Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek

Artykuł Dodaj artykuł

Najwyższa półka, a może coś budżetowego?

Mało jeszcze który właściciel samochodu o tej porze porusza się samochodem z założonymi oponami zimowymi. Wprawdzie wczesna wiosna potrafi płatać figle pogodowe, szczególnie w rejonach północnej Polski oraz na Pogórzu, ale dla większości kierowców nie robi to większego wrażenia.

Mało jeszcze który właściciel samochodu o tej porze porusza się samochodem z założonymi oponami zimowymi. Wprawdzie wczesna wiosna potrafi płatać figle pogodowe, szczególnie w rejonach północnej Polski oraz na Pogórzu, ale dla większości kierowców nie robi to większego wrażenia.

Najwyższa półka, a może coś budżetowego?Jazda na letnich oponach to większy komfort jazdy – opony mają niższe opory toczenia, są bardziej ciche, a ponadto o wiele lepiej zachowują się podczas deszczowej pogody, kiedy lamele muszą odprowadzić nadmiar wody. Kolejną sprawą, która przemawia na korzyść opon letnich jest niższe spalanie paliwa. Jednak nie wszystko złoto co się świeci.

Opony przeznaczone na okres letni nie są takie same. Różnią się nie tylko ceną, czy też rozmiarem. Podobnie jak w przypadku innych produktów, producenci walcząc o rynek wprowadzają nowe modele opon, które mają zapewnić jeszcze większy komfort jazdy oraz podwyższyć poziom bezpieczeństwa. To wszystko powoduje, że wybierając się na zakupy opon, kupujący będzie miał niezły zgryz.

Czym się kierować.

Kupując opony na okres letni do swojego samochodu warto znać przede wszystkim ich rozmiar. Każdy producent do każdego modelu zaleca stosowanie określonych rozmiarem opon. o ile trzeba się ściśle trzymać średnicy opon, to już jeśli chodzi o wysokość opony czy jej szerokość, to właściciel samochodu ma trochę większą możliwość wyboru. Trzeba jednak pamiętać, że szersze opony to wyższy ich koszt. Kolejną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę kupując opony letnie to jest ranking publikowany w sieci lub też w dobrych gazetach zajmujących się kwestiami motoryzacji. Dzięki takim rankingom można sprawdzić, na które opony warto zwrócić uwagę, a które trzeba omijać z daleka. Co ciekawego, studiując ranking opon letnich można zauważyć, że zeszłoroczne opony, które były umieszczane jako klasa premium, w następnym roku już są klasyfikowane jako budżetowe, mimo że ich jakość przecież nie obniżyła się. To wskazuje na fakt, że wprawdzie nowy model opon jest o ileś procent lepszy, ale ich poprzednie modele to wspaniały kąsek dla kierujących szukających bardzo dobrych opon za rozsądną cenę. Co dziwnego, o ile sklepy tradycyjne posiadają głównie opony najnowsze, to w dobrych sklepach internetowych można kupić wspomniane zeszłoroczne modele opon. Warto się zastanowić, czy warto kupować letnie opony z najwyższej półki, jeśli w przyszłym roku będą już traktowane o klasę gorzej i będzie można kupić je o co najmniej 1/3 taniej? Oczywiście należy się wystrzegać kupowania opon tzw. „no name”, których jakość jest trudna do określenia. Oszczędności są dobre, ale nie za wszelką cenę.

Pozostaje jeszcze kwestia, gdzie kupować opony do samochodów. O ile jest jeszcze dość liczna grupa osób, które preferują klasyczne sklepy motoryzacyjne oferujące opony do samochodów, to już młodsze pokolenie oraz osoby praktyczne, na zakupy skierowali się do sieci. Sklepy w sieci oferują często bardzo szeroką gamę opon do wszelkiego rodzaju pojazdów. Jest możliwość również sprowadzenia na zamówienie konkretnych opon za całkiem przystępną kwotę. Pieniądze to najważniejszy atut przemawiający za internetowym sklepem z oponami. Może nie jest to aż tak wielka różnica jak jeszcze nie tak dawno, ale warto o tym pamiętać, planując zakupy opon letnich. Nie ma co się przejmować kosztami przesyłki, gdyż nie ma chyba żądnego sklepu w sieci, który nie wliczałby kosztów do ceny opon. Kupując wiemy dokładnie ile będzie kosztować będzie opona. Wielu zwolenników kupowania w tradycyjnych sklepach podnosi fakt, że na dostarczenie zakupów z sieci trzeba poczekać. Owszem jest to prawda, ale czas oczekiwania nie przekracza dwóch- trzech dni, a to chyba jest do zniesienia. Nie ma również problemu ze zwrotem opon, jeśli nie spełniały by oczekiwań. Kupujący ma na to co najmniej 14 dni, a w niektórych przypadkach jest to nawet 30 dni. Zakupy w sieci jak widać mogą być bardzo wygodne. Kupując letnie opony, nie trzeba się ruszać z domu, z biura. To jest niezwykła oszczędność czasu.