcje różnych narzędzi, czyli potrafią nie tylko frezować, ale także choćby wiercić czy gwintować. W rezultacie, centrum obróbcze CNC dosyć znacznie przyspiesza działanie całej linii produkcyjnej. Szybkość i precyzja produkcji zależą oczywiście od sterownika oraz umiejętności osoby programującej go, ale jedno jest pewne - urządzenia CNC w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju przemysłu.

Jak programuje się sterownik CNC?

Te urządzenia zarządzane są za pomocą G-code. Jest to uniwersalny język do zapisywania poleceń dla urządzeń CNC. Taki kod pozwala na ustawienie takiej sekwencji działania urządzeń CNC, by możliwa była obróbka konkretnych detali. Dodatkowo G-code pozwala na względnie prostą pracę z programowaniem. Operator może samodzielnie tworzyć kod w edytorze tekstu (na przykład - notatniku), a potem skopiować go do obrabiarki. To w znacznym stopniu ułatwia działania związane z programowaniem CNC.

Jak działają i do czego służą sterowniki CNC

Jakie narzędzia służą do programowania CNC? Oto kilka najpopularniejszych propozycji:

  • Mach3
  • Mach4
  • SimCNC
  • Master5

Takie oprogramowanie instalowane jest na komputerze PC. Pozwala na łatwe zarządzanie całym systemem CNC. Rolą oprogramowania jest interpretacja zapisów G-code. Są one następnie przetwarzane na dany ruch, a interpretacja przesyłana jest do kontrolera. Na tym etapie kontroler tworzy konkretny sygnał dla wszystkich osi.

Sterownik CNC - jak wybrać?

Oferta sterowników do obrabiarek numerycznych jest naprawdę spora. Mogłoby się zatem wydawać, że znalezienie odpowiedniego urządzenia nie będzie problemem. Niestety nie oznacza to, że można bez namysłu wybierać dowolną z ofert. Oto kilka czynników, które należy koniecznie wziąć pod uwagę, podejmując decyzję o zakupie sterownika CNC.

Pierwsza kwestia to wsparcie techniczne producenta. Sterownik CNC to jeden z tych elementów bez którego nie będziemy w stanie kontynuować zaplanowanej produkcji. Warto zatem upewnić się, czy firma oferująca konkretny sterownik jest w stanie zapewnić nam pomoc w przypadku ewentualnych awarii.

Poszukując urządzeń do sterowania CNC warto zwrócić uwagę również na dotychczasowe realizacje, jakie wykonał dany producent. Nie bójmy się poprosić o przedstawienie przynajmniej kilku projektów, które firma do tej pory realizowała. Oczywiście - nikt nie będzie dzielił się z nami technicznymi szczegółami poszczególnych rozwiązań, ale przynajmniej będzie można ocenić pewne funkcjonalności.

Gdzie mogę kupić sprawdzone sterowniki do maszyn cnc?

Jednym z największych polskich producentów automatyki przemysłowej jest polska firma CS-Lab. Oferta tego laboratorium obejmuje tworzenie elementów sterujących praktycznie od podstaw. Projekty opracowywane są od etapu czystej kartki papieru, a więc dopasowywane są do potrzeb oraz oczekiwań konkretnego zagadnienia. To samo dotyczy zresztą oprogramowania oraz technologii produkcji. CS-Lab ma systemy do sterowania CNC od razu gotowe do wdrożenia, ale o ich sile stanowią również rozwiązania realizowane pod konkretny projekt.

Jak działają i do czego służą sterowniki CNC

W ofercie CS-Lab (https://www.cs-lab.eu/) znaleźć można cały szereg aplikacji do sterowania CNC. Wśród standardowych propozycji tej firmy znajdziemy sterowniki do maszyn czteroosiowych oraz sześcioosiowych. Gama produktów obejmuje sterowniki CNC typu IP-A, IP-M oraz IP-S. Oprócz tego, firma tworzy moduły gwintowania czy ręcznej manipulacji osiami do urządzeń typu CSMIO/IP.

Propozycje do sterowania CNC od CS Lab zapewniają najwyższe bezpieczeństwo pracy. Projektanci zadbali o to, aby były one idealnie zabezpieczone przed uszkodzeniami. Ot, choćby tak prozaiczna kwestia jak ochrona w trakcie aktualizacji. Wszystkie sterowniki CNC opracowane przez CS Lab posiadają specjalny program ładujący - bootloader. Nawet jeżeli aktualizacja będzie nieudana, to samo oprogramowanie czy sprzęt nie ulegną uszkodzeniu!

Artykuł sponsorowany

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.