Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek

Artykuł Dodaj artykuł

Zakup lasera do cięcia metalu - na co zwrócić uwagę?

Przedsiębiorstwa specjalizujące się w obróbce metali, często stają przed wyzwaniem, jakim jest zakup odpowiedniego sprzętu, który wpłynie na ich rozwój i pozwoli optymalizować koszty produkcyjne.

Zakup lasera do cięcia metalu - na co zwrócić uwagę?Przedsiębiorstwa specjalizujące się w obróbce metali, często stają przed wyzwaniem, jakim jest zakup odpowiedniego sprzętu, który wpłynie na ich rozwój i pozwoli optymalizować koszty produkcyjne. Nowoczesne lasery to urządzenia, które szybko, wydajnie i precyzyjnie pozwalają ciąć różnego rodzaju metale. Obecny rynek specjalizujący się w obróbce tego typu, oferuje wiele rodzajów laserów wycinarek, z których dwie główne to: lasery CO2 i lasery fiber.

Jak wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie specjalistycznego urządzenia ?

Decydując się na zakup lasera istotnym elementem jest koszt jego eksploatacji, na który składają się koszt zużycia energii elektrycznej i wydatki związane z serwisowaniem. Dlatego kluczowa jest nie tylko cena jego zakupu, ale również koszty związane z użytkowaniem sprzętu. Analizując zatem specyfikację wycinarki, warto sięgnąć po technologię laser fiber. Dzięki wykorzystaniu światłowodu uzyskują one bardzo wysoką sprawność, co z kolei przekłada się na ich efektywność energetyczną.

Przy wyborze lasera 3D lub 2D, należy zwrócić uwagę również na jego najważniejszy parametr, czyli prędkość cięcia materiałów. Jest to uzależnione od zastosowanych napędów, budowy głowicy i sposobu generowania wiązki laserowej. Lasery światłowodowe mają jeszcze jedną, istotną cechę - możliwość cięcia materiałów refleksyjnych bez ryzyka uszkodzenia urządzenia.

Każdemu przedsiębiorcy zależy, aby maszyna na którą się zdecyduje była nie tylko wydajna, ale przede wszystkim energooszczędna. Takie właściwości gwarantują lasery światłowodowe, które posiadają kilkukrotnie większą sprawność w porównaniu do laserów CO2. Oscyluje ona na poziomie 35%, co oznacza dużą oszczędność energii dla przedsiębiorstwa. Wydajność lasera to także dynamika jego pracy, którą warto sprawdzić bezpośrednio u producenta. Najlepiej zweryfikować jego parametry podczas obróbki materiału, na którym możliwe będzie sprawdzenie wszystkich wycinanych kształtów. Warto przeprowadzić próby na kilku maszynach u różnych producentów, a następnie zestawić wyniki w tabeli. Porównanie wyników i ocena wizualna pozwolą uzyskać pełny obraz pracy danego lasera i wybrać ten, który będzie w największym stopniu spełniał oczekiwania.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego lasera należy dokładnie przemyśleć i zdiagnozować przede wszystkim własne potrzeby produkcyjne, nie tylko te obecne, ale i te w przyszłości. Warto również zwrócić uwagę, jakie innowacje i technologie zostały zastosowane w maszynie. Połączenie takich rozwiązań, również ekologicznych (są one wspierane prze Unię Europejską), sprawi, że zakup takiej maszyny może być nawet w 70% sfinansowany ze środków unijnych.

Podobne artykuły