Artykuł Dodaj artykuł

Miedź eliminuje norowirusy

Na świecie powodują rocznie ponad 267 milionów zachorowań na ostre zapalenie żołądka oraz jelit, nie ma na nie szczepionki ani skutecznych metod leczenia.

Na świecie powodują rocznie ponad 267 milionów zachorowań na ostre zapalenie żołądka oraz jelit, nie ma na nie szczepionki ani skutecznych metod leczenia. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Southampton pokazują jednak, że w walce z norowirusami, które wywołują epidemie i przyczyniają się do zamknięć oddziałów szpitalnych i domów opieki społecznej, pomocna jest miedź i jej stopy. 

Norowirusami można zarazić się poprzez spożycie skażonego pokarmu lub wody, kontakt z zarażoną osobą oraz kontakt dotykowy ze skażonymi przedmiotami codziennego użytku takimi jak klamki, poręcze czy uchwyty. Stosowanie powierzchni wykonanych z miedzi eliminuje jeden ze sposobów rozprzestrzeniania się tych wirusów.

Na tegorocznym Zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Mikrobiologów (ang. American Society for Microbiology), profesor Bill Keevil, dyrektor Zakładu Środowiskowej Ochrony Zdrowia Uniwersytetu Southampton zaprezentował wyniki badań, przeprowadzonych  wspólnie z Sarah Warnes. Dowodzą one, że w kontakcie z miedzią i jej stopami norowirusy ulegają szybkiemu unicestwieniu, przy czym najwyższą skuteczność wykazały stopy o zawartości ponad 60% miedzi.

W badaniach wykorzystano model naśladujący skażenie w wyniku dotknięcia palcem. „Powierzchnie ze stopów miedzi mogą być stosowane w miejscach wysokiego ryzyka, takich jak statki wycieczkowe i domy opieki, gdzie epidemie wywołane przez norowirusy są trudne do kontrolowania, ponieważ zarażone osoby w wyniku nagłych wymiotów i biegunek są źródłem skażenia otoczenia.” - twierdzi prof. Keevil. Naukowiec zwraca uwagę też na inny aspekt. „Szybkość rozprzestrzeniania się wirusa wynika z jego odporności na środki czyszczące. Dotykanie skażonych powierzchni prowadzi do kolejnych zakażeń i w ten sposób utrzymuje się cykl infekcji. Klamki czy krany wykonane z miedzi, dzięki jej naturalnym właściwościom przeciwdrobnoustrojowym, mogą zaburzyć cykl i obniżyć ryzyko wystąpienia epidemii.” – mówi prof. Keevil.

Więcej informacji o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych miedzi oraz powierzchniach dotykowych z miedzi na www.antimicrobialcopper.org.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.