Eagle Group Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek
ALPHA TECHNOLOGY sp. z o.o. S.K.A.

Artykuł Dodaj artykuł

Toczenie swiss type: dla kogo?

10-07-2018, 00:00

Toczenie swiss type: dla kogo?

Obróbka na automatach tokarskich jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod produkcji niektórych elementów metalowych, a maszyny swiss type uchodzą za najdoskonalsze narzędzia produkcyjne. Kiedy jednak ich wykorzystanie będzie miało sens?

Dokładność przede wszystkim

Automaty tokarskie swiss type, jak podkreślają autorzy serwisu http://www.mettec.com.pl/informacje-techniczne/precyzyjne-toczenie-swiss-type/, mają przede wszystkim tę przewagę, iż pozwalają na bardzo precyzyjną obróbkę detali. Końcówki robocze poruszają się w trzech osiach, dzięki czemu możliwe jest wykonanie nawet najbardziej precyzyjnych cięć, a zaawansowane mechanizmy kontroli położenia i sterowania pracą dają gwarancję pełnej powtarzalności wymiarowej dla serii o dowolnej długości.

Idealne dla wielkich serii

Maszyny swiss type są wykorzystywane przede wszystkim do produkcji elementów na skalę wielkoseryjną. Ich programowanie zajmuje sporo czasu, a samo wykorzystanie jest zbyt kosztowne, by opłacało się w krótkiej serii produktowej. Jednak przy odpowiednio dużej ilości elementów cena jednostkowa spada tak dalece, że żadna inna technika nie stanowi tu alternatywy.

Aby mieć wyobrażenie o ilości obrabianych elementów, warto pomyśleć, że niektóre zlecenia dotyczą wykonania nie dziesiątek tysięcy, nie setek tysięcy, ale wielu milionów elementów: nakrętek czy śrub. Wały, koła zębate i łańcuchowe produkowane są w nieco mniejszych ilościach, ale nawet wtedy automaty tokarskie uruchamia się praktycznie tylko dla masowych odbiorców.

Tylko z dobrym projektem

Wysoka precyzja przy pełnej powtarzalności to niewątpliwie zalety, ale by się z nich cieszyć, trzeba dysponować idealnym projektem elementu. Będzie on stanowił podstawę do napisania programu dla automatu tokarskiego, dlatego musi zostać przygotowany bardzo starannie. Maszyny, które wykonują nie tylko proste toczenie, ale też nawiercenia boczne i frezy pracują według wprowadzonego programu, a ten musi powstać zawsze na podstawie jednoznacznego projektu.

Specyfika zadań projektowych nie zmienia się może znacząco w stosunku do mniej skomplikowanych przedsięwzięć, natomiast przed rozpoczęciem produkcji osoby programujące tokarki na pewno będą wyjaśniały ewentualne niejasności projektu. Warto więc przewidywać ewentualne projekty związane na przykład z wytrzymałością gotowego elementu albo samego materiału, aby móc w razie potrzeby odpowiednio zmienić projekt.

Podobne artykuły