Eagle Group Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek
ALPHA TECHNOLOGY sp. z o.o. S.K.A.	ALPHA TECHNOLOGY sp. z o.o. S.K.A.

Artykuł Dodaj artykuł

Sterowanie numeryczne i jego istota

10-11-2017, 00:00

Sterowanie numeryczne i jego istotaGdy prześledzimy to, jak teraz wygląda codzienność wielu zakładów fabrycznych, zdamy sobie sprawę, że proces produkcji został znacznie uproszczony przez ostatnie lata. Obecnie ich funkcjonowanie zostało wsparte przez nowoczesne sterowanie numeryczne oraz stale aktualizowane programy do tworzenia układów współtworzących ich działania.

Istnieją trzy rodzaje sterowania maszynami CNC:

  • punktowe,
  • odcinkowe,
  • kształtowe.

Funkcjonowanie sterowania punktowego jest następujące. Narzędzie umieszcza się w dokładnie określonym punkcie względem przedmiotu do obróbki. Rekomendowany tor oraz prędkość, z którą powinna poruszać się maszyna, jest nieważny, jednak aby maksymalnie skrócić ten czas, najlepszą opcją jest ruch po linii prostej. Aby utrzymać bezbłędność produkcji, obrabiarka powinna startować za każdym razem z tej samej strony. Ten sposób jest stosowany najczęściej w narzędziach, w których najważniejsze jest utrzymanie dokładnej pozycji nad osią otworu jak przykładowo wiertarki.

Sterowanie numeryczne i jego istota

W sterowaniu odcinkowym, jak sama nazwa mówi ruch, odbywa się po odcinku, którego końce są punktami równoległymi w układzie współrzędnych. Tego typu sterowanie znajduje zastosowanie głównie w dwóch rodzajach pracy:

  • toczeniu wzdłużnym w obróbce wałków wielostopniowych,
  • różnych operacjach w obrębie frezowania.

Sterowanie kształtowe dotyczy procesów obrabiania, w których droga narzędzia profilującego dany przedmiot powinna przechodzić przez określone punkty. Tym, co odróżnia je od odcinkowego odpowiednika, jest jego tor pracy. Jest nim linia, złożona z odcinków prostych, jak i krzywoliniowych. Wszystko to funkcjonuje dzięki współpracy przynajmniej dwóch silników napędów. Istnieją dwa typy obróbki:

  • zarysów prostych,
  • zarysów złożonych.

Sterowanie numeryczne i jego istota

Oczywiście, jeżeli jest to potrzebne, można stworzyć i wykorzystywać mieszane układy sterowania numerycznego. Możliwości są nieograniczone i powstanie systemu punktowo-odcinkowego lub odcinkowo-kształtowego jest już całkowicie możliwe. Dzięki takiej dowolności możliwe będzie zastosowanie maszyn kształtujących nawet najbardziej skomplikowane przedmioty.

Ciężko jest sobie wyobrazić to, jak wyglądałyby współczesne fabryki bez wynalezienia numerycznego sterowania maszyn. Uzyskanie wymaganej precyzji i powtarzalności byłoby dla człowieka zadaniem bardzo karkołomnym, jeżeli nie wręcz niemożliwym. Na szczęście dzięki maszynom, które są w stanie powtórzyć każdą czynność w sposób identyczny, nie musimy się o to martwić.

Źródło zdjęć: http://www.fanuc.eu/pl/pl

Podobne artykuły