Artykuł Dodaj artykuł

Opony używane - wady

Na co powinniśmy uważać, kiedy kupujemy opony używane?

Opony używane - wady, oponeo,
Źródło: www.oponeo.pl

Na co powinniśmy uważać, kiedy kupujemy opony używane?

Grubość bieżnika

Wysokość bieżnika jest określana poprzez wskaźnik TWI. W tym przypadku dopuszczalna wartość wynosi 1,6 mm. Ogumienie, które posiada mniej bieżnika nie będzie w stanie zapewnić nam nawet najmniejszego poziomu bezpieczeństwa, szczególnie w czasie nagłych manewrów na mokrej nawierzchni. Często pośród używanego ogumienia można znaleźć takie, których wysokość bieżnika wynosi od 3 do 4 mm. Pamiętajmy, że wysokość bieżnika w nowych oponach to 8 mm, łatwo przeliczyć , że poziom przyczepności jaki mogą zaoferować nam opony używane jest aż o połowę mniejszy w stosunku do tych fabrycznie nowych. Dlatego taki zakup lepiej jeszcze raz przemyśleć i wcześniej lepiej odłożyć pewną ilość gotówki na lepsze opony, w których wysokość bieżnika będzie wynosić przynajmniej 6 mm.

Uszkodzenia bieżnika

Jest kilka rodzajów zużycia bieżnika, za sprawą nieprawidłowej eksploatacji opon. Do najpopularniejszych należy – wyząbkowanie, a więc nierównomierne ścieranie klocków bieżnika. Przyczyn może być kilka, np.. niewłaściwie ustawiona geometria zawieszenia. Problem ten ma miejsce przeważnie na ogumieniu tylnej osi, w autach z zawieszeniem wielowahaczowym.  Możemy sami łatwo go rozpoznać, kładąc dłoń , po czym przesuwając po bieżniku opony (albo jeżeli jest już zamontowana w aucie , po nieprzyjemnych drganiach i hałasie).

Jedna z bocznych części opony, która jest starta może świadczyć o niewłaściwie ustawionej geometrii zawieszenia, a także zużyciu jego poszczególnych elementów. Podobnie rzecz się ma w przypadku wytarcia miejscowego, ale w tym przypadku winę za ten stan może ponosić dodatkowo nieprawidłowe wyważenie felgi z kołem albo gwałtowne hamowanie auta bez systemu ABS).

Opona, która jest starta z dwóch stron będzie oznaczać, że została zamontowana w samochodzie, którego kierowca miał tendencje do agresywnego pokonywania zakrętów (chociaż oczywiście jazda na oponach ze zbyt niskim ciśnieniem także może mieć na to wpływ). „Łysa” opona jest wynikiem zbyt ostrej jazdy, lub jazdy z ciśnieniem zbyt wysokim. Niezależnie od tego z jakim typem zużycia mamy do czynienia, powinniśmy pamiętać, że jazda na takich oponach nie będzie bezpieczna i nie należy kupować takiego ogumienia.

Takich opon nie można montować!

Pośród wielu uszkodzeń (fabrycznych i eksploatacyjnych) znajdziemy i takie, których obecność bezwzględnie dyskwalifikuje ogumienie „do jazdy”. Czyli: rozerwanie boków, uszkodzenia wewnętrznych warstw opony (warstwy butylowej a także kordów, czy rozerwanie osnowy), zdeformowane druty, które są elementem konstrukcyjnym opony, widoczne wybrzuszenia na oponie (tzw. bąble, guzy), plamy wewnątrz (uszkodzenia marmurkowe), odklejony bieżnik. Przeważnie wady te są widoczne to i tak są osoby, którym zdaje się to nie przeszkadzać w poruszaniu się po drogach autem, które jest wyposażony pojazd.

Ostrożnie z kupowaniem opon za okazyjną cenę

Często w ogłoszeniach pojawiają się oferty opon „nowych”, które kosztują tylko nieco więcej od opon używanych. Czy to jest okazja? Niekoniecznie. Wszystko zależy od tego w jaki sposób opony były przechowywane, bowiem nieodpowiednie składowanie może być powodem deformacji , albo uszkodzone mechanicznie. Istotny jest także wiek opony, w Polsce za nową oponę jest uznawana taka, której wiek od daty wyprodukowania nie przekroczył trzech lat. Opony dużo starsze wykazują normalne objawy starzenia (drobne pęknięcia, przez które do wnętrza opony może przedostawać się woda, która powoduje korozję istotnych elementów konstrukcyjnych).