Eagle Group Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek
ALPHA TECHNOLOGY sp. z o.o. S.K.A.	ALPHA TECHNOLOGY sp. z o.o. S.K.A.

Artykuł Dodaj artykuł

Inspiracje 3D - połączenie tradycji i technologii

28-01-2016, 00:00

Pewien zamożny biznesmen, którego stać na ekstrawaganckie zabawy, założył się z przyjaciółmi, że stworzy replikę kultowego samochodu. Wziął pod lupę i to dosłownie – nie byle jaki model: sławne Bugatti 57 S.C. Dosłownie, gdyż jako miłośnik aut pięknych i ekskluzywnych posiada w swojej kolekcji model Bugatti w skali 1:18 wykonany przez producenta tej marki.

Bugatti 57 S.C Fot 3D MASTER
Bugatti 57 S.C
Fot 3D MASTER

Model stworzony przez syna założyciela marki Jeana Bugatti został dopracowany w niemalże wszystkich szczegółach i jest dokładnym odwzorowaniem prawdziwego samochodu. Posiada skórzaną tapicerkę, elegancko wykonaną kierownicę, idealnie spasowane drzwi z oryginalnymi klamkami, misternie dopracowane lusterka i masę imponujących detali również pod maską. Silnik jest również dokładnym wzorem machinerii, którą posiada prawdziwe Bugatti.

To kosztowne cacko ma stanowić wzorzec do odtworzenia w jak najdrobniejszych szczegółach repliki samochodu, który po wielu złożonych procesach zostanie wydrukowany w 3D. Pomysł fascynujący, wymaga jednak sporego nakładu pracy i zaangażowania kilku ekip, począwszy od wykonania skanów 3D poszczególnych elementów samochodu, opracowaniu i połączeniu tych skanów, stworzeniu możliwie wiernej repliki modelu 3D, a następnie staranne poddanie ich procesowi wydruku. Finalne dopracowanie powstałego modelu samochodu to już oddzielny temat. Czy warto podjąć taki wysiłek?

Najśmielszym zamysłem pomysłodawcy jest jednak sprawienie, aby stworzony model jeździł. Nieistotne wprawdzie jaką prędkość zdoła osiągnąć, kluczowym założeniem jest to, że drukowane auto 3D ma ruszyć z miejsca.
 
Czy innowacyjny projekt 3D ma szansę na realizację?

Czy i tym razem przedsiębiorczy biznesmen zrealizuje swój zamysł i spełni marzenia? Pierwsze kroki już podjął zwracając się do firmy 3D Master z prośbą o przygotowanie skanów tego niezwykłego samochodu. Ekipa 3D Master z wielkim entuzjazmem podjęła się realizacji tego projektu zgodnie z mottem firmy: od pomysłu do realizacji. Wszelkie innowatorskie pomysły są zawsze wielką gratką dla firm spod znaku 3D.
Zadanie  polegało na optymalnie dokładnym odwzorowaniu poszczególnych części modelu auta. Do tego celu wykorzystano skaner ręczny 3D marki Artec. Model Spider znakomicie sprawdza się jako skaner do uchwycenia wszystkich detali.

Kolejny etap prac to idealne połączenie skanów 3D przy pomocy programu Artec Studio 10. Dane uzyskane ze skanów zostaną szybko i efektywnie opracowane, a następnie przekształcone w model 3D. 

Skan 3D modelu Bugatti 57 SC opracowany w programie Artec Studio 10. Fot 3D MASTER Bugatti 57 S.C. - rendering wykonany w programie KeyShot Fot. 3D MASTER
Skan 3D modelu Bugatti 57 SC opracowany w programie Artec Studio 10.
Fot 3D MASTER
Bugatti 57 S.C. - rendering wykonany w programie KeyShot
Fot. 3D MASTER

Piękny klasyk ożywa na nowo, a dzięki nowym technologiom 3D znowu będzie o nim głośno. Trzymamy kciuki za realizację projektu.

Więcej na: http://www.3dmaster.com.pl/47-nowoci/246-bugatti-wydrukowany-w-3d

Źródło: 3D MASTER

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły